Saç Spreyi Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Saç Spreyi Kullanımı, Faydaları ve Zararları
 • Saç Bakımı
 • 04/02/2016 00:41 | Son Güncellenme: 13/03/2023 11:37
 • 10
 • 52.217

Kadınlarda ve erkeklerde ortak kullanılan bazı bakım ürünleri vardır. Bunlar el kremleri, şampuanlar, vücut kremleri, duş jelleri, ayak bakım ürünleri, saç jölesi, saç köpüğü ve saç spreyidir. Saç spreyleri iki farklı şekilde kullanılabilir.

Bu kullanım şekillerinden birisi; şekil verilmeden önce saçların aralarına bir kol mesafesi uzaktan saç spreyi sıkılır ve biraz kuruması beklenir. Bu aşamada saçlara bastırmamak yani saçları birbirine yapıştırmak önemlidir. Saçlar tamamen kuruduğunda ise isterseniz ısıtıcı yardımı ile isterseniz de elleriniz ile saçlarına şekil verebilirsiniz.

Bu yöntem ile kullanılan saç spreyi saça hacim verir. Bu yüzden de genellikle saçları az olan ya da çabuk yağlanan kişiler tarafından tercih edilir. Saç spreyinin ikinci kullanım şekli ise saçlara maşa, fön, bigudi veya da tokalar ile verilen şekli sabitlemek içindir. Bu şekilde kullanımı ise saçlara istenilen şekil verildikten sonra saç tutamlarına bir kol mesafesi uzaklıktan..sprey sıkılır ve el ile üzerinden hafifçe geçilerek işlem tamamlanır.

 

Saç Spreyleri

 

Saç Spreyi Ne İşe Yarar?

Saç spreyi yalnızca saça şekil verme işine değil, saç konusunda zaman zaman bir kurtarıcılık görevi de üstlenir. Sıradan bir günde saçlarınızı atkuyruğu şeklinde bağladığınızda, saçların yan tarafında bebek saçı ismini verdiğimiz daha ince ve daha kısa boyutlu saçlar elektriklenmiş gibi taranmış saçların arasından çıkar ve pekte hoşlandığımız bir görüntü olur. Bu gibi durumlarda genellikle saç spreyleri oldukça işe yarar. Bebek saçlarının üzerine uzak bir mesafeden sıkılan saç spreyi eller veya bir tarak ile yerine yapıştırılabilir.  Bu şekilde saçların daha güzel toplanmış bir görüntüye kavuşması sağlanırken, yeniden açılıp toplanması işlemini yapmaktan da  kurtulmuş olursunuz.

 

Saç Spreyi Kullanımı

Saç spreyi genellikle bir saç şekillendiriciden öte bir yardımcı gibidir. Fakat saç spreyi kimi zaman bizlere çok yardımcı olsa da kullanmasını bilmeden veya daha iyi olacağını düşünerek fazla kullandığımız saç spreyleri saçlarımızı kirli gösterebilir veya uçuşan tozların pek çoğunun saçlarımıza yapışmasına sebep olabilir. Bu yüzden saç spreylerini elimizi alıştırmak amaçlı az miktarda kullanmalı ve ihtiyacımız olan tam miktarı bulunca artık o miktarı aşmamaya özen göstermeliyiz.

Saçlara şekil vermek konusunda en pratik çözüm olan saç spreyi ambalajlarının üzerinde birden beşe kadar kategorize edilmiştir. Birinci seviye en az tutuculuk ve bu tutuculuk beşinci seviyede maksimuma çıkmaktadır. Günümüzde en çok beşinci seviye tercih edilse de ince telli saçların kullanabileceği en yüksek tutuculuk seviyesinin 3 olmasında büyük fayda vardır. Bunun sebebi ise saçlar çok sert bir tutuşa dayanamaz ve kırılmalar meydana gelebilir.  Bu yüzden kendi saç tipinize uygun saç spreyi çeşitlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Saç Spreyi Saç Döker mi?

Saçlarımıza şekil vermeyi çok sevsek de her gün saç spreyi kullanmamalıyız. Bu durumun başlıca sebebi ise saç spreylerinin içerisinde doğal hiçbir şey bulunmamasıdır. Ayrıca spreyler saçları çok sertleştirdiği ve saçların doğal hareketini kısıtladığı için saç kopmalarına sebep olur. Saçların ortadan kırılmasının yanı sıra çok fazla kullanılan saç spreyleri saç dökülmesine de sebep olmaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

 

Eğer saç spreylerini çok yakından veya saç diplerine gelecek şekilde sıkarsanız saç köklerinin üzeri örtülür ve saçlı deri nefes alamaz. Bu durum saç dökülmesi ile neticelendirilebileceğinden saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Saç spreylerinin bir diğer olumsuz özelliği ise saçları çok fazla sertleştirmesi  ve bunun sonucunda da saçlarımızı ellerimizle düzlemek istediğimizde  parmaklarımızın arasında kopan saçlarımızın olmasıdır. Bu bir nevi güç uygulamaktan kaynaklanmış bir dökülme gibi görünse de aslında saç spreylerinin aşırı sertliği sonucunda olan bir saç dökülmesidir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Aldım saçım dökülür korkusuyla direk çöpe atıyorum şuan korktum valla yan etkisindn

 2. İbrahim dedi ki:

  Uzun zamandır kullanıyorum gayet iyi şekil veriyor saçlarıma. Hem joleden daha sağlıklı daha onceleri jöle kullanıyordum her yikadigimda baya dökerdi ama sprey kullandığımdan beri saçlarım gayet sağlık dinamik gibi tavsiye ederim

  1. Ahmet dedi ki:

   Haftada kaç gün kullanıyorsunuz

   1. Enes dedi ki:

    Ben haftanın her günü kullanırım ama akşam yatmadan yıkamalısınız yoksa birbirine tutunan saçlar sizin uyurken istemsiz yaptığınız hareketlerden dolayı dökülür

 3. yusuf dedi ki:

  fazla yakından sıkmayın saçlarınıza bir kol mesafesi kadar uzak olsun

 4. Nihan dedi ki:

  Saç, maşa gibi düzleştiricilerin elbette zararı olur. Aksi düşünülemez bile. Ben de saçlarımı fön çektiremediğim zamanlarda mutlaka düzleştirici ile düzleştiriyorum ve saçımı yıpratıyorum. Kırıklarım çok artınca kuaförüm katkısız keratin içerikli liquid keratin setini önerdi . İlk kullanımda bile farketti. Hem evde ne zaman istersem uyguluyorum hem de hemen sonuç alıyorum . daha ne isteyebilirim ki.

 5. Eren dedi ki:

  Saç spreyi yakından sıkılırsa egzama da yapabilir o yüzden arada 1 kol mesafesi olsun

  1. Yaprak dedi ki:

   katkınızdan ötürü teşekkür ederiz. Lütfen saç spreyi kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurlara önem veriniz

 6. Enes dedi ki:

  Kaliteli marka kullanmakta fayda var, hem saçı besleyip hemde şekil veren ürünler var ama kesinlikle schwarzkopf dan uzak durun, gerekirse her ürününden, hele hele saç spreyi berbat, 2 günde elinize gelir saçlarınız

 7. Deniz dedi ki:

  bu ve bunun gibi ürünlerin zarar vermeme gibi bir ihtimali zaten yok ama tabii saç bakımı da bu konuda çok önemli. Saçlarınıza iyi bakarsanız belirli bir süre saçlar hiçbirşeyden etkilenmiyor ben bir yerde okumuştum saçlarımızın %72’lik bir kısmının keratinden oluştuğunu okumuştum o günden sonra biraz araştırma yaptıktan sonra intense saf keratin kullanmaya başlamıştım gerçekten yıpranan saçlarımı oldukça iyi toparladı çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim

BİR YORUM YAZ