Kategoriler

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye Yağının Saça Faydaları
  • Saç Bakımı
  • 09/06/2017 18:13 | Son Güncellenme: 04/03/2023 19:13
  • 0
  • 4.194

Biberiye yağının faydaları, Sağlıklı güzel ve dolgun saçlara kavuşmak için biberiye yağının önemi. 

Biberiye yağı, Rosmarinus officinalis ballıbabagiller ailesinden iğneye benzeyen yaprakları, her zaman rengini koruyan bir bitkidir. İnce yapraklarıyla mor çiçekleri bulunmaktadır. Çalı görünümüne sahip ve özellikle de Akdeniz çevrelerinde daha yaygın yetiştirilmektedir. Genç sürgünleri ise baharat olarak, kendisi ise süs olarak kullanılır.
Bu bitkideki yağ cilt için çok etkili bir yağdır. Derin temizlik sağlar ve antibakteriyel olduğu için biberiye yağı mikrop kırıcı olarak iş görmektedir. Birçok hastalıkta da ilaç olarak kullanılan biberiye yağıyla kilo veren, selüliti azaltan, yaraları iyileştirmiş olan mucizevi bir bitki olarak bilinir.

Biberiye yağını saç uzatmak içinde kullanan kişiler bulunmaktadır ve yüzyıllar boyunca kullanılır. Ayrıca da biberiye yağı kelliği ve saç dökülmelerini de yavaşlattığından yeni saç çıkarmaya da yardımcı olur. Biberiye yağı solunum yolu hastalıklarına da yararlı gelir.

Biberiye Yağının Saçlar da Kullanımı

İspanya, Fransa ve İtalya ilk sıralar da olmak üzere özellikle de Akdeniz’e kıyı olan ülkelerimizde biberiye yağı ile saç bakımı çok popüler olmuştur. Bu ülkelerde yayınlanmış doğal saç bakımıyla ilgili birden çok kitapta biberiye yağı tavsiye edilir. Bazı kaynaklara göre de biberiye yağı hücre bölünmesini uyarır saç köklerini canlandırır ve saçın normal döngüsünden daha kısa bir süre de uzamasını sağlamaktadır.

Basit bir şekilde uygulayabileceğiniz bir işlemdir. Kullandığınız şampuanın içerisine krem gibi saç ürünlerini de ekleyebilirsiniz. Orta büyüklükte olan bir şampuana 10 ila 15 damla biberiye yağı yeterlidir. Yağı maske olarak kullanırsanız mutlaka badem yağı, zeytinyağı gibi yağlar ile karıştırın. Örnek vermek gerekirse 4 ölçü taşıyıcı bir yağa 1 ölçü biberiye yağı karıştırın. Daha sonrasında hazırlamış olduğunu karışımı kullanıp parmak uçlarınız ile saç derinize masaj yaparak sürün. Sürdükten sonra 20 ila 30 dakika bekleterek daha sonra normal bir şekilde yıkamalısınız.

Biberiye yağı saç uzatabilmek adına uzun zamandır kullanılmaktadır. Geleneksel bir yöntem haline gelmiştir. Bazı kişiler biberiye yağını daha hızlı uzatmak için kullanırken bazıları da saç dökülmelerini engellemek için kullanmaktadırlar.

UYARILAR

Uzman kişiler epilepsi hastalarının ve yüksek tansiyonu olan kişilerin biberiye yağı kullanmasını tavsiye etmiyorlar. Ayrıca da hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu tip bitkisel ürünleri kullanmamanızdan önce doktora danışmanız gerekir. Biberiye yağını kullanmadan önce su ile ya da zeytin yağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile inceltmeniz gerekmektedir. Şampuanınıza ve diğer saç bakım ürünlere ekleyin. Saç derinizde pullanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi yan etkilerini görürseniz kullanmayı bırakmalısınız.

Özellikleri

Biberiye yağı bitkisi yapraklarından damıtılır ve nane kokusuna benzeyen bir aroması bulunur. Adaçayı, lavanta ve nane bitkileri ile ilişkili bir bitkimizdir. Yağı sıkılaştırıcı bir tonik, antiseptik, gaz giderici, sindirime yardımcı ve antioksiden özelliklere de sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ