Kategoriler

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

İdrarda gebelik testlerinin sonuç vermesi için, beklenen regl döneminizin en az 6-7 gün kadar geçmiş olması gerekmektedir ancak idrarda gebeliği erken tespit edebilen erken gebelik testleri ile, hamile olup olmadığını merak eden sabırsız anne aday adayları, sonuca hızlıca ulaşabilir.

Erken Gebelik Testi ile Hamilelik Müjdesini Ne Zaman Alabilirsiniz

Gebelik testleri, vücutta yükselen BetaHCG hormonunu tespit etme prensibiyle yapılmaktadır. BetaHCG hormonu öncelikli olarak kanda gözüktükten sonra idrara geçer ve evde erken dönemde yapılan gebelik testleri, idrar aracılığıyla yapıldığından, pek çok kadın, planlanan bir hamilelik sürecinde, regli yaklaşırken sabırsızlanıp test yapmasına rağmen hormon idrara henüz yeterince geçmediği için negatif sonuç almaktadır.

erken gebelik testi ne zaman sonuç verir

REKLAM ALANI

False negatif de diyebiliriz zira bu sonuç hamileliğin olmadığını değil, hamileliğin henüz tespit edilemediğinin belirtisidir.

Oysa ki beta HCG hormonunu daha hassas parametreler sayesinde tespit edebilen, tüm eczanelerde bulunan çeşitli erken gebelik testleri, gebeliğin varlığını henüz adet gününüz gelmeden bile tespit edebilmektedir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Adında da anlaşılabileceği gibi, erken gebelik testini, beklenen adet döneminize 2 ya da 3 gün kala yani olması gerekenden erken yapabilirsiniz.

Pek çok çubuk test – çubuk üzerine idrar dökülerek yapılan gebelik testleri – genel olarak en erken olarak adet gününün geçmesinden ortalama 1 hafta kadar doğru pozitif ya da negatif sonuç veriyor olmasına rağmen, idrarda gebeliği daha erken saptayabilmek amacıyla tasarlanmış ve geliştirilmiş bu diğer testler henüz regl döneminiz gelmeden sonuç vermektedir.

Döllenme, son adet döneminizin bitiminden ortalama 10-14 gün sonrasın tekabül ediyor olduğundan, erken gebelik testlerini, muhtemel var olan embriyonun ortalama 10-12 günlük olduğu dönem olan, bir sonraki adet döneminize 2 gün kalaya doğru yapabilirsiniz.

Ayrıca gebelik beklentisi olduğu halde, yerleşme kanaması benzeri hafif bir lekelenme görülen anne aday adayları da erken hamilelik testleri ile şüphelerini doğrulayabilirler.

Erken Gebelik Testi Sonucunu Nasıl Yorumlamalıyım?

Erken gebelik testleri, test kitinin markasına ve kalitesine göre belirli oranlarda doğru sonuç vermektedir.

Reglinize 2 gün kala civarında yaptığınız bir testin doğruluk payı genel olarak %80-85 civarındayken, tam regl döneminizde ya da 1-2 gün geçtikten sonra yaptığınız testin doğruluk payı %90 ların hatta %95 lerin üstüne çıkacaktır.

Diğer yandan, daha erken bir dönemde yaptığınız hamilelik testinizin negatif çıkması, sonucun mutlaka negatif olduğu manasına da gelmemektedir.

Bir kaç gün sonra tekrarlayacağınız testte pozitif sonuç alabilirsiniz

Ergen Gebelik Testi Yapmanın Sakıncası Var Mı?

Erken gebelik testinin tek sakıncası, hamileliğinizin varlığını aslında öğrenmemeniz gereken bir dönemde yani doğal seleksiyon döneminde öğreniyor olmanızdır.

Eğer yumurta ve sperm hücresi döllenmiş olmasına rağmen, sağlıklı bir kombinasyon oluşturamadıysa ya da döllenen yumurta rahim içine yerleşirken tutunamayacak olursa, sağlıksız gebeliklerin önemli bir kısmı, gebelik daha tam olarak başlamadan vücuttan doğal seleksiyon yoluyla atılır.

Pek çok kadın, teoride düşük olan bu atılım sürecini normal regl dönemi kanaması sanarak o ay da hamile kalamadığını düşünerek önüne bakar, çok ciddiye almaz.

Ancak erken gebelik testi ile saptanan bir hamilelik, doğal seleksiyon yoluyla vücuttan atılacak olursa, anne adayı düşük yaptığının bilincinde olacağından, psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilir.

Dolayısıyla, eğer merakınıza yenik düşmeme şansınız varsa, erken gebelik testi yapmak yerine, zamanı geldiğinde gebeliğinizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ne Zaman Erken Gebelik Testi Yapmalıyım?

Aslında gebeliğinizi zamanından önce öğrenmenizi gerektirecek bir durum var olduğunu söyleyemeyiz ama özellikle klomen tedavisi gibi, kısırlık tedavileri gören kişiler, gebe kalmak için sabırsızlandıklarından, erken gebelik testleri, en çok bu kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Gebelik testi satın alarak hamileliğini öğrenmek yerine doğal ama kesin olmayan yöntemleri tercih edenler için özel yazımız karbonatla gebelik testi nasıl yapılır okumak ister misiniz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ