Kategoriler

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?
  • Cilt Bakımı
  • 17/02/2023 09:30 | Son Güncellenme: 16/02/2023 14:35
  • 0
  • 195

Filtre kahve en çok tüketilen kahve türlerinden biridir. 3. nesil kahve demleme ile popüler hale gelen bu kahve türü insan sağlığı açısından da çeşitli faydalar sunmaktadır. Filtre kahveyi makul ölçülerde tüketmek sağlığınız için de faydalıdır.

Filtre Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Filtre kahve karaciğere iyi gelen bir kahvedir. Alkolden farklı olarak filtre kahve karaciğere iyi gelir.  Günde ortalama 2-3 fincan filtre kahve içen kişilerde siroz riskinin azaldığı bilinmektedir. Ancak bu oranlar kişinin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Filtre Kahve Metabolizma Hızını Artırır

Kafein psikoaktif maddelerden biridir. Bu da kahvenin uyarıcı etkisinin güçlü olmasını sağlar. Kafein, kahve içtikten 45 dakika sonra beyne ulaşır. Kafein beyne ulaşır ve norepinefrin ve dopamin salgılar.  Bu tür maddeler çevrenize karşı artan hassasiyete yol açar. Bu sayede anlık tepkiler, hafıza, enerji seviyeleri ve ruh hali üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Filtre kahve tükettiğinizde metabolizma hızınız artmaya başlar. Ayrıca kafeinin iyi bir yağ yakıcı olduğunu da unutmamak gerekir. Kafein maddesine yağ yakıcı ilaçlarda rastlayabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, egzersiz yapmalı ve dengeli beslenmelisiniz. Siz de kahve içerek bu süreci destekleyebilirsiniz. Böylece yağ yakımına katkıda bulunursunuz.

Filtre Kahvenin Besin Değeri Yüksektir

Pek çok farklı antioksidan madde içtiğiniz kahve ile vücudunuza girer. Bunlar arasında B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, magnezyum ve potasyum bulunur. Yararlı maddelerin vücuttaki emilimi sebze ve meyvelerden daha fazladır. Siz de sağlıklı bir yaşam için kahvenin besin değerlerinden faydalanabilirsiniz.

Filtre Kahve Depresyon ve Mutsuzluğu Önler

Dopamin sizi mutlu edebilen özel bir kimyasaldır. Dopamin seviyeniz yükseldiğinde kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Günde ideal miktarlarda tüketilebilen filtre kahve, depresyon riskinizi de azaltır.

Kutularda tüketilen filtre kahve kalp sağlığınız üzerinde olumlu etkiye sahiptir. İçtiğiniz filtre kahve ortalama 30 dakikalık bir yürüyüşe eşdeğerdir. Bunun kalbiniz üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ancak burada unutulmaması gereken detay, kalp sağlığı için tek başına kahve içmenin yeterli olmadığı gerçeğidir. Ayrıca aşırı dozda filtre kahve tüketmek kalp sağlığınız için kötü olabilir.

 

Filtre Kahve Vücudunuzu Temizler ve Alzheimer Riskini Azaltır

Kahve idrar söktürücü bir içecek olarak mükemmeldir. Bu, zararlı bakterilerin vücudunuzdan uzaklaştırılması anlamına gelir. Kahve içenlerin sindirim sistemindeki rahatlığı iyi bilinmektedir.

Kahve içmek hafıza için iyidir ve sizi zinde tutar. Aslında tüm bunlara neden olan madde kafeindir.  Filtre kahvede kafein bol miktarda bulunur. Düzenli fitre kahve tüketimi ile hafızanız her zaman taze kalır ve Alzheimer riskiniz azalır.

 

Filtre Kahve Diyabet Riskini Azaltır

Düzenli olarak filtre kahve içen kişilerin diyabete yakalanma riskini belirli oranlarda azalttığı bilinmektedir. Ancak diğer tüm vakalarda olduğu gibi kahve içmek diyabet riskini azaltmak için yeterli olmayabilir. Aynı zamanda aldığınız kahvenin ve kullandığınız ekipmanların önemi de bu noktada çok büyük.

Filtre kahvelerin sağlıklı içeriğinden faydalanmak için her zaman müşterilerinden güvenilir yorumlar alan markaları tercih etmelisiniz. Satın aldığınız bir ürün, içeriği belirsiz ve sadece uygun fiyatlı olduğu için sağlığınız tehlikeye girebilir.

Bu yazılara da bakın:

Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları

Gano Excel: Nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ