Kategoriler

Ciltte Çıkan Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Ciltte Çıkan Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Mantar en çok görülen cilt mantarı, cilt rahatsızlıklarından birisidir. Cilt mantarı çeşitleri şunlardır; Saç kıran, tırnak mantarı, intertrigo, tinea capitis, kutanöz kandidiyaz, atlet ayağı ve kasık mantarı olarak farklı çeşitleri bulunan bu hastalık hem bebek ve çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir.

Bulaşıcı ve önlem alınması gereken bu hastalık çok tehlikeli değildir. Ancak cildin diğer bölgelerine yayılabilir ve kaşıntıya sebep olduğu için çok rahatsız edicidir. Tırnak ve ayak mantarı gibi bazı türleri zor geçse de doktorunuzun önereceği kremlerle tedavi edilebilir. Başladığı andan itibaren düzenli bir şekilde kremlerin kullanılması ve eğer öneriliyorsa ilaçların alınmasını mantarın yayılmasını engeller.

Çok Rastlanan Cilt Mantarları Çeşitleri

Bilinen en önemli sebeplerinden biri ise cildin fazla nemli kalması ve banyo ya da yıkamadan sonra tam olarak kurulanmaması dır. Bu yazıda başlıca mantar çeşitleri hakkında çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

Saçkıran Bir Mantar Enfeksiyonudur

Fazla bilinmese de saçkıran bir mantar türüdür. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıklıkla görülebilir. En çok stres yüzünden olduğu kabul edilse de aslında daha çok genetik bir rahatsızlıktır. Vücudunuz da beyaz kan hücrelerinin yanlış bir bağışıklık geliştirmesi sonucu saçlara müdahale etmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Saç, kaş, kirpik ve sakalların bir kısmında aniden dokunma ve belirgin bir boşluk yaratır. Doktorun önereceği krem ya da ilaçlarla etkisi azalabilir ama saçkıranın aslında bilinen bir tedavisi yoktur. Genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçer ve saç köklerine bir zararı olmadığı için saçlar, kaş ve kirpikler yeniden çıkar.

 

saç kıran

Saç Kıran

 

İntertrigo

İntertrigo ya da bilinen adıyla pişik bebeklerde yaygın olarak görülen bir mantar enfeksiyonudur. En çok cildin kat yapan yüzeylerinde kızarıklık, kaşıntı ve döküntü şeklinde ortaya çıkar. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmediği için onlarda daha fazla görülür. Yanlış temizlik malzemesi kullanımı da intertrigo sebeplerinden birisidir. Öte yandan yetişkinlerde ise nemli iklimlerde ve aşırı şişmanlarda görülme ihtimali fazladır. Kaşıntı ve yanmaya neden olduğu için çok rahatsız eder. Uygun temizlik malzemeleri ve kremler kullanılarak geçer.

Tırnak ve Ayak Mantarı

Tırnak mantarı en zor geçen mantar türlerinden birisidir. Yanlış ayakkabı seçimi, ayağın fazla terlemesi ve nemli kalması, tırnağın bir darbe alması gibi pek çok nedeni olabilir. Başlangıçta herhangi bir ağrı ya da sızı yapmaz. Ama zamanla ilerler. Tırnağın sararması, kalınlaşması ve kırılmasına neden olabilir. İlerlediği durumlarda tırnak uzamaz. Kesilmesi ve bakımı zorlaşır. Etkileri görülmeye başladığı andan itibaren tedaviye başlanmalıdır.

Bu konuda çeşitli solüsyonlar, ilaçlar ve kremler geliştirilmiştir. Eğer henüz yayılmamışsa ve sadece bir tırnağı etkilemişse daha çabuk iyileşmesi mümkündür. Yaz aylarında mümkün olduğu kadar tırnağı zorlamayacak açık ayakkabılar tercih edilebilir. En inatçı mantar türlerinden olduğu için iyileşmesi uzun sürebilir.

 

tırnak ayak mantarı

 

Kasık Mantarı

Kasık mantarı en çok erkeklerde görülür ve muhtemelen ayak mantarından bulaşır. Kaşıntı ve kızarıklığa neden olur, çok rahatsız edicidir. Önlem alınmazsa cinsel organa ve onun etrafına doğru yayılabilir. Mantarlı bölgenin kuru tutulması ve nemli kalmaması önemlidir. Vücudunuzu temizlemek için kullandığınız malzemeleri değiştirebilirsiniz.

Boxer giyerek mantarlı bölgenin başka bir yerler temasını önleyebilirsiniz. Mantar enfeksiyonlarında enfeksiyonlu bölgenin mümkün olduğunca diğer bölgelerle temas ettirilmemesi önemlidir. Sauna ya da hamam gibi yerlerden uzak durmalısınız, geçse de buralardan tekrar bulaşma ihtimali vardır. Doktorunuzun önereceği krem ve ilaçlarla tedavisi mümkündür ve tehlikeli bir mantar türü değildir.

Atlet Ayağı

Ayaklarda çok fazla kaşıntıya sebep olan mantar türlerinden birisi de atlet ayağıdır. Parmaklar arasında kızarıklık ve döküntüye neden olur. İlerlerse ayaklarda soyulma ve yırtılma gibi sorunlar da görülebilir. İmkân varsa eski ayakkabı ve çorapları artık giymemek rahatsızlığın daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Her gün aynı ayakkabıyı giymemek, çok sık çorap değiştirmek ve ayağı mümkün olduğunca kuru tutmak alınması gereken önlemler arasındadır. Ayakların nemli kalmaması en önemli konudur ve iyileşmesi için alınacak önlemlerden en önemlisidir. Ayrıca doktorunuzun vereceği antifungual kremlerle iyileşmesi mümkündür.

 

atlet mantarı

Kutanöz Kandidiyaz

Bebeklerde en sık karşılaşılan mantar enfeksiyonlarından birisi kutanöz kandidiyazdır. Bebek bezi kullanımı ve yanlış temizlik malzemesi seçiminden kaynaklanabilir. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemi yeni yeni gelişmeye başladığı için ciltleri bu tür enfeksiyonlara açıktır. Yetişkin erkeklerde ve kadınlarda da görülen ve en şık karşılaşılan mantar enfeksiyonlarından birisidir.

Boynun göğüsle birleştiği ya da kolların gövdemizle birleştiği koltuk altı gibi birleşim ve kıvrımlı yerlerde daha çok rastlanır. Derinin katlanan yerlerinde görülür. Aşırı kilolu olmak, şeker hastalığı, nemli bir iklimde yaşamak ve vücudun yeterince kuru kalmaması bu hastalığın nedenleri arasındadır. Vücudunuzu temizlemek için kullandığınız temizlik malzemelerine dikkat ederek, vücudu nemden uzak tutarak ve uygun topikal kremler kullanarak geçebilir.

Tinea Capitis

Saçkırana benzeyen ve saçlı derilerde yaygın olarak görülen bir mantar enfeksiyonudur. Çocuklarda ve özellikle erkek çocuklarda çok sık rastlanır. Önlem alınmazsa kalıcı bir kelliğe yol açacağı için etkileri fark edildikten sonra hemen doktorun önereceği tedaviye başlanmalıdır. Deride yanma, kızarma, iltihap, derin yaraların açılması ve kötü kokmaya neden olabilir. Bulaşıcıdır ve hemen tedavi edilmelidir.

 

tinea capitis

Temizlik ve Kuruluk Çok Önemlidir

Yukarıda sayılan mantar türlerinden birine yakalandığınızda unutmamanız gereken en önemli konu temizlik ve kuruluktur. Hemen tedavi edilir ve çabuk iyileşirse tekrar yakalanma riski ve bulaşıcılık riski azdır. Ama yayılır ve uzun süre geçmezse ve de dikkat edilmezse tekrarlaması mümkündür.

Mantarlı bölgeyi temizledikten sonra kullandığınız havluyu mümkün olduğunca başka yerler için kullanmayın. Çok sıkan iç çamaşırları ve kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Katlanma yerlerinde çıktıysa sürtünmenin azalması için pamuk kullanılabilir. Nemli bir iklimde yaşıyorsanız ve aşırı kiloluysanız sık sık bu enfeksiyonlardan etkilenmeniz mümkündür. Bu durumda kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemek en iyisidir ve mantara yakalanma riskini azaltır.

Bebekler İçin Temizlik Malzemelerine Dikkat

Bebekler için kullanılan temizlik malzemelerinin ve bebek bezlerinin kaliteli, organik ve zararlı maddeler içermeyen ürünler arasından seçilmesi gereklidir. Anaokulu ve ilkokul çağındaki çocukların da temizliği ve nemli ortamlardan uzak kalması önemlidir. Banyo ya da tuvaletten sonra vücudun iyice kurulanması çok büyük bir önem taşır. Mantar en çok nemli ortamlardan hoşlanan bir enfeksiyondur. Bu yüzden kurulama çok önemlidir.

Kremlerin Uygun Şekilde Kullanılması

Özellikle tırnak mantarları için doktorunuzun ilaç da önerilebilir. Ağızdan alınan bir ilaç vermişse kremlerle birlikte düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İlaçların ve kremlerin aksatılmadan düzenli kullanımı çok önemlidir. Mantarın hızla yayılmasını ve başka yerlere bulaşmasını önlemek isterseniz krem ve ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz. Temizlik, kuruluk ve ilaçların yerinde ve uygun kullanımı mantarın tedavisi için önemlidir. Evde herhangi bir kişide varsa onun havlusu ve diğer kişilerinki ayrı olmalıdır. Mantar tehlikeli olmasa da en rahatsız edici deri hastalıklarından birisidir. Çok hızlı bir şekilde yayılıp bulaşabilir. Bu yüzden tedaviye erken başlanılması ve krem ve ilaçların düzenli kullanılması gereklidir. Cildin temiz ve kuru tutulması için son derece önemlidir ve mantarın tekrar bulaşmasını ya da yayılmasını engelleyen en önemli şeydir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ