Kategoriler

Bakımlı Saçların Sırrı, Bakımlı Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Bakımlı Saçların Sırrı, Bakımlı Saçlara Sahip Olmanın Yolları
  • Saç Bakımı
  • 05/08/2017 13:47 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:24
  • 1
  • 2.245

Bakımlı Saçların Sırrı nedir? Normal taramalar ve yıkamalardan sonra saçta yıpranmalar en alt seviyede olmaktadır. Fakat bazı işlemlerde saçların sağlam olan dış kılıfı da zamanla yıpranmaktadır. Kırılgan olan da içyapıdaki zincirler çok rahat bir şekilde kopmaktadır.

Bu durumdaysa saçta kopmaya ve kırılmaya bağlı bir şekilde kayıplar yaşanabilmektedir. Saç temel yapısına göre protein ve su içerir. Bu baş elementler eksik ise saçta da yıpranmalar oluşmaktadır.

Fiziksel olarak Zorlayan İşlemler

Saçı Kuruyken Fırçalamak

Saç şekil değiştirebilmek için içerisindeki hidrogen bağlarının yer değiştirmesi gerekmektedir. Saç esnekliği ise saç nemliyken daha çok artar. Saç kuruyken de kendi boyunun %20’si kadar bir oranda esner ve kırılır bundan dolayı saçlarınız kuruyken tarama yapmamalısınız. Saçınız nemliyken %50 oranında esner. Saça nemliyken de şekil verilmesi gerekir. Saçınızın en büyük nemi aldığın şey ise sudur. Bundan yüzden de saçlarınız yıkandığı zamanlar da ihtiyacı olan nemi de kazanmaktadır. Kazandığı nemi uzun bir süre koruması içinde saç kremi ve bakım kremlerinin kullanımında faydalıdır.

Fön, Düzleştirici, Maşa Saça Yapılan Sıcak İşlemler

Saçınızın sıcağı karşı direnci zaman içerisinde azaltmaktadır. Bundan dolayı da işlemlerinizi sık bir şekilde uygulamanız durumunda saçlarda kopma ve kırılmalar çok artar. Sıcak uygulamalarınızın sonucu da saçta var olan nemini ve esnekliğini kaybetmektedir. Bu durumun sonucunda ise saç şekillendirme olmadan doğal hali ile şekil verilmez bir hale gelmektedir.

Perme, Defriza, Brezilya Fönü

Saç yapınızı yüzey olarak değil içeride yer alan sülfür bağlarını kopartarak istenilen şekilde bağlama yöntemiyle saç şeklini uzun bir süre değiştiren uygulamalardan biridir. Bu uygulamalarda ise saça direncini veren temel zincirsi yapısı hasar görür. Bundan dolayı da işlemleri profesyonel kişilerin yapması ve saça senede 1 kereden fazla uygulanmaması gerekiyor. Bu zincirsi yapısıyla fazla zorlandığı içinde hasar görmekte ve bu hasar bakım yöntemleriyle onarılamaz.

Krepe

Saçınızın uzama yönünün aksine doğru taranıp saçın kabartılması yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntemde ise saçın dış yapısını oluşturmuş olan pul tabakanın dizilişinin tersine doğru tarama yapılır. Saç zaman içerisinde bu uygulamadan çok fazla zarar görmektedir.

Keskin Renk Değişimleri

Sık aralıklar ile saç boyası uygulamasında ve saç rengini keskin bir şekilde değiştirmeniz güçlü ve saçı yıpratıcı kimyasal kullanımıyla saça zarar verir. İdeal olan saç ise kendi tonuna yakın renkler kullanmanız ve keskin renk değişimlerini de uzun aralıklar ile yapmanızdır. Saçlarda boya nedeni ile kurumadan şikayetçi olan kişiler ise ağırlıklı olarak dip boya kullanımları saçın tamamını 4 ila 6 ayda bir boyalamaları önerilir. Boylar saçlarda ise büyük oranda da nemini kaybeder. Bundan dolayı bakım maskelerinin haftada 1 ila 2 defa kullanılması faydalı olur. Bu durum da saçlarınız daha bakımlı ve sağlıklı bir şekilde görünür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Derya dedi ki:

    bakımlı saç olması için patentli keratin kullanabilirsiniz çok sağlıklı ve bakımlı görünüyor kızlar.

BİR YORUM YAZ