Kategoriler

Buhar maskesi nedir? Buhar Maskesi Nasıl Yapılır

Buhar maskesi nedir? Buhar Maskesi Nasıl Yapılır
  • Cilt Bakımı
  • 12/05/2017 21:49 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:43
  • 0
  • 4.832

Buhar maskesi nedir? Uzun bir günün sonunda buhar banyosuyla rahatlayabilirsiniz. Buhar yüzünüzdeki kan dolaşımını arttırmaktadır ve cildinizde gözenekleri açmaktadır. Böylece kirleri temizlemeniz daha mümkün olmaktadır. Yüz buharının ardından gözenekleri temizleyici maske ve nemlendirici uygulamasını da tavsiye etmektedir. Zamanınız kısıtlıysa sadece buhar yapmak da fayda vardır.

Bildiğiniz üzere su ve sabunla yapılan temizlikler cilde yetersiz kalmaktadır. Buhar maskesiyle cildinizi temizleyip kalan makyaj kalıntılarını güzel bir şekilde temizleyip gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Buhar maskesini belirli aralıklar ile yaptığınız zaman cildinizde kalan makyaj kalıntıları ve gözenekleri açıp böylelikle daha sağlıklı bir cilde sahip olabileceksiniz. Aynı zamanda da suratınız oldukça rahatlayacak ve siyah noktalarınızdan da kurtulabileceksiniz.

Evde Kolay Buhar Maskesi Yapılışı

Buhar maskesiyle yüzünüz hem rahatlamış hem de siyah noktalardan kurtulup yüzünüzde bulunan toksinlerden kurtulmuş olacaksınız.

İlk olarak buhar maskesini yapabilmek için bir tencereye yaklaşık olarak 1 litre su koyup kaynatın. Suratınızı önceden iyice temizleyin. Sabun ve su kullanıp gerektiğinden fazla bir şekilde bol sabun ile yıkayın. Ocakta kaynattığınız tencere ile ya da o tenceredeki suyu bir kaba boşaltın. Buharı üzerinde olacak bir şekilde. Lütfen dikkat ediniz. Dilerseniz suya lavanta kullanın. Tercihen okaliptus olabilmektedir. Eğer uzun bir saça sahipseniz saçlarınızı tepeden toplayıp ve yüzünüz açık olacak bir şekilde kafanızın üstüne bir bez ya da havlu örterek, tenceredeki buharın yüzünüze gelmesini sağlayıp şekilde pozisyon alın. Buhar maskesinde yaklaşık olarak 10 dakika durun. Yüzünüzü çok yakmaması için yaklaşık olup 23-30 cm yukarıda durmanız da fayda var. Aksi takdir de cildinizi tahriş edebilmektedir. Aynı zaman da göz kapaklarınızı muhakkak kapatmalısınız. Buhar maskesi bittikten sonra duş almamalısınız. Mümkünse 1 ya da 2 saat sürecek şekilde nemlendirici krem yardımı ile yüzünüze masaj yapın ve ardından duş almalısınız.

 

DİKKAT: Buhar maskesi ayda 1 defa uygulandığı takdir de hem daha sağlıklı hem de yeterli olacaktır. Fazla buhar maskesi yapmanız cildinizi tahriş edebilmektedir.

Yüz buharına herhangi bir şey eklemeyin. Ancak zamanınız var ise ve ek fayda sağlamanız için yararlı aroması olan yağlar kullanın. Dilerseniz bitki çayı poşeti kullanın. Yüz buharınızı özel kılmak için size verebileceğiniz baharat ve yağları deneyin.

  • Enerji veren bir buhar ile limon ya da nane kullanabilirsiniz.
  • Rahatlatıcı bir buharla papatya ya da lavanta
  • Soğuk algınlığı içinse nane ya da okaliptüs
  • Stres azaltıcı bir buhar içinse sandal ağacı ya da bergamot kullanın.,

Buhar Banyosundan Sonra Maske Uygulayın

Buhar banyosunu yaptıktan sonra açılan gözenekleri temizlemek için maske kullanın. Kil maskesi işinizi görecektir. Yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Kil maskesi yoksa bal kullanıp aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Maske kullanmak istemiyorsanız da buhar sonrasında yüzünüzü yıkayıp durulayın.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ