Kategoriler

Bacak Kalınlaştırma Egzersizleri

Bacak Kalınlaştırma Egzersizleri
  • Güzellik
  • 01/07/2017 18:04 | Son Güncellenme: 06/03/2023 00:58
  • 0
  • 64.821

Bacak inceltme hareketleri, bacak kalınlaştırma egzersizleri yazımıza hoş geldiniz. sayesinde daha narin ve zayıf bacaklara sahip olmak isteyen hanımların aksine, bacakları haddinden fazla ince olduğu için kalınlaştırmak isteyenlerin sayısı da çok az değil doğrusu.

BACAK KALINLAŞTIRMA EGZERSİZLERİ VE HAREKETLERİ

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için spor yapmanız oldukça önemli bir etkendir. Fakat spor yaparken de aynı hareketleri yapmanız vücudun dengesiz şekil almasına neden olabilmektedir. Kaslı vücuda sahip olan kişilerin dengeli bir vücut yapmaları için bacaklarının kalın olması daha güzel bir görüntü sağlamaktadır. Bunun içinde doğru hareketler ile beraber dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekir.

Bacak kalınlaştırma hareketleri üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

 

Alt Bacağı Kalınlaştırabilmek için Ne Yapılması Gerekir?

Alt bacak gelişimini arttırmanız için ayak parmaklarınızın ucunda yukarıya doğru yükselmeniz gerekmektedir.

İlk olarak ayaklarınızı birbirine yaklaştırın. İki elinizle de uygun ağırlıklar alarak dik pozisyona yükselin. Yeni başladıysanız beş kilo civarında olan ağırlıkları tavsiye ederiz. Faka kişi kendi ağırlık miktarını da deneyerek ayarlayabilir.

Parmak uçlarında yavaş bir şekilde yukarıya doğru kalkın. Tekrar yavaştan aşağı doğru inin. İnip kalktıktan sonra işlemini uygularken topuklar ile yere basmamanız önemli bir etkendir. Tekrar aşağı inerken de topuğa basmadan tekrar yukarıya doğru yükselin.

10 tekrar olacak şekilde 3 set yapılması gerekir. Setlerin aralarında yaklaşık bir dakika kadar dinlenmeniz yeterli olur.

Buna ek olarak da spor salonlarında üst bacak antremanları için olan aletlerde de alt bacaklarınızı geliştirmeniz mümkün. Bu hareketleri yaparken bacağınızla kendinizi geriye doğru itip tekrar ilk pozisyona geleceği sırada topuklarınızı alet ile temas ettirmemelisiniz. Bu sayede de alt bacak daha iyi çalışır. Aksi takdirdeyse üst bacak kaslarınız daha çok gelişir.

 

Üst Bacak Kalınlaştırma

Üst bacakları kalınlaştırabilmek için squat egzersizi yapmalısınız. Squat hareketini yapılması üst bacağın gelişimi için çok önemlidir.

İlk olarak omuz genişliğinde seviyesinde bacaklar açılmaktadır ve dik bir şekilde beklenir. Daha sonrasında dizler bükülüp çömelmeye çalışır. Baldırlar yere paralel olacak şekilde durulur. Bu hareketi yaparken de bel bükülmeden yapılması gerekmektedir. Daha sonra yavaşça ilk yapılan pozisyona dönülür ve işlem tekrardan yapılır. 10 tekrar olacak şekilde 3 set halinde yapılması gerekir. Setler arasındaysa yaklaşık bir dakika dinlenmeniz yeterli olur.

 

Diğer bir yöntemse günlük kalori alımınızı il önce gözden geçirmelisiniz. Günlük ihtiyacınızın kaloriden fazlasını almanız kilo almanızı sağlayacak ve bacaklarınızın kalınlaşmasında etkili olacaktır. Günlük kalori ihtiyacınız yaşa, cinsiyetinize ve aktif bir hayat yaşayıp yaşamadığına göre değişir. Genel olarak 2000 kalori civarında kaloriye ihtiyaç duyulmaktadır. Uzmanlar ise bayanlarda kalorinin 1800 ila 2000 arasında, erkeklerdeyse 2200 ila 2400 olduğunu bildirmektedir. Almanız gereken kaloriyi  almadığınız zaman bacaklarınız kalınlaşamaz ve daha da incelir. Diyetisyenler sizler için gereken kalori alımını söyleyecektir. Fakat ne kadar hareketli biriyseniz o kadar da kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bunlar dikkat ederek hareket ettiğiniz takdir de bacaklarınıza kilo aldırmanız da mümkün olacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ