Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı

Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı

Cilt BakımıElbette ki biz bayanlar için 10 yaş daha genç görünmek her daim önemli olmuştur. İnsanların kendi yaşınızdan daha küçük gösterdiğinizi söylemesi daha genç, daha güzel görünüyorsunuz anlamı taşır. Dolayısıyla bayanlar her zamankinden daha güzel ve alımlı olmak için daha dinç bir cilt yapısına ve pürüzsüz bir yüze sahip olmak ister. Bu nedenle bugün sizlere adım adım cilt bakımı hakkında bazı güzellik sırlarından bahsedeceğiz. Cilt bakımı deyince tabi ki öncelikli olarak yüzümüz akıllara gelmekte. Bu nedenle yazımızda öncelikle cilt tipinizin nasıl olduğunu tespit etme sonrasında ise cilt tipinize uygun bakım yapma tekniklerine değineceğiz.

Dediğimiz gibi sağlıklı bir cilt bakımı yapabilmeniz için öncelikle hangi tip cilde sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Bunu da kendi cilt tipinizle aşağıdakileri kıyaslayarak çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Eğer;

  • Cildinizde pul pul dökülme meydana geliyorsa.. cildiniz kuru
  • Cilt üzerinde büyük gözenekleriniz varsa, cildiniz parlak ve yağlıysa cilt tipiniz yağlı
  • Yüzünüzde sadece alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgesi kuru ise cilt tipiniz karmadır.
  • Bütün bunların dışında bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullandıktan sonra yüzünüzde yanma, kaşıntı gibi etkiler gözlemliyorsanız cilt tipiniz hassastır.

 

Cilt bakımı yapmak için ilk adımımızı bu maddeler sayesinde gerçekleştirmiş oluyoruz. Kendi cilt tipinizi belirledikten sonra yapmanız gereken diğer adım ise cildinizi temizlemektir. Yukarıda saydığımız cilt tiplerine göre temizleme yöntemlerini sizlere anlatacağız.

Cilt Bakımı ve Yüz Temizleme

Cilt bakımı adımımızın ilk basamağında eğer normal bir cilt yapısına sahipseniz özellikle bitkisel olmak kaydıyla araştırdığınız bir temizleme ürünü kullanın. Uygulama sonrası bol ılık suyla yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Eğer kullandığınız ürün sonrasında cildinizde yağlanma ve kuruma gibi etkiler oluyorsa ürününüzü değiştirin. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler alkolsüz ve kokusuz temizleyici ürünü alarak kullanmalıdır. Sabun cildin daha çok kurumasını sağlayacağı için kuru cilde sahip kişiler cilt bakımı için sabun kullanmamalıdır! Sıcak su kullanmamaya da dikkat ederek ılık suyla uygulama sonrası cildinizi yıkayın. Eğer pul pul cildiniz dökülüyorsa haftada 1 kere peeling yaparak ölü hücrelerden kurtulup canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı için yağlı bir cilde sahip olanlar ise yüzlerini yıkamak için jel halinde köpüren temizlik ürünüyle bakım yapmalı sonrasında ise bol su ile yıkamalısınız. Bakım ürünlerinizin alkol, asit, sabun veya parfüm içerikli olmaması sizin için daha iyi olacaktır. Bunların yerine papatya, yeşil çay gibi maddeleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakımında Nemlendiricinin Önemi

Cilt bakımı için yüzünüzü belirttiğimiz şekilde temizledikten sonra yapmanız gereken düzenli olarak nemlendirici kullanmaktır. Hangi cilt tipine sahipseniz tercihleriniz doğrultusunda bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanlar belki kullanmak istemeyebilir ancak yağlı ciltlerin dahi nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendiricinizin eğer yüzünüzde daha etkili olmasını istiyorsanız ılık su ile yıkadıktan sonra sürmeniz önerilmektedir.

cilt bakımı ve temizlime

Cilt bakımı için tercih edeceğiniz nemlendiricinin su bazlı ve siyah nokta oluşturmayan özellikte olmasına dikkat edin. Ayrıca yağlı cilde sahip olanlar yağsız ve hafif nemlendiricileri tercih edebilirler. Cilt bakımı için tercih edeceğiniz nemlendirici kremlerin bazıları güneş koruyucu özelliği de içermektedir. Sizler, içerse de içermese de cilt bakımı için ayrı bir güneş koruyucu kremi alıp gün içerisinde düzenli olarak cildinize uygulayın. Unutmayın ki 15 dakikalık güneş ışığı bile yüzünüze zarar verebilmektedir.

Cilt bakımı konusunda temizlik oldukça önemlidir. Gün içerisinde yüz temizliği dâhil olmak üzere vücut temizliğine de çok dikkat etmelisiniz. Eğer yağlı bir cilt yapısına sahip değilseniz sık sık yüzünüzü yıkadığınızda iyice kuruduğunu görürsünüz. Bu nedenle sabah ılık suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra ovalamadan kurulayın. Gün ortasında bir kere daha yıkamakla beraber yatmadan önce özellikle yıkamanız ve var ise makyajınızı iyice temizlemeniz cilt bakımı kapsamında çok önemlidir.

Cilt Sorunları

Yorgunluktan veya başka sebeplerden dolayı makyajınızı temizlemeden yatmanız yüzünüzdeki makyaj kalıntılarının akne oluşumuna sebep olacaktır. Sağlıklı bir cilt bakımı için tercih ettiğiniz bakım ürünleri, makyaj ürünleri ve temizlik oldukça önemlidir. Makyajınızı kesinlikle ertesi güne bırakmadan temizlik ürünleri ve sonrasında bol su ile temizleyin. Herhangi bir sebepten dolayı cildinizde akne oluşumu, siyah nokta oluşumu meydana geldiğinde kesinlikle sıkmamanız ve bitkisel tedavi yolları yanında bir dermatologa başvurmanız gerekmektedir. Cilt sorunları ile ilgili en belirgin sorunlar ve çözümleri için cilt sorunları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Özellikle bayanların çokça istediği bronzlu bir vücuda sahip olmak görsel açıdan hoş gözükse de bazı sorunlara da yol açabilmekte. Bronzlaşmayı cilt bakımı açısından incelediğimizde güneş, solaryum veya bronzlaştırıcı kremler tarafından yapıldığını biliyoruz. Ancak güneş veya solaryumda maruz kalınan sıcaklık sonucunda oluşan vücuttaki renk değişikliği aslında bir cilt hasarıdır. Çünkü bunlara maruz kalmak ileride vücudunuzun kırışık olmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle eğer bronzlaşmayı çok istiyorsanız bronzlaştırıcı kremler sizin için daha uygun bir alternatif olacaktır. Vücut bakımı, saç bakımı ve diğer doğal bakım türleri için cilt bakımı konusunu da içinde barındıran güzellik sırları makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Makyaj Malzemelerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın!

Çok yakın bir zamanda haberlerde, başkasının makyaj fırçasını kullandığı için hayatını kaybeden birinin haberini duymuşsunuzdur. Oldukça önemli olan bu durum, kişisel malzemelerinizi kesinlikle başkalarıyla paylaşmamanız gerektiğini bize acı bir şekilde hatırlattı. Başkasının cildinde olan hastalığın size geçmesine sebep olabileceği için sürekli şahsınıza ait malzemelerinizi kullanmayı alışkanlık edinmelisiniz.

Eğer göz enfeksiyonu veya yüzünüzde siğil, uçuk vs. gibi herhangi bir olumsuzluk gözlemlediyseniz tekrarlamaması adına cilt bakımı için kullandığınız makyaj malzemelerinizi değiştirmelisiniz. Cilt bakımı yapmak için kullanacağınız temizleme ürünleri, nemlendirici kremler, güneş kremleri ve solaryum kremleri dışında aslında hepsinden çok daha önemli olan etkenlerde vardır. Bunlar sağlıklı beslenme ve düzenli uykudur. Fast food, sigara, alkol, asitli ve yağlı yiyecekler sağlıksız bir vücuda ve yüze sahip olmanıza neden olur. Gün içerisinde ev yapımı ve sağlıklı besinler tüketmeniz çok önemlidir. Tavuk, balık, sebzeler, meyveler, et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıllı ürünler gibi besinler bolca tüketmeniz gereken besinler arasındadır.

Sağlıklı beslenme dışında cilt bakımı için yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi de düzenli bir uyku sistemine sahip olmaktır. Göz çevresindeki koyuluklar, donuk bir cilt, kalitesiz bir uykuya sahip olduğunuzu gösterir. Zinde, sağlıklı bir cilt için stresten uzak rahat bir uyku kalitesine sahip olmaya dikkat edin.

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ