Kategoriler

Tırnak Beyazlatma için Etkili Çözüm Yolları

Tırnak Beyazlatma için Etkili Çözüm Yolları
 • Cilt Bakımı
 • 17/10/2017 14:35 | Son Güncellenme: 04/03/2023 22:09
 • 0
 • 11.431

Tırnaklarımı nasıl beyazlatırım?  Tırnak beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Sararmış tırnakları beyazlatmak için karbonattan, diş macununa, limondan, oksijenli suya kadar, evde bulunan malzemeler ile etkili maskeler yapıp kolayca uygulayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kadınların en önemli güzellik unsurlarından bir tanesi de şüphesiz ki elleri ve dolayısıyla da tırnak güzellikleri. Beyaz ve bakımlı tırnakları olan hanımlar ayrı bir zarif görünüyorlar.

Maalesef çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan tırnak sararmaları, zarif, güzel ve beyaz ellerimizin zarefetine gölge düşürebiliyor. Neyse ki evde uygulayacağımız basit tarifler sayesinde tırnak beyazlatma mümkün.

evde yapabileceğiniz etkili tırnak beyazlatma yöntemleri ve maskeleri

Bu yazımızın içeriğinde de sizlere, en etkili ve kolayca uygulayabileceğiniz tırnak bakım yöntemlerinden bahsettikten sonra, güzelliğinizi sürdürebilmeniz için, doğal tırnak beyazlatıcı kremler, ev yapımı kürler v.s. maskelerin tariflerini paylaşacağız.

Yanı sıra, tırnakların sararmasına sebebiyet veren etkenlerden ve daha beyaz tırnaklara, bakım yapmadan bile nasıl sahip olacağınızı bilmeniz için kaçınmanız gereken unsurlardan da bahsedeceğiz;

Tırnak Beyazlatma için En Etkili 3 Maske Tarifi:

Maskeler sadece yüzümüz ve saçlarımız için değil, ellerimiz ve tırnaklarımız için de etkili bir biçimde kullanılabilir. İşte bu başlığımızın altında da siz değerli okuyucularımıza, tırnaklarınızı beyazlatmak için evde zahmetsizce yapıp kolayca uygulayabileceğiniz ve kısa süre içerisinde sonuç alabileceğiniz basit tırnak bakım maskesi tariflerine yer verdik;

Karbonat ve Limon Suyu ile Tırnak Beyazlatma:

Karbonat da, limon suyu da zaten beyazlatma etkileri ile oldukça ünlü bildiğiniz üzere. Öyle ki cilt beyazlatma maskesi yapmak için kullanılan malzemelerin başında gelmektedir her ikisi de.

Örneğin karbonat, doğal diş beyazlatma yöntemlerinde sıklıkça kullanılmakta olan bir ürün olarak, tırnak beyazlatma işinde de aynı görevi görmektedir. Zaten tırnakların ve dişlerin kemik yapıları olduğu düşünülecek olursa, işleyiş mekanizmasının aynı olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Sonrasında da;  limon suyu cilde olan faydaları ile bilinmenin yanı sıra,  tırnaklar için de hem renk açıcı hem de ihtiva ettiği C vitami sayesinde besleyici, tırnak kırılmalarının önüne geçici ve soyulmalara karşı da etkili bir başka malzemedir.

Yapılışı:

 • Yarım bardak kadar limon suyu ile 1 paket kadar karbonatı karıştırarak krem kıvamına getirelim.
 • Ardından hazırladığımız tırnak maskesini, ojeleri çıkarıldıktan sonra güzelce yıkayıp kuruladığımız tırnaklarımıza bir kulak çubuğu ya da diş fırçası yardımıyla uygulayalım.

Ellerimizi ve tırnaklarımızı hareket ettirmeden yarım saat kadar bekletebiliriz ya da bu maskeyi tırnaklarımıza gece uyguladıktan sonra, çeşitli eldivenler kullanarak gece boyu tırnaklarımızda tutabiliriz ancak özellikle limonun asit içermesi sebebiyle, tırnak çevresindeki etlerimii tahriş etme riskinden ötürü, gece boyu bekletmek yerine, yarım saat kadar tırnaklarınızda tutup ardından ılık bir suyla yıkamanızı tavsiye ederiz.

Bu maskesi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Karbonatın özellikle kemik dokusu üzerindeki beyazlatıcı etkisi çok bilindik ve kitleler tarafından kabul görmüş bir durumdur. Bir başka kemik dokusu olan dişler üzerinde de kullanım alanlarından bir tanesi Karbonatla diş beyazlatma işlemidir. Tırnak beyazlatma ile aynı mekanizma sayesinde işleyiş göstererek dişlerde de kalıcı beyazlık sağlar.

Sarı Tırnaklara Diş Macunu Etkisi:

Diş beyazlatma özelliği olan diş macunlarının, herhangi bir başka ürün ile karıştırılmasına gerek dahi olmadan doğrudan uygulayarak tırnak beyazlatma etkisi yönünden üstün bir başarı sağladığı az bilinen bir gerçektir.

Tırnaklarınıza diş macunu uygularken tek dikkat etmeniz gereken, fırçayı kullanırken parmaklarınızı tahriş etmemektir.

Yapılışı:

 • 1 nohutun yarısı kadar büyüklüğünde beyazlatıcı özellikte bir diş macunuu doğrudan sararmış tırnaklarınızın üstüne uygulayın. ve her bir tırnağınızı ortalama 1 er dakika kadar hafifçe, fazla bastırmadan fırçalayın.
 • Fırçalama işlemi bittikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bu maskeyi haftada 5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat ve Oksijenli Su ile Tırnak Beyazlatma:

Karbonatın beyazlatıcı etkisinden defalarca bahsetmiştik zaten. Oksijenli suyun da aynı etkisi malumumuz. Bilhassa da saç rengi için güneşle bir araya geldiğinde nasıl da doğal bir açıcı olarak kullanıldığını biliyoruz.

Bu durumda etkli tırnak beyazlatma yöntemlerinden biri olarak karbonat ve oksijenli su kombinasyonunun harika bir karışım yaratacağını söylememiz yanlış olmayacaktır.

Yapılışı:

 • 1 paket karbonatın üstünde göz kararı oksijenli suyu dökerek, hafif sıvı bir kıvama getirelim ve ellerimizi doğrudan bu suyun içinde sokarak ortalama 30 dakika kadar bekletelim.

Cildimizin tahriş olmaması için hazırladığımız oksijenli suda ellerimizi 30 dakikadan fazla bekletmemeliyiz.

Bu maskeyi haftada 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Beyaz Tırnaklara Sahip Olmak için Beslenmenin Önemi:

Tırnak sağlığı ve bakımında kalsiyum alımının ne kadar önemli olduğu düşünülecek olursa, sadece rengine ait sebepler için değil, tüm tırnak sağlımız için, vitamin ve minerallerden zengin bir beslenme planı kullanmamız önemlidir.

Ayrıca cilde rengini veren pigmentleri de doğrudan etkileyen bir vitamin olarak E vitamini alımımızı çoğaltmamız, tırak rengimizin de sarıdan daha beyaza kalıcı olarak dönmesinde yardımcı olacaktır.

Tırnak Sararmasının Sebepleri:

 • Tırnakların Hava Almaması: Tırnak sararması durumlarının en sık görülen sebebidir. Özellikle sürekli oje kullanıma bağlı olarak, tırnakların oksijen ile olan teması kesildiğinde sararmalar görülebilir.
 • Genetik Özellikler: Şayet ailenizdeki kadın ve erkeklerin tırnakları sarı olma eğilimindeyse, kalıtsal olarak sizin de tırnaklarınız sarı olabilir. Bu konuda yapacak pek fazla şey yoktur
 • Beslenmeye bağlı sebepler: Tırnaklarınız için gerekli vitamin ve mineralleri diyetinizde yeterince dahil edemezseniz, tırnaklarınız sararacaktır. Daha beyaz ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için C ve E vitamini başta olmak üzere, her türlü vitamin ve mineralden zengin bir diyet uygulamaya çalışmanız yalnızca tırnak sağlığınız için değil, tüm vücut sağlığınız için gereklidir.
 • Sigara Kullanımı: Sigara içicileri, özellikle sigara tuttukları elin tırnaklarının doğrudan dumana maruz kalması sebebiyle uğradığı sararmanın yanı sıra, sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler özellikle de katranın kana karışması sonucu verdiği hasar sebebiyle, tırnak sararması sorununa yol açabilir. Sigarayı bırakarak, pek çok muhtemel riskin önüne geçebileceğiniz gibi, tırnak beyazlatma uygulamalarınızdan da uzun vadeli ve kalıcı çözümlere kavuşmak için yardımcı olacaktır.
 • Yaşa Bağlı Etkenler: İlerleyen yaşlarla birlikte, ne yazık ki tırnakların hücrelerinde eskimelere bağlı olarak sararmalar da görülecektir.
 • Kimyasal Madde Kullanımı: Özellikle evde temizlik için kullanılan bir takım kimyasal maddeler tırnakların formunun ve renginin bozulmasına yol açabilir
 • Hastalıklara Bağlı: Bazı hastalıklara bağlı tırnak rengi değişimlerinin doktor tarafından takip ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle tırnak üstünde çıkan siyah lekeler, cilt kanseri belirtisi dahi olabilir. Sıra dışı tırnak rengi değişimlerinde tetikte olmak gerekir.

tırnak sararması nedenleri ve beyazlatma yöntemleri

 

Tırnak Sararmasının Önüne Nasıl Geçebilirim?

Kalıtsak özelliklere ve yaşlanmaya bağlı oluşan tırnak sararmasının doğrudan önüne geçmek mümkün olmamakla birlikte, tariflerini vermiş olduğumuz tırnak beyazlatmada etkili maskeleri uygulayarak, bir miktar beyazlamaya kavuşabilirsiniz.

Bunun dışında, diğer dış etkenlere bağlı sararmalarda ise, belirtilen etkenlerden olabildiğince kaçınarak, tırnaklarınıza düzenli hava aldırarak, sigara içiminden uzak durarak, temizlik sırasında uygun eldivenleri kullanara v.s., sararmaların büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Etkili tırnak bakımı yazımıza baktınız mı?

Yukarıda sizlere detayları ile açıklamış olduğumuz tırnak sararması sebeplerinden kaçınıyor ve tırnak beyazlatma kürlerini düzenli kullanıyorsanız, buna rağmen ellerinizde ve tırnak üstlerinizde bariz bir sararma ya da göze batan lekeler varsa, bir dermatoloji uzmanına danışmak isteyebilirsiniz.

Ancak bunun yanı sıra, tırnaklar bir kemik yapısıdır ve tırnak rengi, kalıtsal özelliklere bağlı olarak da şekil alır. Dolayısıyla kullanacağınız ev yapımı ya da hazır ürün farketmeksizin pek çok tırnak beyazlatma ürünü, tırnak renginizi belirli bir aşamaya kadar açabilir ve genetik özelliklerinize müdahale edemez.

Uzayıp kesilen tırnakların yerine kökünden yeni gelen tırnaklarınız, yeniden orijinal renginde gelecektir. Genetik özelliklerinize doğrudan müdahale edemeseniz de, özellikle beslenmenize dikkat ederek, yeni gelecek tırnaklarınızın da daha beyaz çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tırnak Beyazlatmak için Yapılabileceklerin Videolu Bir Anlatımını da görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ