Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Yaşlandığınız zaman kırışmayı bekleyebilirsiniz. Fakat saçlarınızın dökülmesi sizi nasıl bir duyguya götürebilir? Yapılan araştırmalara göre 30’lu yaşlarda başlayan saç dökülmeleri ve çoğu zamanlarda da menopozdan sonra etkilemeye başlamaktadır. Bazen ergenlik zamanında da başladığı bile görülebilmektedir. Saç dökülmesinin normal olup olmadığını anlayabilmek için size vereceğimiz bilgilerden yararlanıp ne yapmanız gerektiğini de bulmalısınız.

Normal Saç Dökülmesi

Saç üç aşamada büyümektedir. İlk aşama ise anajen veya büyüme fazıdır. Saçımızın %90’ı ise genel olarak bir iki yıl bu aşama da kalmaktadır. Ömrünü tamamlamış olan saçların %1-2’si dönüşümlü olarak dökülmektedir.

Beslenme Yetersizlikleri

D vitamini eksikliğinde belirtiler saç döküme de yer almaktadır. Kapalı mekanlarda fazla zaman geçirerek güneşten uzak kalmanız D vitamini eksikliğinin nedeni olabilmektedir. Bazen de yaşanılan yerde hava koşulları güneşe hasret kalmanıza sebep olabilmektedir. Böyle bir durum varsa ve güneşlenmeniz mümkün değil ise D vitamini takviyesi almanız mümkündür.

D vitaminin dışarısında amino asit lizin, çinko ve bakır eksiklikleri de saç dökülmesine de yol açabilmektedir. Yeterince protein alınmadığı zamanlar da yine sorun yaşanabilmektedir. Saç tellerinin proteinden oluştuğu bir gerçektir fakat yeterince protein alman iseniz vücutta elde edilen protein saça harcamak yerine vücudun daha öncelikli işlevleri için kullanılır. Eğer et yemeklerini sevmiyorsanız etin dışında protein kaynaklarını da araştırmanızı öneririz.

Hormonal Dengesizlik

30 yaşından sonra kadınların hormonlarında dengesizlik oluşmaya başlayabilmektedir. Bu da saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bazı erkeklik hormonları hem erkek hem de kadın vücudunda bulunmaktadır. Bazı kadınlar da bu her iki cinste yer alan hormonların dengesizliği erkek tip saç dökülmelerine de yol açabilmektedir. Başka hormonal sebepler de tekrardan kadınlarda saç dökülme aralarına girebilmektedir.

Tiroit Problemleri

Boynun ön tarafından bulunan tiroit bezi eğer gerekenden daha çok veya az tiroit üretiyorsa bu aksaklık etkisini saçlar üzerinde etkisini gösterebilmektedir. Fakat tiroit nedenlerinde saç dökülmeleri nadiren de olsa belirti olarak görülebilir. Saç dökülmeleri dışında kilo alma, verme, sıcak veya soğuğa hassasiyet, çarpıntı gibi belirtiler de dikkat çekebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu bayanlarda hormon dengesizliğine yol açmaktadır. Bu dengesizliklerde yüz ve vücutta kullanmaya fakat saçlarda zayıflığa neden olabilmektedir. Adet düzenliğine, kilo alma ve akne gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

Hamilelik

Kadınlar hamileliğin sırasında saçların daha gürleştiğini görülebilmektedir. Artan hormon seviyeleri ise saçların normal biçimde dökülmelerini engelleyebilmektedir. Fakat bebek doğup daha sonrasında hormon seviyeleri aşağı düştükçe saçlar da dökülmeye başlamaktadır. Durum epey de ciddi görünebilmektedir. Fakat bu saçlar sonunda normale dönecektir. Bu dökülme süresi ise 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarında yer alan ve yumurtlamayı önleyen hormonlar saçların incelmesine de neden olabilmektedir. Özellikle de ailede saç dökülme hikayesi olan bayanlarda bu haplar yüzünden oldukça saçlar dökülebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hacer dedi ki:

    benim doğumdan sonra çok döküldü ablamda da olmuştu liquid keratin kullanmış o şekilde durmuş benimkini de durdurdu şükür.

BİR YORUM YAZ