Kategoriler

Vajinoplasti Ameliyatı Nedir? Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti Ameliyatı Nedir? Vajinoplasti Nasıl Yapılır?
 • Estetik
 • 03/02/2023 14:36 | Son Güncellenme: 03/02/2023 14:48
 • 0
 • 201

Vajina daraltma ameliyatı rekonstruktif ameliyatlarıdır. Vajina daraltma ameliyatı, vajina küçültme ameliyatı da denir.  Bu ameliyatı jinekolog hekimler tarafından yapılır.

Günümüzde kadınların birçoğunun vajinoplasti nedir, nasıl yapılır gibi soruların araştırmasını yapmaktadır. Vajina daraltma ameliyatına tıp literatüründe vajinoplasti denmektedir. Vajinoplasti cerrahi yolu ile vajinanın daraltılması operasyonudur.

Vajinoplasti Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Vajina kasları, perine ve çevre dokuların sıkılaştırılması, güç ve kontrol sağlayan, vajina kaslarında daha fazla sıkılık, hassasiyeti ve cinsel deneyimini artırmak için yapılan ameliyattır. Vajina kasları doğum sırasında doğal olarak gevşer ve kasılmalar olur. Asıl sorun doğum sonrasında başlar. Kaslar doğumdan sonra zayıflar. Kaslardaki gevşemeler dolayı idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluklarına sebebiyet verir. Vajinoplasti, tek başına yapılacak vajinal gençleştirme tedavisi planının bir parçasıdır.

 

Vajinoplasti ameliyatının yapılması için mutlaka doğum yapmak ya da ileri yaşta olmaya gerek yoktur. Vajinal yaşlanma hastanın biyolojik yaşı ile doğru orantılı değildir. Vajina bölgesinde deformasyon miktarı ve deforme olmaya olan yatkınlık oranı ameliyatı etkilemektedir. Vajinal yenilenme süreci ihtiyaç duyan hastaların hepsini yapılabilmektedir.

Vajinal sorunlar hastaların özgüveninde ciddi sorunlar yaratmaktadır. Gaz ve idrar kaçırma problemleri yüzünden hastaların sosyal hayata uyumu güçlükle olur. Spor yapmak, hapşırmak, ağırlık kaldırmak ve kahkaha atmak gaz ve idrar kaçırmayı tetikleyici hareketlerdir.

 

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği, sanıldığı gibi estetik operasyonu değildir. Vajinanın yeniden yapılanması görüntüsünden ziyade vajinanın işlevlerine katkı sağlamak için yapılan bir operasyondur. Bu operasyon cerrahi bir müdahaledir. Operasyonda belden aşağısı uyuşturulur. Hastanın psikolojik rahatsızlığı bulunuyorsa genel anestezi tercih edilir. Anestezinin durumuna göre hastanın ameliyattan önce aç ya da tok gelmesi gerekir.

Hastaya epidural anestezi yapılacaksa operasyona tok gelmesi, genel anestezi yapılacaksa aç girmesi gerekir. Operasyon esnasında vajinadaki genişlemiş doku oradan alınır. Gevşemiş kas varsa kas dokusu sıkılaştırılır. Kesiler sadece vajen bölgesi içinde kalır. Operasyonda iz şikâyeti yaşanmaz. Ameliyat süresi 30 ile 60 dakika arasında değişir. Kesinin yapıldığı yere atılan dikişler eriyen dikişlerdir.  Birçok kişi vajinoplasti nedir, nasıl yapılır ve sonrasında neler yaşanır sorularını araştırmaktadır.

 

Vajina Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Genel olarak vajinada oluşan kalıcı hasarlar, vajinal genişleme ve gevşemeler gibi problemler normal doğum sonrası süreci oluşmaktadır. Vajina sıkılaştırma nasıl yapılır? Vajina, kadın genital sisteminde uterus serviks kısmından vücudun dışına kadar uzanan kaslı ve kanala benzer bir organdır. Vajinada oluşan genişleme, boşalma, yapısındaki esneme ve vajinadan ses gelmesi en sık başvuru nedenlerindendir. Vajina sıkılaştırma operasyonu, cerrahi işlemle lokal ve anestezi ile yapılan ameliyatlardır. Vajina girişinden başlayıp 6 ile 7 cm vajinanın içine kadar ilerlenir. Dokular çıkartılıp, vajina içi emilebilen ameliyat dikişleri ile dokuları kat kat bir araya getirilerek vajinanın tamamı daraltılır. Bağırsak bölümünde sarkma gibi bir problem varsa, levator kas dokusu yakınlaştırma işlemi de yapılmaktadır.

 

Son dönemlerde fazlasıyla tercih edilen lazerle vajina daraltma işlemi, kesi yada dikiş gerektirmeyen riskleri son derece az olan ağrısız acısız bir işlemdir. Lazer ile vajina sıkılaştırma işlemi ise, vajina içine prob yardımı ile lazer ışınları verilerek 3 mm derinliğe kadar dokuları ısıtarak inerek yapılmaktadır. Bağ dokusunun içinde olan, kollajen ve fibroblastların aktive edilip, güçlendirilmesi ile yapılan bir sıkılaştırma yöntemidir. Kullanılan cihazlara ve hastalara bağlı olarak 8 haftalık aralıklarla 4 seans almaları önerilmektedir. Peki vajina neden genişler ve genişleme belirtileri nelerdir?

 

Vajina Daraltma Ameliyatı Ve Süreç

Vajina daraltma ameliyat süresi, 45 dakika ve 1 saat aralığında yapılmaktadır. İyileşme süreci 4 ila 6 hafta arasındadır. Ameliyat sırasından emilebilen ürünler kullanıldığından dikiş aldırmaya gerek kalmamaktadır. Operasyon bittikten sonra hasta bir kaç saat dinlenme süresinden sonra normal günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı kalıcı mıdır? Vajina daraltma operasyonu sonrası tekrar eden gebelik ve doğum olmadığı sürece kalıcılığı olacaktır. Bununla birlikte dokulardaki gevşeme ve sarkmaları önlemek için egzersizler önerilmektedir. Düzenli olarak yapılacak pelvik taban egzersizleri, beslenmeye dikkat etmek, sağlıklı kiloda kalmak, çok ağır yük kaldırmamak kalıcılığı arttıracaktır.

 

Vajina Daraltma Ne Zaman Gereklidir?

Vajina bölgesinde daraltma yaptırmak için bazı nedenler olması gerekir. Vajinal daraltma gerektiren durumlar;

 

 • Vajinal bir nedenden ortaya çıkan öksürük ve hapşırma,
 • Vajina bölgesinde genişlem ve esneme oluşması,
 • Cinsel ilişki anında haz ve his olarak azalma,
 • Cinsel ilişki anında orgazm sorunu yaşanması,
 • Cinsel ilişki anında vajina bölgesinden ses ve gaz çıkması,
 • İdrar kaçırma sorunu,
 • vajina bölgesinde tekrarlayan enfeksiyon durumları,
 • Cinsel anlamda özgüven kaybı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması,

 

olarak sıralanabilir. Her ne kadar fiziki nedenleri varsa da psikolojik nedenlerinin de olması doğal olarak vajina sıkılaştırma nasıl yapılır? sorusunu kadınlara sordurmakta ve merak uyandırmaktadır. Her ne kadar operasyon kesin çözüm olsa da devamında kişinin kendine dikkat etmesi bir o kadar önemlidir.

Vajina Neden Genişler ve Genişleme Belirtileri Nelerdir?

Vajinanın dışı, bağ dokusu ve kaslarla çevrili, iç kısmı esnek mukoza yapısına sahiptir. Genetik problemler, menopoz döneminde hormonların azalması, yaş ilerledikçe dokuların gevşemesi, gebelikler ve zor doğumlar, kilo fazlalığı ya da ağır kaldırma gibi karın bölgesinde oluşan basınç ile vajinadaki dokuların gevşemesi ve genişlemesi nedenlerindendir.

 

Bir diğer genişleme belirtisi ise, ön duvardan vajina içine mesane fıtıklaşıyor ise bu durum sistosel olarak adlandırılır. Arka duvardan rektum fıtığı varsa rektosel, vajinanın barsak sarkması üst taraftan kaynaklı ise enterosel, rahmin aşağı doğru sarkması ise uterin desensus olarak belirtileri vermektedir. Bahsedilen bu yöntemler, cerrahi operasyon ile düzeltilmesi mümkün olan işlemlerdir. Bu durumlara bağlı olarak, vajina daraltma ameliyatı ve süreci nasıl işler?

Vajinal Genişleme Sebepleri

Vajinal genişleme kadınların hayatını zora sokan bir sorundur. Vajinanın aktif olarak kullanıldığı doğum ve sonrasında travma yaratacak faktörler genişlemeye sebep olmaktadır. Özellikle doğum sırasında vajina hiç zorlanmadığı kadar zorlanır. Hamilelikle birlikte vajina yapısında değişmeler olmaya başlar. Doğumdan sonra hayat normale dönse bile vajina eskisi gibi olamaz. Vajinal genişleme sadece doğumla olabilecek bir durum değildir. Vajinanın genişliği vajina yapısı ile de ilgilidir. Hastaların bazılarının bağ dokusunda zayıflıkların olması vajinada genişleme ve sarkmaların kolay olduğunu gösterir. Vajina genişliğinde özellikle genetik yatkınlık büyük etkendir. Vajinal genişleme sebeplerinden birkaçı;

 • Yaşlanma ile elastikiyet kaybının yaşlanması
 • Zor bir doğum sürecinin geçirilmesi
 • Doğum sırasında bebeğin büyüklüğünden dolayı vajinada yırtıklar
 • Vajinada daha önce operasyonlarda dikiş ve yaraların bakılmamış olması
 • Çoklu doğum yapmış olmak
 • Vajina bölgesinde hasar almış olmak
 • Hastanın kürtaj geçmişi

 

Bu yazılara da bakın anacım:

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur Üstüne Görme Kaç Gün Sürer

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ