Kategoriler

Aspir Yağı Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Aspir Yağı Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Aspir yağı; aspir bitkisinden elde edilen, pek çok faydası bulunan şifalı bir yağdır. Aspir yağı nedir? Aspir yağının yararları nelerdir? Aspir yağı nerelerde kullanılır? Aspir yağının zararları. 

Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilen, deve dikeni benzeri, yıllık bir bitki olan aspir bitkisenden elde edilir.

Aspir, insanlar tarafından yetiştirilen en eski ürünlerden biridir ve aspir tohumunun preslenmesiyle elde edilen aspir yağı hem besin değerleri hem de sağlığa olan faydaları ile oldukça iyi bilinmektedir.

Aspir Yağının Faydaları ve Kullanım Şekli

Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi geleneksel pişirme yağlarına çok uygun bir alternatiftir.

Aspir; Sarı, turuncu ve kırmızı renkleri olan bir çiçek türüdür. Dikenli ve dikensiz çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilir.

Aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilerek birçok sanayi kolunda işlenerek kullanılır. Boya sanayinin yanında kozmetik, ilaç ve kimya sanayilerinde de kullanılan bir yağdır.

aspir yağı

ASPİR YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 

 • Aspir yağı vücuda faydalı olan asitleri içererek vucüdümuz için sağlıklı bir yağdır. Yüksek oranda linoleik asit ve omega 6 yağ asitlerini içermektedir. Bu asitler sayesinde vücudun yağ dengesi dengesini korunurak  kolesterolün dengelenmesine yardımcıolunur. Böylelikle kolesterol dengelenerek vücut korunur ve  kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi ve felç geçirme riskleri azalmış olur.
 • İçeriğindeki omega 6 yağ asidi nedeniyle kan şekerini belli bir seviyede tutar. Bu özelliği sayesinde  diyabet rahatsızlığı olan kişileride ani şeker yükselmesi ve düşmesine karşı yardımcı bir ajandır. Ayrıca şeker hastalığına yakalanmayı önlemek için aspir yağı tüketebilir.
 • İçeriğindeki Omega- gibi yararlı yağlar ve asitler damar sertliğini önlemede yardımcıdır..
 • Soğukalgınlığına bağlı olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarının geliştirdiği ; öksürük, balgam, göğüs ağrısı ve nefes problemleri gibi rahatsızlıklarda iyileştirici özelliği vardır. Aspir yağı balgamı sökerek öksürüğe iyi gelir ve nefes problemlerinin engellenmesine böylelikle yardımcı olur.
 • Geniz akıntısına ve boğazda gıcık hissine iyi gelir. Boğaz gıcığına iyi gelen doğal çözümler yazımıza da bakabilirsiniz.

Aspir Yağı Kilo Vermek İçin Kullanılır mı?

Zayıflamak için aspir yağının faydalarını merak edenlere diyebilir ki kilo vermek için ideal bir yağdır. Son zamanlarda çeşitli ambalajlı gıdalarda da kullanılmakta olduğunu gördüğümüz bu yağ,  içeriğindeki omega -6 ve yaralı asitlerle yağ yakıcı özelliği barındırır. Bu da kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

Aspir Yağının Diğer Yararları:

 • E vitamini açısından oldukça zengindir. Bir yemek kaşığı aspir yağı E  vitamini ihtiyacını karşılamak için oldukça başarılıdır. E vitamini güneşe maruz kalmış, sigara dumanı ve diğer kirleticiler nedeniyle bozulmuş ve hasar görmüş hücreleri korumaya yardımcı bir antioksidandır. Bu özelliği ile cilt bakımında oldukça yararlı bir yağdır.
 • Menustrasyon dönemindeki ağrılar ve şişkinliklerin giderilmesinde yararlıdır.
 • Menustrasyon döneminin gecikmesi hallerinde adet sökücü olarak kullanılabilir.Hormonal dengesizliklere karşı aspir yağı hormonları dengeye sokar ve  adet zamanlarının düzene girmesine yardım eder.
 • Aspir yağı, içeriğindeki omega 6 , diğer kıymetli asitler ve yüksek E vitamini değeri ile bağışıklık sistemini güçlendirici özellikdedir.Vücut direncini arttırır ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır..
 • Sindirim sistemi için yararlı bir yağdır. Kabızlığa karşı etkili bir ajan olup,kabızlık sorununu çözer. Ancak çok kullanımında ishal riski vardır.
 • Aspir yağı depresyon ve stres gibi sağlık problemleri için faydalı özelliktedir. Vücutta serotonin üretimini artırır. Ayrıca, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde de yardımcıdır. Bazı araştırma sonuçlarına göre, aspir yağı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır.
 • Ağrı kesici özelliği mevcuttur. Eklem ve kas ağrıları için ağrılı olan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.

ASPİR YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

 • Aspir yağı kullanımı sonucu bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • Aygın yan etkileri; geğirme, mide bulantısı, kusma,ishal ve mide ağrılarına yada kramplara sebep olabilmesidir.
 • Aspir yaının kan pıhtılaşmasına engel olma ihtimali olduğundan , ameliya yada cerrahi bir müdehale geçirecek kişilerin, öncesinde ve sonrasında kullanması önerilmemektedir.
 • Aşırı tüketimi kan basıncını düşürdüğü için tansiyon problemi olan kişilerin kullanması önerilmemektedir.
 • Uterusta kasılmalara sebep olabileceğinden hamile bayanların kullanamaması gerekir. Sadece bu sebepten değil hamileler ve emziren bayanların normal beslenme düzenlerini ve alışkanlıklarını sadece doktorun önereceği şekilde yapmaları kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı için önemlidir.

Aspir yağının zayıflatma özelliği

Zayıflamak yada formunu korumak isteyen kişiler aspir yağının yağ yakıcı özelliğinden faydalanabilirler. Tabki her zayıflama yönteminde olduğu gibi daha iyi sonuçlar elde etmek için yeme içme düzenine kendilerine uygun bir diyeti takip ederk dikkat etmeli, hormonal yada insulin direnci gibi zayıflamaya engel biyolojik sebeplerinin olup olmadığını kontrol etmeli ve spor yapmayı alışkanlık haline getirmeleri de önemlidir. İçeriğindeki linoleik asit ve omega-6 sayesinde vücuttaki yağların parçalanarak yakılmasına yardım eder aspir yağı. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırması sebebiyle  zayıflamak isteyenler diyetlerine eklemelidir. Salatalarınızda yada çorbalarınızda kullabilirsiniz.

Aspir yağının saçlar için faydaları

Oleik asit saç derisi ve saç sağlığı açısından oldukça faydalı bir asittir. Saç kalitesini ve saçların güzel görünmesini arttıran oleik asit aspir yağında bol miktar bulunur. Saç köklerini uyararak saç uzamasını teşvik eder. Kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır. Saçların parlak ve canlı görünmesi için yarar sağlar. Aspir yağı gıda olarak tüketilmesinin yanında kozmetik ürünü olarak da kullanılabilir ve saç sağlığını destekleyebilir.

İyi bir E vitamini kaynağıdır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde kafa derisini sürekli nemli tutar. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde saçların tehlikeli ışınlar tarafından etkilenerek dökülmesini önler.

 

SAÇ BAKIMI İÇİN ASPİR YAĞI NASIL KULLANILIR?

 

Aspir yağı saç bakımı konusunda da size yardımcı bir role sahiptir. Saç köklerini ve kafa derinizi besleyerek, kan dolaşımını hızlandırı. Böylelikle saç dökülmeleri azalır ve saçlar hızlı uzar. Hem sağlıklı hemde parlak bir görüntüye sahip olurlar.Bunun için parmak uçlarınıza alacvağınız aspir yağını saç derinize ve saç köklerinize masaj yaparak sürmeniz yeterli olacaktır. Yağın saç kökleri ve saç deriniz tarfından emilmesi ve etki etmesi için yaklaşık 45 dakika yada 1 saat kadar bekletiniz.Daha sonra saçlarınızı normal yıkadığınız şekilde yıkayamanız yeterli olacaktır.

Aspir yağının cilde faydaları ve uygulanışı

İçeriğindekş E vitamini cildinizin en iyi dostakarından biridir. Buna ek olarak içeriğindeki linoleik asit cildinizi iyileştirici ve yenileyici özelliğe sahitir.  Cilt hücrelerini uyararak yenilenme başlatır ve daha genç görünmenizi sağlar. Siyah nokta temizleme özelliğ olan aspir yağı hem antioksidan hemde antibakteriyel özelliğiyle hem cildinizi güzelleştirir, hem besler hemde cilt hastalım ve sorunlarına karşı savaşır. Cilt yüzeyindeki lekeler ve izleri temizlemek için bir makyaj pamuğunun üzerine 1 yada 2 damla kadar yağ damlatıp bununla cildinizi hem temizleyebilir hemde nemlendirebilirsiniz. Tabiki uygulama yapmadan önce cildinizin makyajsız ve temiz olması önemlidir.

Aspir yağının kullanılışı

Aspir yağı son zamanlarda gıda da dahil olmak üzere bir çok alanda kullanıabilir. Haricen veya dahili olarak kullanılabilen bu yağı salatalarınıza yada çorbalarınıza ilave edebilrsiniz. Ağrı giderici yada gençleştirici olarak direkt derinizin üzerine masaj yaparak kullanmanız da mümkündür.

Aspir yağının fiyatı

Aspir yağı piyasada kapsül veya likit ambalajlarda bulunmaktadır. Eczane ve aktarlardan yada internet zerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı ise; kapsüller; 30 TL ile 70 TL arasında, yağ ise 20 TL ile 35 TL civarındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ