Kategoriler

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydaları sağlık açısından çok sayıda faydaları olan balık dokusundan hazırlanılarak yapılan bir yağdır. Balık yağı, ton balığı, hamsi, uskumru, ringa balığı gibi balıkların gövde kısmı ve karaciğerinden elde edilen bir yağdır. Omega 3 yağ asitleri balıklarda yoğun olarak bulunmakta ve bu asitlerin alınması oldukça önemlidir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Kullanımı

Omega 3 yağı balım dışında balık yağında da bulunur ve buradan takviye yapılır. Omega 3 pek çok hastalığa karşı kişiyi korumaktadır. Balık yağının % 30 kadar kısmı omega 3 ten oluşmuştur. % 70 lik kısım ise diğer yağlardan meydana gelmektedir. İşlenmemiş olan bazı balık yağları da A ve D vitamini gibi balık yağlarını içermektedir.

 

balık yağının faydaları

Omega 3, EPA, DHA gibi pek çok vitamini içerisinde bulunduran balık yağının faydaları oldukça çoktur. Balık yağının sağlık için sağlamış olduğu faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Kalp sağlığını korumada etkilidir

Kalp hastalığı dünyada en çok görülen ölümcül olarak sonuçlanabilen hastalıklardan birisidir. Dünyada yaşanan ölümlerin en belirgin nedenlerinden birisi kalp hastalığıdır. Balık tüketen kişilerde ise kalp hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Balıkla arası olmayan kişiler balık yağı tüketerek de bu eksikliği giderebilirler. Balık yağı beyin ve sinir sistemi üzerinde pek çok koruyucu etkiye sahiptir. Bu açıdan balık yağının tüketilmesi önerilir.

 • Balık yağı prostat kanserini önlemede etkilidir

Balık yağı pek çok faydasının yanı sıra prostat kanserini de önleme etkili bir yağdır. Sağlıklı ve kaliteli bir diyetle birlikte balık yağı tüketimi prostat kanseri hastası olan kişilere de fayda sağlamaktadır.

 • Gebelikte kullanılan balık yağı doğum sonrası depresyonu azaltır

Gebelikte kullanılan balık yağı doğum sonrası depresyonun azaltılmasında da etkilidir. Bu açıdan gebelerin hafta da en az iki kez balık yağı takviyesi almaları tavsiye edilir.

 • Ruhsal açıdan dengede olmanızı sağlar

Günde belirli aralıklarda verilen balık yağı davranış problemlerinin önlenmesinde de etkilidir. Hiperaktivite bozukluğu olan kişilerin balık yağı kullanılması özellikle vurgulanır. Balık yağı kullanan dikkat eksikliği kişilerde bu davranış bozukluğunun düzeltilmesinde yardımcı olunduğu savunulmuştur.

 • Alzheimer hastalığı

Balık yağı tüketiminin düzenli olması Alzheimer hastalığının önlenmesinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar balık yağında bulunan omega 3 yağlarının Alzheimer hastalığı riskini azalttığı konusunda hem fikirdir.

 • Görme bozukluğunu önleyebilir

Balık yağının düzenli kullanımı ve yeterli miktarda tüketilmesi kişilerde yaşa bağlı olarak görme bozukluğunu önleyebilir.

 • Çocuklarda balık yağının faydaları

Yukarıda saydığımız faydaların yanı sıra çocuklarda zeka gelişimi için oldukça önemli olan bir yağdır. Çocuklarda öğrenme oranını artırır. Balığın kendisini yedirmeniz balık yağı kapsüllerinden daha iyidir. Fakat balık tüketmeyen çocuklar için kapsül formu tercih edilir.

 • Kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır.

Kolesterol hastaları için başvurulan balık yağı kolesterolü düşürücü etkisiyle de tanınır.

 • Şeker Hastaları için Balık Yağı

Şeker hastaları uzun süren hastalık zarfında vücutta ki organlar tahribat görür. Bu tahribatları onarmak için balık yağı önerilir.

 • Balık Yağı Kan Akışı

Balık yağının bir diğer faydalarından bir tanesi ise; damarda bulunan kanı inceltir ve kan akışının daha rahat olabilmesine katkı sağlar

 • Balık Yağının Cilde Faydaları

Balık yağı pek çok hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda cilde karşı da koruyucu etkileri bulunmaktadır. Balık yağı içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri ve mineraller cilt yapısının korunması ve pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olma konusunda etki sağlamaktadır. Balık yağının düzenli kullanımı, yüzdeki sivilceleri azaltabilir, cilt kuruluğunu önler ve cildin daha nemli bir yapıda olmasını sağlar. Hücre yenilenmesinde de etkili olan balık yağı ile cildin daha parlak ve canlı bir görünümde olması sağlanır.

 

Omega 3 Yönünden Zengin Gıdalar

Omega 3 başta balık olmak üzere başka besinlerden de sağlanabilir. Omega 3 yönünden zengin besinler içerisinde keten, turp, kurutulmuş tarhun, ceviz, periila yağı, kenevir tohumu, taze fesleğen, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır. Tüm bu besinler omega 3 yönünden zengin içerikli besin kaynaklarıdır. Bu besin kaynaklarından da balıktan elde edilen omega 3 takviyesi alınabilir. Bu besinleri sevmeyenler ve çok tüketmeyenler balık yağı ile omega 3 takviyesini sağlayabilirler.

 

Balık Yağı ile İlgili Sıkça Sorun Soruların Cevabı!

Balık Yağı Fiyat Nedir?

Balık yağı piyasası oldukça gelişken bir piyasadır. Piyasa oldukça fazla marka olduğundan net bir fiyat vermek oldukça zor fakat fiyat aralığı; marka, epa, dha oranına göre 30 ila 180 TL  arasında değişkenlik göstermektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağının içerisindeki Omega-3 değeri markadan markaya değişiklik gösterdiğinden buna da net bir şey söylemek pek doğru olamayacaktır. Aldığınız ürünün prospektüsün de günlük ne kadar almanız gerektiği mutlaka belirtilmiş olması gerekmektedir.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Genel olarak araştırmalar balık yağının kilo aldırmaktan çok kilo verimine sebep olabileceğinin sonuca varmışlardır. Fakat balık yağının kilo yapmaması için o balık yağının saf balık yağı olması gerekmektedir. Balık yağı kullanan bir kişi balık yağından dolayı kilo aldığını fark ediyor ise muhtemelen kullandığı balık yağının içerisinde farklı katkı maddeleri olduğundan dolayı olabilir.

En İyi Balık Yağı Hapı Hangisidir?

Yine belirtmek de fayda var ki; En iyi balık yağı doğal olarak tüketilen ve balıktan doğal yollar ile alınan balık yağıdır. Fakat kapsül olarak incelediğimizde ise epa, dha oranı yüksek omega 3 açısından zengin ve piyasa da kendini kanıtlamış ürünlerdir.

Balık Yağı Kullananlar

Peki balık yağı hakkında konuşup duruyoruz. Hiç balık yağı kullananlar neler demiş merak ettik mi ? Birlikte bakalım…

-Kalp ve damar sağlığı açısından kullanılması önerilir. bununla beraber tabi ki mevsiminde bol bol taze balık tüketmek gerekir.

-Amerikan Milli Sağlık Enstitüsü NIH da “Omega-3 gıda takviyelerinin sağlığa faydaları belli değildir” diyor.

-Boşuna bunlara paranızı harcamayın bunların faydalı olmadığına dair hatta zararlı olduğuna dair bir çok araştırma var. Gidin balık alın yiyin kardeşim.

-Mutlaka faydasını göreceğiniz haptır. Eğer görmediyseniz vücudunuzdaki ilgili yağ asit depoları fuldür.

-Arkadaşlar,satın alırken epa, dha oranının %50 yi geçmiş olmasına dikkat ediniz.

-Balık yağı çok çok faydalıdır, tüketilmelidir ama balık yağı hapı vasıtası ile değil. Balık tüketerek balık yağı alınır. Şöyle ki; hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde balık yağı hapının zararlı olduğu görülmüştür.

-Bunu çocuklarınıza yedirip, hem çocuğunuzun damak zevkine hem de cüzdanınıza eziyet edeceğinize bence ceviz, keten tohumu ya da kabak çekirdeği tüketmelerini sağlayın. Üstelik lifleri ve ek vitamin mineralleri ile doğal beslenmiş olurlar.

-Vücuda ekstra omega yağ asitleri almak için tüketilen haptır. Muadil olarak chia tohumu, keten tohumu ve tahin kullanılabilir.

-Bildiğim kadarıyla iki türü var. birinde bütün balığın yağı çıkarılıyor ve ardından gerekli yağ asitlerini (epa, dha) ayırmak için filtreleme gibi yöntemler kullanılıyor. Bir diğerinde ise yağ balığın sadece karaciğerinden elde ediliyor ve filtrelemeye gerek kalmadığı gibi epa ve dha oranı daha yüksek oluyor.

-Balık yağı haplarının çok çeşitli formları var arkadaşlar. Sadece omega içerenler trigliserid denilen kan yağını az da olsa ldl (kötü kolesterol) yi düşürür, hdl(iyi kolesterol) yi yükseltir. Fakat fazla tüketimi fazla kilo alımı demektir.

-Yaraların hızla kapanmasını sağlayan bir yağdır. Yaranız var ise kullanmayı deneyebilirsiniz.

-En çok fayda gördüğüm besin desteği. 3 senedir düzenli olarak kullanıyorum. Hafızanız güçleniyor ve daha hızlı tepki veriyor. Daha berrak bir zihniniz oluyor. Kan değerlerine de katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ