Kategoriler

Obsesif Kompülsif Bozukluğu-Rahatsızlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif Kompülsif Bozukluğu-Rahatsızlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif Kompülsif günümüzde sıkça rastlanan psikolojik hastalıklardan biridir. Hastalığın ne olduğu hakkında bilgi verecek olursak;

Obsesyon, insan zihnini meşgul eden, gerçek dışı olan, kişiyi oldukça rahatsız eden gerçek dışı düşüncelerdir. Kompulsasyonlar ise, obsesif kişilerin zihinlerinde oluşan savunma mekanizmasıdır.

Yani, obsesif kişiler, zihinlerinde bu kötü düşünceleri kafalarından defetmek için kafalarında karşıt düşünceler geliştirir.

OKBi Bizim Deyimimizle Takıntı Hastalığı Hakkında Bilgi

Zihinde var olan obsesif düşünceleri yok etmek için savunma mekanizmaları sürekli zıt, obsesif düşünceleri yalanlamaya çalışan düşünceler geliştirir. Ancak takıntıları, savunma mekanizmaları yok edemez. Sürekli kısır bir döngü içinde obsesyonlar ve kompulsasyonlar zihinde savaşır.

 

Peki ne gibi davranışlar takıntı olarak adlandırılabilir?

– En ufak hastalığı bile çok büyütmek, bu hastalık sonucunda kanser olacağım, öleceğim tarzından düşüncelere kapılmak.
– Her zaman bir şeyleri unuttuğunu düşünmek. Örneğin evden çıkan birinin kafasında kapıyı açık mı unuttum acaba, ya tüpü açık unuttuysam, ya tüp patlarsa, ya yangın çıkarsa gibi düşüncelere kapılması.
– Temizlik takıntısı: Bu takıntı obsesif kompulsif bozukluğuna sahip insanların en çok karşılaştığı problemlerdir. Bu kişiler defalarca, gün içinde yüzlerce kez ellerini yıkar, günde defalarca kez evi siler vs..
– Bir diğer takıntı da kişinin sevdiği insanlara zarar vereceğini düşünmesi: Örneğin bir annenin kafasında, ya çocuğumu evin penceresinden dışarı atarsam, ya çocuğumu boğarsam vs..
– Cinsel takıntılar: Cinsel obsesyonlar ise obsesif kişilerin benlik bütünlüğünü en çok tehdit eden takıntılardandır. Cinsel takıntılar kişiyi o kadar rahatsız eder ki, kişi intihar etmeyi bile düşünebilir. Peki bu cinsel takıntılar nelerdir?
Eşcinsel olma korkusu: Kişinin kafasına saplanan bu korku kişiyi o kadar rahatsız eder ki, kişi sosyal ilişkilerden bile kaçınır hale gelir.

Kişi eşcinsel olma korkusuyla, aklına bir çok düşünce getirir. Hayatı boyunca karşı cinse ilgi duyan ve halen de duymaya devam kişi böyle yersiz bir takıntının neden olduğunu anlamaz.
Kızlara tecavüz edeceğinden kaygılanan obsesifler: Bazı kişilerin de zihninde bu şekilde bir takıntı olabilir. Normal şartlarda kişinin yapması imkansız olan tecavüz, kişinin zihnine istemeden yerleşir ve kişiyi o kadar rahatsız eder ki, kişi dışarı bile çıkarken tedirgin olur.
Dini Obsesyonlar: Bu tür obsesyonlar genellikler dinine oldukça bağlı insanlarda görülen takıntılardır. Bu kişilerin zihninde ya Allah’ a küfredersem, ya namaz kılarken aklım farklı şeylere kayarsa gibi gerçeklik dışı takıntılar bulunur.

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi nasıl olur?

Bu psikolojik rahatsızlığın tedavisi ilaç ve psikoterapi eşliğinde başarıya ulaşır. Beyindeki serotonin hormonun düşmesi sonucu oluşan takıntıları yok etmek amacıyla, doktorlar serotonin seviyesini yükselten antidepresanlar önerirler.

Bunun yanında bilişsel ve Davranışcı psikoterapik bir süreç hastalığın tamamen yok olmasını sağlar.
Eğer bu tür obsesif düşüncelere sahipseniz kesinlikle bir psikyatri uzmanına görünmeniz gerekir. İlerde daha büyük sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız bu hastalığınızı ihmal etmeyiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ