Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydaları sağlık açısından çok sayıda faydaları olan balık dokusundan hazırlanılarak yapılan bir yağdır. Balık yağı, ton balığı, hamsi, uskumru, ringa balığı gibi balıkların gövde kısmı ve karaciğerinden elde edilen bir yağdır. Omega 3 yağ asitleri balıklarda yoğun olarak bulunmakta ve bu asitlerin alınması oldukça önemlidir.

Omega 3 yağı balım dışında balık yağında da bulunur ve buradan takviye yapılır. Omega 3 pek çok hastalığa karşı kişiyi korumaktadır. Balık yağının % 30 kadar kısmı omega 3 ten oluşmuştur. % 70 lik kısım ise diğer yağlardan meydana gelmektedir. İşlenmemiş olan bazı balık yağları da A ve D vitamini gibi balık yağlarını içermektedir.

balık yağının faydaları

 

Balık Yağının Sağlığa Yararları

Omega 3, EPA, DHA gibi pek çok vitamini içerisinde bulunduran balık yağının sağlığa yararları oldukça çoktur. Balık yağının sağlık için sağlamış olduğu faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

Kalp sağlığını korumada etkilidir

Kalp hastalığı dünyada en çok görülen ölümcül olarak sonuçlanabilen hastalıklardan birisidir. Dünyada yaşanan ölümlerin en belirgin nedenlerinden birisi kalp hastalığıdır. Balık tüketen kişilerde ise kalp hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Balıkla arası olmayan kişiler balık yağı tüketerek de bu eksikliği giderebilirler. Balık yağı beyin ve sinir sistemi üzerinde pek çok koruyucu etkiye sahiptir. Bu açıdan balık yağının tüketilmesi önerilir.

Balık yağı prostat kanserini önlemede etkilidir

Balık yağı pek çok faydasının yanı sıra prostat kanserini de önleme etkili bir yağdır. Sağlıklı ve kaliteli bir diyetle birlikte balık yağı tüketimi prostat kanseri hastası olan kişilere de fayda sağlamaktadır.

Gebelikte kullanılan balık yağı doğum sonrası depresyonu azaltır

Gebelikte kullanılan balık yağı doğum sonrası depresyonun azaltılmasında da etkilidir. Bu açıdan gebelerin hafta da en az iki kez balık yağı takviyesi almaları tavsiye edilir.

Ruhsal açıdan dengede olmanızı sağlar

Günde belirli aralıklarda verilen balık yağı davranış problemlerinin önlenmesinde de etkilidir. Hiperaktivite bozukluğu olan kişilerin balık yağı kullanılması özellikle vurgulanır. Balık yağı kullanan dikkat eksikliği kişilerde bu davranış bozukluğunun düzeltilmesinde yardımcı olunduğu savunulmuştur.

Alzheimer hastalığı

Balık yağı tüketiminin düzenli olması Alzheimer hastalığının önlenmesinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar balık yağında bulunan omega 3 yağlarının Alzheimer hastalığı riskini azalttığı konusunda hem fikirdir.

Görme bozukluğunu önleyebilir

Balık yağının düzenli kullanımı ve yeterli miktarda tüketilmesi kişilerde yaşa bağlı olarak görme bozukluğunu önleyebilir.

Omega 3 Yönünden Zengin Gıdalar

Omega 3 başta balık olmak üzere başka besinlerden de sağlanabilir. Omega 3 yönünden zengin besinler içerisinde keten, turp, kurutulmuş tarhun, ceviz, periila yağı, kenevir tohumu, taze fesleğen, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır. Tüm bu besinler omega 3 yönünden zengin içerikli besin kaynaklarıdır. Bu besin kaynaklarından da balıktan elde edilen omega 3 takviyesi alınabilir. Bu besinleri sevmeyenler ve çok tüketmeyenler balık yağı ile omega 3 takviyesini sağlayabilirler.

Balık Yağının Cilde Faydaları

Balık yağı pek çok hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda cilde karşı da koruyucu etkileri bulunmaktadır. Balık yağı içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri ve mineraller cilt yapısının korunması ve pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olma konusunda etki sağlamaktadır. Balık yağının düzenli kullanımı, yüzdeki sivilceleri azaltabilir, cilt kuruluğunu önler ve cildin daha nemli bir yapıda olmasını sağlar. Hücre yenilenmesinde de etkili olan balık yağı ile cildin daha parlak ve canlı bir görünümde olması sağlanır.

 

 

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ