Tarçın Yağı Faydaları, Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?

Tarçın Yağı Faydaları, Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?
 • Cilt Bakımı
 • 23/12/2021 17:19 | Son Güncellenme: 11/03/2023 20:29
 • 0
 • 283

Tarçın Yağı Faydaları ve Tarçın Yağı Ne İşe Yarar bu soruların hepsini cevabını sizler için yanıtladığımız harika bir yazı düzenledik. Tarçın yağı son zamanlarda duyulmaya başlayan ve oldukça fazla yararlı ; tarçının ağacından elde edilen esans bir yağ çeşididir . Tarçının 100 farklı versiyonu yani hali bulunmaktadır. Bizim bildiğimiz ve aktarlardan satın aldığımız 2 türü mevcuttur bunlar ; Seylan tarçını ve Çin tarçını olarak bilinir.

Tarçın yağı , tarçın ağacından toplanan kabuklardan elde edilir. Aroma terapilerde son dönemlerde oldukça fazla tüketilmeye başlamıştır. Günümüz de oldukça fazla bitkisel ve esans yağ vardır. Her birinin amacı ve tedavi amacı , kullanım şekli farklıdır. Tarçın ise Eski Mısırlılar ve Asya’da bilim insanları tarafından çay ya da bitki formunda depresyon tedavisinde ve rahatlama amaçlı yararlanıldığı bilinmektedir.

Tarçın Yağının Faydaları, Ne İşe Yarar ?

Diğer farklı yağlar hakkında sizi bilgilendirecek ve fikir verecek yazılarımızı paylaşıyoruz. Başlıklara tıklamanız yeterli olacaktır.

Tarçın Yağının 15 Faydası

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir ? Tarçın Yağının 15 Faydası

 1. İltihabı azaltır,
 2. Kalp Sağlığını Güçlendirir,
 3. Adet Semptomlarını Hafifletir,
 4. Mide bulantısını keser  kusmayı önler,
 5. Kan şekerini düşürür , Diyabete iyi gelir,
 6. Kötü kolesterolü düşürür,
 7. Enfeksiyonlarla savaşır,
 8. Yüksek antioksidan içerir,
 9. Bağışıklık sistemini uyarır ve güçlendirir,
 10. Libidoyu uyarır,
 11. Parazitlerle savaşır,
 12. İshali İyileştirir,
 13. Böcek Kovucudur,
 14. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir,
 15. Antidepresandır

 

Seylan tarçını, bazen de Çin tarçını olarak adlandırılan bu bitkinin kabuğu, yaprakları ve öteki organları buğu ile damıtılıyor ve seylan tarçını yağı elde ediliyor. Hint tıbbında bir temizleyici olarak kullanılan ve bunun yanında oldukça sayıda sağlığa faydası olduğu belirtilen bu madde, bronşit, anemi ve kabızlık benzer biçimde rahatsızlıklarda da oldukça etkendir.

 

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir ? Tarçın Yağının 15 Faydası

Tarçın Yağının Zararları Nelerdir ?

Tarçın yağı oldukça güçlüdür ve çoğu zaman iç tüketim (ağız yöntemiyle) için önerilmemektedir. Topikal olarak kullanılır, uygulanmadan önce cilt üstünde denenmelidir. Tarçın yağını doğrudan yüz gibi kırılgan bölgelerde kullanmayınız.

Gebelik döneminde emmenagog (rahim kanamasının uyarılmaması) eylemi sebebiyle tarçın yağı kullanmamalıdır.  Tarçın yağı genellikle tahrişe neden olabileceğinden cilt bakım ürünleri için kullanılması tavsiye edilmez.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ