Kategoriler

Aşırı ve Çok Terlemeye Çözüm, Terlemeyi Nasıl Azaltırız?

Aşırı ve Çok Terlemeye Çözüm, Terlemeyi Nasıl Azaltırız?
 • Cilt Bakımı
 • 17/04/2017 16:21 | Son Güncellenme: 02/03/2023 23:04
 • 0
 • 1.900

Aşırı terlemeye çözüm, aşırı terliyorum ne yapmalıyım. Terlemeyi önlemek için ne yapmalıyım? Çok terliyorum vb soruların cevabı bu yazıda.

Terleme vücudun yapmış olduğu en büyük eylemlerden biridir. Fakat terleme bazı kişilerde aşırı şekilde görüldüğü zaman sağlık sorunu haline gelebilmektedir.

Tıp dilinde ise hiperhidrozis olarak bilinen terleme bozukluğu vücudunuz da aşırı terlemeye yol açtığından vücutta aşırı ıslaklığa neden olmaktadır.

Güzel durum olarak karşılanmasa da terleme tüm sağlıklı insanlarda oluşması gereken vücudun su, ısı ve tuz dengesini sağlamaya yarayan fizyolojik bir olay olarak bilinir.

 

Aşırı Terlemeyi Bitirecek  Çözümü Yolları

Normalde terleme serin kalabilmek için vücudun doğal bir mekanizmasıdır. Bazı insanlar sadece diğerlerden daha çok terlerler. Ter utanç, sinirlenme, gibi psikolojik olarak etkilere neden olabilmektedir. Korkan kişiler de terleyebilmektedir. Aşırı terlemelerde genetik bozukluklar da etkili olabilir. Kanser, menopoz, kalp-damar hastalıkları, verem ve psikolojik problemler, felç, omurilik yaralanmaları da terleme belirtilerindendir.

 

 

Terlemenin en önemli sebeplerinden birisi ise beslenme düzenidir. Çok sıcak ve baharatlı alkol, gıdalar, kafein, soğan, sarımsak gibi maddeler terlemeyi tetikleyici unsurlarda yer almaktadır. Özellikle de çok terleyen kişiler bu gıdalardan uzak durmalı ve yeşil yapraklı taze sebzelere ağırlık vermelidirler.

Terlemeye karşı bitkisel çözüm bulmanız da mümkündür. Kimi bitkiler vücudun sıvı dengesini sağlayacağından terlemeyi de azaltabilir. Magnezyum ve B vitamini terlemeyi azaltabilmek için almamız gereken maddelerden bazılarıdır. Zengin ve dengeli beslenip günde 6 ila 8 bardak su tüketmeniz gerekmektedir.

 

 • Aşırı ıslaklık yüzünden rahatsız olan kişilere faydalı olabilecek bazı doğal formlar vardır. Terlemeyi azaltabilmek adına uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ise ;
 •  Her sabah bir fincan domates suyu için. Antioksidan bakımından zengin olan domates ter bezlerinin aktivitesini düzenlemektedir.
 • Her gün bir avuç üzüm yemenizi tavsiye ederiz. Üzüm vücudunuzu serin tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Fazla miktarlarda terleyen el ve ayaklarınızı demlediğiniz ve soğuyan çay içerisinde bekletin.
 • Banyoda son durulanma suyuna ada çayı yapraklarını koyun. Balla tatlandırılmış ada çaylarını tercih edin.
 • Koltuk altlarınızı düzenli bir şekilde elma sirkesi veya karbonatla yıkayın. Koltuk altlarınızı geceden limon suyu veya şapla ovalayın ve sabah yıkayın.
 • Sabah ve akşam birer bardak yeşil çayı tercih edin. Birer tutam meşe ağacı kabuğu, okaliptüs yaprağı ve ceviz yaprağını yaklaşık olarak 2 litre suda kaynatın. Onu süzdükten sonra bir o kadar daha soğuk su ekleyip çok terleyen bölgelerinizi bu su ile yıkayın.

Terlemeye Geçici Çözüm Yolları

Terlemeye Deodorantlar:

Terlemede etkili olabilmekte fakat sık sık uygulama gerektirmektedir ve deri imitasyonuna sebep olabilir.

Terlemeye Sistemik antikolinerjik İlaçlar:

Bazı kişilerde işe yaramaktadır. Fakat ağız kuruluğu, kabızlık ve görme bulanıklığı gibi yan etkileri olduğundan kullanımı sınırlandırılmıştır.

Terlemeye İyontoforez:

Etkisi geçicidir ve haftada iki defa ya da daha fazla tekrarlanmalıdır. Deride duyarlılığa neden olabilmektedir. Koltuk altı için kullanımı da pratik değildir.

Terlemeye Botoks:

Terz bezlerinde sinir iletisini etkin ederek bloke edip etkisini göstermektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ