Kategoriler

Kalpte Üfürüm Nedir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Kalpte Üfürüm Nedir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir
  • Anne-Bebek
  • 04/11/2017 11:41 | Son Güncellenme: 02/03/2023 22:58
  • 0
  • 7.388

Kalpte Üfürüm Nedir? Kalpte Üfürüm neden olur? Kalpte Üfürümün tedavisi nasıldır? Üfürüm rutin bir muayene ya da steteskopla kalbin dinlenmesi sırasında kalpten gelen ekstra sesler, üfürme sesine benzer sıra dışı kalp atışı seslerine verilen addır.

Kalpte üfürüm aslında yalnızca kalbi dinlerken duyulan ekstra bir sestir. Kalpten normalde gelen sesler kapakların açılış kapanışından kaynaklanmaktadır.

Kapakların kapanışı sırasında ortaya çıkan bir trübulans veya rahatsızlık varsa, kalp çevresindeki kalp veya ana damarlar yoluyla kan akışında mırıltı ve hışırtılar duyulabilir.

Kalpte üfürüm genellikle doğuştan gelen bir tıbbi durumdur. Yeni doğanlarda da sık sık rastlanırkalpte üfürüm

Kalpte Üfürüm Türleri:

Üfürümler genel olarak iki ana kategoriye ayrılır;

1)Kalpteki yapısal sorunlardan kaynaklı olmayan, “masum mırıltılar” ya da “işlevsel mırıltılar” olarak da adlandırılan hışırtılar.

Bu üfürüm türleri genellikle bir kardiyolog takibi gerektirmez.

2)Kalbte bulunan yapısal bir sorun (kalpteki bir delik, daralmış bir kalp kapakçığıı veya sızdıran bir kalp valfı) nedeniyle olan ses bozuklukları. Bu tür üfürümler daha ileri tetkik ve tedavi gerektirebilir.

Üfürümle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Çocuk doktorumuz çocuğumuzun kalbinde üfürüm sesi duydu ve çocuk kardiyoloğunu görmemizi önerdi. Şimdi ne olacak?

Çoçuğunuzun kalbindeki sıradışı ses, dikkatli bir muayene ve çocuk kardiyolojisi değerlendirmesi sayesinde ciddiye alınması gereken bir probleme mi işaret ediyoru yoksa masum bir mırıltı mı çoğu kez kolaylıkla tespit edilebilir.

Çocuk doktorunuz size , çocuğunuzun büyümesi, gelişimi, hastalık sıklığı ve kalp hastalığının ailevi geçmişi hakkında bir takım sorular soracaktır. Soruları dikkaetle ve titizlikle cevaplamalısınız. Çocuğunuzdaki üfürümün kategorize edilmesinde özellikle ailenin medikal geçmişi büyük önem teşkil etmektedir.

Çocuk kardiyoloğunuz bir steteskop yardımıyla çocuğunuzun kalbini iyice dinleyip diğer fiziki muayenelerini de yapacaktırç

Genellikle pediatrik kardiyologlar, büfürüm değerlendirmesinin bir parçası olarak elektrokardiyogram (kalbe ait elektriksel aktiviteyi kaydeden test – EKG veya EKG olarak da adlandırılır) testi de talep edecektir.

 

Bazen, fizik muayene ve elektrokardiyogram temelinde bir kalp mırıltısı karakterize etmek zor olabilir. Bu vakalarda kalp yapısına ayrıntılı olarak bakmak için ekokardiyografi adı verilen bir kalp ultrasonu türü yapılabilir.

Çocuğumuzun masum bir üfürüm olduğu söylendi. Büyüyünce bu durum bir sorun olabilir mi?

Masum kalp sesleri, çocuğun daha sonra yaşamda kalp krizi veya yüksek tansiyona neden olmaz. Çocuğunuzun fiziksel faaliyetleri kalp mırıltısı nedeniyle kısıtlanmamalıdır.

Yetişkinlik yıllarında sağlıklı bir kalbe sahip olmak için en iyi yol, çocuklukta iyi egzersiz ve beslenme alışkanlığı geliştirmektir.

Genellikle, masum kalp üfürümlü bir çocuk için daha ileri tetkik ya da pediatrik kardiyoloji takibi gerekmez.

Kalpte Tehlikeli Olmayan Masum Üfürüm Türleri Ne Kadar Yaygındır?

Masum mırıltılar çok yaygındır! Bazı pediatrik kardiyologlar, anatomik olarak normal kalpleri olan 4-7 yaş arasındaki çocukların yüzde 90’ında bir kalp mırıltısının duyulabileceğini tahmin etmektedir.

Çocuğumda masum olmadığını söyleyen bir üfürüm varsa ne olur?

Çocuğunuzun, kalbin yapısal bir probleminden kaynaklanan bir kalp mırıltısı teşhisi konmuş olsa da, bu, çocuğunuzun kalp ameliyatı yapması gerektiği anlamına gelmez.

Bazı üfürümler, kalpteki iki alt oda arasındaki küçük deliklerden kaynaklanmaktadır. Bu delikler daha büyük olmaz ve sıklıkla kendileri tarafından kapatılır.

Diğer üfürümler kalbin valflerinden birinin sızdırılması ya da daralması nedeniyle ortaya çıkabilir, ancak bu hafif olabilir. Yapısal kalp hastalığı olan birçok çocuk normal aktif yaşam sürer, evlenir ve çocuk sahibi olur.

Diş hekimi çocuğumuzda kalp mırıltılarının olup olmadığını sordu. Bu ne anlama geliyor?

Çocuğunuzun masum bir mırıltı teşhisi konduysa, çocuğunuz yapısal olarak normal bir kalbe sahip olduğu için diş prosedürleri veya diğer invaziv tıbbi prosedürler için özel bir tedbir gerekmemektedir.

Bununla birlikte, yapısal kalp hastalığı (kalpteki bir delik veya anormal kalp kapağı gibi) olan kişiler, rutin diş temizlemesini ve dolgular gibi diğer dişhekimliği işlemlerini takiben kalp enfeksiyonu (endokardit) geliştirme riski altındadır.

Endokardit, invaziv tıbbi prosedürleri takiben de gelişebilir (örneğin, mide, kolon ya da mesaneyi incelemek için ışıklı bir alan kullanan prosedürler).

Bu işlemler sırasında doktorunuz veya diş hekimi tarafından yönlendirilen uygun antibiyotikleri kullanmak endokarditinizi önleyebilir.

Çocuğunuz kalp rahatsızlığı nedeniyle böyle prosedürler için antibiyotik isterse, pediatrik kardiyologunuz size gerekli olan antibiyotik türünü ve doz programını listeleyen bir kart verecektir.

Endokardit, ölümcül olabilen ciddi bir enfeksiyon olduğundan, bu tavsiyelere uyulması çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ