Kategoriler

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) ve Kullanım Alanı

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) ve Kullanım Alanı
 • Cilt Bakımı
 • 22/02/2020 09:44 | Son Güncellenme: 06/03/2023 21:38
 • 24
 • 136.514

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) nedir: Halk arasındaki ismi kara merhem olsa da orijinal adı ihtiyol pomad olan, kimyasal özellikli bir antiseptik kremdir. Krem rengi diye adlandırdığımız renkte olmaması sebebiyle, işlevi kadar rengiyle de meşhur olmuştur. Siyah renkte bir krem olan ihtiyol pomad, sağlık profesyonelleri dışında kalan kişiler tarafından yaygın olacak kara merhem olarak bilinir ve adete mucize krem diye bahsedilen bir merhemdir.

İçerisinde %80 vazelin barındıran bu siyah kremin geri kalan %10’u ihtiyol maddesi ve son %10luk dilimi lanolindir.

 

kara merhem nedir ne için kullanılır faydaları zararları

İhtiyol Pomad Namı Diğer Kara Merhem Ne için Kullanılır?

“Kara merhemin birincil işlevi ilhitap akıtmaktır.”

İhtiyol pomad, tüm eczanelerden temin edilen uygun fiyatlı, antiseptik özellikli bir kremdir.  İltihaplı çıbanların içindeki enfeksiyonun akıtılması için etkili olarak kullanıldığından, sivilce tedavisi için kara merhem kullananların sayısı da pek az değildir.

Yüzdeki ya da vücudun diğer bölgelerindeki her türlü cilt sorununun tedavisi için kullanılabilen kara merhem, yan etkileri oldukça düşük ve dolayısıyla da güvenli bir antiseptik kremdir.

Akne, çıban tedavilerinde, bilhassa iltihap barındıran bölgelere uygulanarak kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar elde edilebilen kara merhemi düzenli uygulamak da gerekmemektedir.

Cildinizin sorunlu bölgesinde oluşan akut hastalıklar sırasında geçici ama hızlı etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Tedavi etmek istediğiniz çıban, akne, deri döküntüsü ya da iltihaplı kabarcık geçtikten sonra, merhemi kullanmaya devam etmenize gerek yoktur.

Kara Merhem Nelere İyi gelir?

 • Kara Merhem Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Özellikle içi enfeksiyon dolu, irinli sivilcelerin tırnakla sivilce sıkma işlemi yerine tıbbi yoldan iltihaplarını akıtarak baloncukların sönmesine ve iyileşme sürecine geçişine yardımcı olur. Kara merhem sivilce tedavisinde önemli yer tutan bir üründür.

Akne nasıl geçer adlı yazımızdan sivilce tedavisi yöntemleri ile ilgili daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 • Kara Merhem Çıban

Özellikle kişilerin kasıklarında çıkmaya meyilli çıbanların tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kıl dönmeleri gibi durumlarda kılın içe doğru döndüğü gözeneği genişletici etkisiyle sıklıkla kullanılan ihtiyol merhemi kullanmanızda fayda vardır.

 • Deri döküntüsü
 • Egzama
 • Tırnak Batması
 • Kara Merhem Basur(Hemoroid ) Tedavisine Yardımcıdır
 • Tüy Dökücü Özelliği Bulunur. Kara merhem tüy dökücü ürün olarak doğrudan kullanılmasa da daha çok yan etkisidir diyebiliriz.
 • Dolama Tedavisi

Kişilerin parmak uçlarında oluşan enfeksiyonal bir rahatsızlık olan ve halk arasında dolama adıyla bilinen hastalığın tedavisinde de kara merhem sıklıkla kullanılmaktadır.

Neden Kara Merhem Denilmektedir?

İçerisinde barındırdığı kükürt sebebiyle, rengi siyah olan ihtiyol pomad, hem tıbbi isminin telaffuzu Türk halkı için nispeten daha zor olduğu için hem de mucizevi etkileri sebebiyle popülerleşen bu basit merheme, karizmatik ve şifacı gibi bir isim takmak adına, halk arasında kara merhem adıyla anılmaya başlamıştır.

İhtiyol pomad dediğimizde pek çok kişi tarafından bilinmeyen bu krem, aslında yıllar boyunca ninelerimiz, dedelerimiz tarafından, envai çeşit çıban, akne v.b. cilt sorununun tedavisinde başarıyla kullanılmış ve her evde bulundurulması elzem bir üründür.

Kara Merhem İhtiyol Pomad Nasıl Kullanılır?

Sorunlu olan bölgenizi güzelce duru suyla temizledikten sonra, hijyenik bir pamuk yardımı ile kurutunuz ve ardından nohut büyüklüğünde kara merhemi, sivilcenizin ya da yaralı, iltihaplı derinizin üstüne uygulayınız ve ardından yine antiseptik bir gazlı bez yardımı ile, hava ile temasını tamamen kesmeyecek şekilde kapatınız.

Aknenin içindeki iltihap akana dek bu işlemi günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz ancak tedavi süreciniz tamamlandıktan sonra, kalabilecek sivilce izleri için, sivilce izleri tedavisi yöntemlerini uygulamanız gerekmektedir. Bu noktadan sonra ihtiyol pomad kullanımının bir faydasını göremezsiniz.

 

Kara Merhem İhtiyol Pomad  Fiyatı:

İhtiyol Pomad markalı kara merhemin 2020 yılına ait güncel satış fiyatı 15,00 TLdir!

Fiyatlar markadan markaya ufak farklılıklar gösterebilir.

Kara Merhem İhtiyol Pomad Tüy Dökücü

Bazı ürünler farkı ürünler ile bir araya gelince kendi özelliğinden farklı özellikler oluşturabiliyorlar.. İhtiyol pomad ise öyle bir ürün. İhtiyol pomad (kara merhem) tüy dökücü olarak nasıl kullanılır sizlere aşağıda derledik;

Malzemeler:

-1 adet soğan

-1 diş sarımsak

-İhtiyol Pomad

Hazırlama ve Uygulanışı:

Soğanı ocakta köz kıvamına gelene kadar ısıtın. Ardından 1 diş sarımsağı havanda iyice dövün veya rendeleye bilirsiniz de. Ardından kara merhem ile dövdüğünüz sarımsağı bir kap içerisin de iyice karıştırın. Ardından cildinize tabaka şeklinde sürüp közlediğiniz soğanı üstüne örtün. Bu şekilde 6-7 gün boyunca yaptığınızda tüylenmenin azaldığını gözlemleyebilmeniz mümkün.

Kara Merhemin Zararları:

İçerisinde yoğun miktarlarda kükürt bulundurduğundan, ihtiyol pomadınızı, tedavi etmek istediğiniz bölgeye, tedavi süreniz bitene kadar sürmekle yetinmeli, koruyucu tedavi amacıyla kullanmamalısınız. Kükürtüm fazlası cildiniz vasıtasıyla deri altınıza işleyerek sisteminize karıştırdığından, yüksek miktarlarda kullanımlarda zehirlenmelere varabilecek sonuçlara yol açabilirsiniz.

Ayrıca daha nadir olarak da görülse, alerjik bünyeye ve ciltlere sahip kişilerde, kara merhem kullanımına bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir.

Bu yan etkilerden en yaygını, cilt kızarıklıkları dır. Böyle bir durum oluşması halinde, kara merhem kullanımını derhal terk ediniz.

İhtiyol Kara Merheme Eş değer Furacin soluble dressing merhem:

Furocin Soluble Dressing merhem de yaralar ve deri travmalarına bağlı oluşan lezyonların tedavisine cilde uygulanarak kullanılan benzer bir antiseptik kremdir. Yaralı bölgenin üstü tamamen merhemle kaplanarak tedavi yapıldığınızdan, giydirme manasına gelen dressing sözcüğünü adı içerisinde barındırır.

Kara Merhem Kullananların Yorumları

-Bacağımda iltihaplanma vardı ve kara merhemi kullandığımda komple iltihabı silip atmıştı. Yanlız bacağımdaki deride çok acayip bir deforme yaptı.

-Yüzümde bir bölgede iltihaplanma vardı ve bu merhemi kullanmaya başladım. İltihabı komple bir araya toplayarak sivilce gibi uç verdi ve buradan sivilce patladı iltihap komple dışarıya boşaldı böyle bir anım var bu merhemle

-Evimde yıllarca beslediğim köpeğimin vücudundaki iltihabı komple sildi attı.

-Valla muhteviyatını pek bilmiyorum hani nasıl iltihabı toplar patlatır veya kurutur ama bu işlevleri sadece kokusu ile de yapabilecek potansiyele sahip kremdir.

-Biraz sürüldüğü yeri acıtıyor fakat yani aşırı derecede etkili

-İhtiyol pomadı kullandığımda çok etki etmedi bana farklı bir markayı kullandığımda o daha fazla etki etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. serkan dedi ki:

  Bu merhem goz kapagindaki iltahaba surulurmu

  1. Yaprak dedi ki:

   göz kapağınız gözünüze temas etmesi açısından riskli bir bölge. Kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 2. Seda dedi ki:

  Yenidoğan bebeğim var 24 günlük makat kenarinda apse var oraya sürsem uygun olurmu acaba

  1. Yaprak dedi ki:

   yenidoğan bebeğinizin cildine doktor tavsiyesi dışında hiç bir ürünü kullanmayınız.

 3. Seher dedi ki:

  Bartholin kistine iyi gelirmi ?

 4. Salih dedi ki:

  15 aylık kızımım sol kaşının biraz yukarısında fındık büyüklüğünde çıban çıkmış (apse yapmış) ve bu merhemi kullanmak istiyorum ama iz bırakır diye tereddütleyim iz bırakır mı yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Yaprak dedi ki:

   çocuk doktorunuza danışmadan 15 aylık bir bebeğin cildinde herhangi bir ürün kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 5. BETÜL dedi ki:

  Bartholin kistine iyi gelir mi ???

 6. Songül dedi ki:

  Bacağımın arasında çıkan cibana ıyıgelır mı

  1. Yaprak dedi ki:

   deneyebilirsiniz. İyi gelme ihtimali var elbette ancak cildiniz hassas ise dikkatli kullanımda, mümkünse bir hekime başvurduktan sonra kullanmakta fayda var

 7. hasta dedi ki:

  deri altında oluşmuş apse için kullanıldıgında apse boşalır mı?

 8. azad dedi ki:

  sürdükten sonra kaç saat kapali kalacak yara yara nası temızlenır

 9. Serdar dedi ki:

  Boyun fıtığı var bende fizik tedavisi gördüm traksiyon uyguladılar bir hafta fizik bittikten sonra boynumu dorultamiyor ve Çok agrım vardı ağrıyı gecirirmi

  1. Yaprak dedi ki:

   deneyebilirsiniz. Yan etkisi olma ihtimali düşük ancak yine de doktora danışmakta fayda var. Geçmiş olsun.

   1. Bayanvera dedi ki:

    Makat içindeki iltihaba iyi gelirmi içe sürülürm bir zararı olurmu ? Deri altındaki belirsiz iltihabı dışa atarmı ?

 10. Tarık dedi ki:

  Makat içinde iltihaplanma var iç kısma uygulanmasında bi sorun olurmu

  1. Bayanvera dedi ki:

   Kullandınızmı makat içi iltihaba bu merhemi ?

 11. Büsra dedi ki:

  Çene ve yüz bölgesinde kıllarım var sarımsaklı soğanlı ve kara merhem li bi kür var onu uygulasam olur mu acaba

 12. Merve dedi ki:

  Ya ben bu kremi nerden bulucam piyasada yok diyolar

 13. Gulay dedi ki:

  Tuy dokucu deniyor gercek pâyi varmi

 14. Gulay dedi ki:

  Tuy kurutma ozelligi varmi acaba biyik ta

 15. Kevser dedi ki:

  Tinea capitis profunda hastiğında iltihabı akıtmak için kullanılır mı (acil)

 16. Aliihsan dedi ki:

  Makat dışında apse var fındık büyüklüğünde sursem oraya bı sıkıntı olurmu acaba

  1. Kadir dedi ki:

   Kullanımda sağladınız mı ve eğer kullandıysanız sonuç ne oldu

BİR YORUM YAZ