Kategoriler

Yüzdeki ve Yanaktaki Kızarıklıklar Neden Olur Nasıl Geçer

Yüzdeki ve Yanaktaki Kızarıklıklar Neden Olur Nasıl Geçer
 • Güzellik
 • 10/02/2018 16:24 | Son Güncellenme: 04/03/2023 12:26
 • 0
 • 101.851

Yüzdeki kızarıklıklar neden olur? ve Yanaktaki kızarıklıklar neden olur? Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçirilir? Yanaktaki kızarıklıklar nasıl tedavi edilir?

GÜZELLİĞİMİZE GÖLGE DÜŞÜREN, YÜZDEKİ VE YANAKTAKİ KIZARIKLIKLAR NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER bilmek istiyorsanız, yüz bölgesinde, alında ve şakaklarda ve bilhassa da yanaklardaki elmacık kemikleri çevresinde toplanan, zaman zaman parça parça bir görünüm alan kızarıklıklar neden olur, nasıl geçer, doğal tedavi yöntemleri nedir gibi konulara değineceğiz;

 

Yüzde ve yanaklarda oluşan sebepsiz kızarıklıklar fazlasıyla sinir bozucu olabiliyor.Hiçbir kadın aşırı allık sürmüş yani heidi dediğimiz bu görüntüyü istemiyor ancak bazen alerjik bazen ise sebepsiz kıp kırmızı bir surata sahip oluyoruz.

yüz kızarıklığı ve yanak kızarıklığı doğal tedavi yöntemleri

Kırmızı surat tabi ki sağıklı bir görüntü ama bahsedilen görüntü sağlıklı ve canlı olan görüntü değil bahsettiğimiz görüntü gül hastalığına sahipmişsiniz gibi  ya da bütün yüzünüze allık boca etmişsiniz ya da soğuktan donmuşsunuz gibi olan görüntünün sürekliliğidir.

Yüzde Kızarıklık En Çok Kimlerde Görülür?

Genellikle beyaz tenli insanların muzdarip olduğu bu sorun için makyaja başvuruluyor.Kapatıcı yada fondoten yardımıyla bu kızarıklıkları kapatmak mümkün evet ama bu geçici bir çözüm hele sabahları çok erken kalkıyorsanız her sabah makyaj yapmak istemiyor ama kızarıklıklarınız yüzünden makyajsız huzursuz hissediyorsanız bu yazımızda sizler için yüzde ve yanakta bulunan kızarıklıkların sebebini en etkili doğal çözümünü anlattık.

Yüz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yüzünüzde sürekli oluşan kızarıkları azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz ekonomik ve basi çözümler kan dolaşımını arttırmanın yanı sıra cildinizi de besleyerek iş görüyor. Başlıcaları da şunlar;

Soğuk kompres yaparak kan dolaşımınızı arttırın

Cildinize soğuk kompres yapmak kan dolaşımınızı düzenlemenin yanı sıra, kılcak damarlarda oluşan çatlaklara iyi geleceğinden, kılcal damarların oluşturduğu yanak bölgesi kızarıklarının önüne geçme konusunda çok etkilidir.

Aloe Vera Her Derde Deva

Aloe vera bitkisinin içinde çıkan jel ciltle ilgili her derde deva. Teninizde oluşan kırmızı noktalardan sivilcelere, yanıklardan kaşıntıları her türlü cilt sorunu durumunda hiç düşünmeden derhal aloe vera sürebilirsiniz.

Aloe verayı cilt kızarıkları için maksimum verim almak amacıyla günlük hayatınızın bir parçası haline getirip her gün düzenli sürmeniz tavsiye olunur. En azından kış aylarında disiplinli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yulaf Unu Maskesi ile Yüz Kızarıklarının Önüne Geçebilirsiniz

 • Yulaf unu
 • Zeytinyağı
 • Yumurta Sarısı

Malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırın ve yüzünüze düzenli bir şekilde uygulayın. Ciltteki kurumalardan ve soğuğa maruziyet sebebiyle oluşan kızarıklardan koruyacaktır.

Hindistan Cevizi Sütü Maskesi

Hindistan cevizi yağı ya da sütünü doğrudan yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay kafeinli bir ürün olması sebebiyle fazla tüketimi zararlıdır ama cildinize dilediğiniz kadar sürebilirsiniz. İçine hafif bir doğal yağ damlatabilir ek olarak da limon sıkabilirsiniz.

Kızaran ciltleri yeşil çay ile sık sık yıkarsanız sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz

Elma Sirkesi

Asprin Maskesi

Madecassol Krem Kullanabilirsiniz

YÜZDEKİ VE YANAKTAKİ KIZARIKLIKLAR NEDEN OLUR?

Normal şartlarda bazı durum yada duygularda vücudumuzun adrenalin seviyesinin yükselmesiyle yanaklarımız yada yüzümüz kızarabilir bu son derece normal bir dorumdur yada pembe yanaklarınız olabilir ama bahsettiğimiz yer yer kızarık yada sürekli olarak aşırı kızarık bir cilt olduğu için bunun bir sürü sebebi olabilir;

 • ALERJİ: Farkında olmasanız bile sürekli kullandığınız bir şey size alerji yapıyor olabilir örneğin sabahları elma yiyorsanız bu o elmadan bile kaynaklanıyor olabilir yada parfümünüzden bu seçeneği değerlendirmek için kapsamlı bir alerji testi yaptırabilir yada şüphelendiğiniz şeyleri bir süre kullanmayı bırakarak anlamaya çalışabilirsiniz.
 • KILCAL DAMARLAR: En önemli sebep budur.Kılcal damarlarınız yüzeye yakınsa yanağınızdaki ve yüzünüzdeki kızarık görüntü damar görüntüsünden oluşuyor olabilir.Yüzünüzü inceleyerek bu ihtimali değerlendirebilirsiniz.
 • GÜL HASTALIĞI: Yüzünüzdeki kızarıklıklar özellikle yer yer ise bunun sebebi ne yazık ki  kronik bir hastalık olan gül hastalığı olarak bilinen rozasea sebebiyle olabilir.Gül hastalığı sırasında deri altı kan damarları şişkinlik gösterir ve yüzde kızarık görüntülere yol açar
 • KURU CİLT: Kuru cilt en zor cilt tiplerinden biridir soğuklarda pul pul dökülen bu cilt türü çok gerildiği için kırmızı bir görüntü oluşturur yazın ise güneşin en çok dokunduğu cilt türü olduğu için kızarıklık oluşturur.
 • SAĞLIKLI BESLENME: Sağlıklı beslenme vücut için olduğu kadar cilt içinde önemli bir konu.Kimi zaman fazla abur cubur tüketimi,aşırı kafein,kaynar içecekler tüketmek özellikle kontrolsüz alkol tüketimi yüzde kızarıklığa neden olabiliyor.
 • STRES: Yoğun stres altında çalışıyor yada yaşıyorsanız vücudunuzda sürekli olarak adrenalin yükseliyor ve bu sebeple gün içinde yüzünüzdeki kızarıklık geçmiyor kendınızı rahatlatmak bu noktada kızarıklıkları geçirmek için çok önemli.
 • YANLIŞ KOZMETİK: Eski yada sağlıksız ten ürünlerinin kullanımıda çoğu zaman bu duruma yol açabilir eğer kullandığınız ten ürünü size alerji yapıyor sizde bilmeden alerjiyi kapatmak için daha çok kullanıyorsanız bu bir kısır döngü haline gelecektir bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • LEKELENME: Güneşten cildinizde oluşan kızarıklıklar bazen ciltte sürekli olarak yer ediniyor.Kızarıklıklarınız  özellikle parça parça ise sebebi bu olabilir.
 • SiVİLCE: Sivilceler her zaman irinli yani iltihaplı ucu olan sivilceler şeklinde kendini göstermeyebilir ve deri üstüne çıkamayan sivilceler tenin altında toplanarak kızarık bir görüntü oluşturur
 • CİLT LEKELERİNİ GİDERİCİ EXPİGMENT KREM: Ciltteki lekelerin tedavisi için cildi soyarak iyileştiren acnelyse ya da expigment tarzı kremler, tedavi süresince ciltte ciddi kızarıklıklar yaratmaktadır.

SİVİLCE KIZARIKLIĞI NASIL GEÇER?

Sivilcelerden kaynaklı yüz kızarmalarına karşı uygulayabileceğiniz cilt maskeleri de şunlardır;

 • Tuz ve Zeytinyağı Maskesi

Saf zeytinyağının içine bolca tuz dökün ve temiz bir pamuk yardımıyla yüzünüze zeytinyağlı kürü sürün. Bu işlemi sık sık tekrarlayarak kızarmaların önüne geçebilirsiniz.

 • Limon Kürü

Limon yalnız başına kullanılmamalı, pirinç nişastası, karbonat ve elma ya da üzüm sirkesi ile karıştırılarak cilde sürülmelidir. Sivilceleri geçirmekte etkisine şüphe olmayan limon maskesi sivilce kızarıklarına da mutlaka ki iyi gelecektir.

 • Salatalık Maskesi

Salatalık ilk çağlardan beridir doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılıyor. Cildin nem dengesine iyi gelmesi açısından kullanılabileceği gibi, buzdolabından çıkmış soğuk salataları dilimleyerek yüzünüze koyarsanız, kılcal damar çatlamalarına ve sivilcelerinize de iyi gelecektir.

Cildinizde

 • Diş Macunu Sürün

Diş macunu ile sivilce geçirme yönteminden fayda görenler, kızarık bölgelere, bir miktar diş macunu ile karbonatı karıştırarak maske şeklinde uygulayabilirler. Yüzünüzde abartı bir yanma ve daha fazla kızarıklık oluşursa maskeyi uygulamayı derhal durdurmalısınız.

 

 • Buz Kompresi Sivilce Kızarıklıklarına da iyi Geliyor

Özellikle enflamasyon yapmaya yüz tutmuş ve yeni yeni oluşan sivilcelere de buz kompresi ile müdahale edebilirsiniz.

 • Soğan Kürü Kullanın

Soğanın suyunu sıkın ya da robotton geçirerek tanelerini alın ve kalan suyuna temiz bir pamuk banarak cildinize sürün. Kızarıklıkların çok kısa sürede geçmeye başladığına şahit olacaksınız.

 

Diğer etkili yöntemler için sivilce kızarıklıklarına çözüm yazımızı da okuyabilirsiniz.

 • Sivilce İzleri için Etkili Dermokozmetik Kremlerden Kullanın

Sivilce kremleri kullanabileceğiniz gibi, ev yapımı akne maskeleri de kullanabilirsiniz. Doğal sivilce maskeleri yazımıza bakınız

Ayrıca ilgili videoyu da buradan seyredebilirsiniz;

 

YÜZ VE YANAKTAKİ KIZARIKLIĞA EN ETKİLİ ÇÖZÜM

Yüz ve yanakta bulunan kızarıklıklara en etkili çözüm  olan aloe vera cilt ile ilgili her konuda oldukça faydalı güneş yanıkları akne izleri gibi birçok konuda kullanılan aloe vera ciltte oluşan kızarıklıklar içinde kullanılıyor.

Eğer imkanınız varsa direkt aloe veraya ulaşabiliyorsanız yaprağından çıkan jeli her gün yüzünüze uygulamalısınız ancak eğer böyle bir imkanınız yoksa kozmetik marketlerinde yada eczanelerde satılan aloe vera jellerine bakabilirsiniz.

SUNA DUMANKAYA CİLT KIZARIKLIKLARI NASIL GEÇER MASKESİ

Güzellik ve bakım uzmanı Suna Dumankaya da yüz bölgesindeki cilt kızarıklıkları için aşağıdaki maskesi tavsiye ediyor;

Papatya ve Süt Maskesi ile Cilt Kızarıklarını giderebilirsiniz;

 • Sütün içine papatya yapraklarını koyunuz
 • Sütü kaynatınız
 • Demlendirdikten sonra pirinç nişastası katarak kıvam veriniz
 • Jel kıvamına gelen kürü yüzünüzdeki kızarık bölgelere sürünüz

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ