Elektronik Sigara İçmek Cilde Zarar Verir mi?

Elektronik Sigara İçmek Cilde Zarar Verir mi?

Elektronik sigara cilde zararlı mı? Elektronik sigaranın zararları nelerdir? Sigaranın cilt üzerinde zararları hepimizin malumu sanırım. İçerisinde barındırdığı yüzlerce değilse de onlarca adını bilmediğimiz toksinin yanı sıra bir de bildiklerimiz zaten başlı başına sağlığımız üzerinde öldürücü etkilere sahip.

İçerisinde barındırdığı nikotinden tutun, katran ve zifire kadar pek çok toksik madde, sadece solunum yollarımıza değil, aynı zamanda cildimize de ciddi şekilde zarar veriyor.

Sigara sebebiyle ilk olarak parmak sararmaları şeklinde hasar görmeye başlayan cildimiz git gide daha fazla etkilenmeye başlıyor ve düzenli bir sigara içicisinin yüzünde de sigaranın izlerini görmek gayet mümkün.

Cilt lekelenmelerinden sivilcelerin azıtmasına kadar pek çok cilt sorunundan sorumlu sigara. Peki elektronik sigara da cildin üzerinde aynı zararlı etkilere sahip mi?

Elektronik Sigara İçmenin Cilde Zararı Var mı?

En net haliyle, cilt üzerinde bilinen ciddi bir zararı olmadığını söyleyebiliriz.

Elektronik sigara içmenin sağlığa zararı olup olmadığı çok uzun yıllardır tartışma konusu. Öyle ki otoriteler uzun zaman konuya bilimsel bir netlik getiremedikleri için, bir süre öncesinde ülkemizde e sigara satışı tamamen yasaklanmıştı ancak daha sonraları, kesin olarak güvenli olduğu tespit edilememiş olsa da, zararlı olduğu ve yasaklanmasını gerektirecek boyutta hasar verdiği konusunda da yeterince çalışma ve kanıt olmaması gerekçesi ve elektronik sigara satıcılarının açtıkları davalar üzerine, yeni bir karar alınarak yeniden serbest bırakıldı.

Sigaranın sağlığa zararlı etkilerinden kurtulmak için en iyi yöntem her ne kadar sigarayı tamamen terketmek de olsa, başaramayanlar için e sigara içmek iyi bir alternatif gibi gözüküyor.

Bırakmak isteyenler için sigara bırakma hattı nı tavsiye ediyoruz.

Ancak yine de sosyal olarak da olsa devam etme kararı aldıysanız, hem sağlığınız üstündeki daha az zararlı etkileri hem de cildinizde neredeyse hiç bir hasar bırakmaması açısından, şiddetle tavsiye ediyoruz. Piyasadaki en popüler cihazlara, işlevlerine ve fiyatlarına göz atmak isterseniz elektronik sigara fiyatları adlı yazıya da bakabilirsiniz.

Bu yazıdan da anlaşılabileceği üzere, elektronik sigara sektörü oldukça geniş bir sektör ve iş dalı. O yüzdendir ki büyük paraların döndüğü bu sektörde satın alım yaparken dikkatli davranmakta fayda vardır şeklindeki uyarımızı da yapmadan geçmek istemiyoruz.

Konumuza dönecek olursak; cilt üzerinde etkilerinden biraz daha bahsetmek istiyoruz. Sigara içmenin cilde zarar veriyor olmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi içerisinde damarları büzüştüren özelliği ile nikotin barındırıyor olmasıdır. Elektronik sigara likitlerinde de nikotin olduğu bildiğimize göre, benzer zararları e sigaradan da görmemiz ihtimal dahilinde elbette bu durumda ancak bunun alternatifi, e sigaraların içine konulabilen nikotinsiz e likitler.

Bu armotaik likitlerin içeriğini de aslına bakacak olursanız tam olarak bilemiyoruz. O yüzden kesinlikle sağlığımız üstünde kötü bir etkiye sahip değil diye bir çıkarımda bulunmamız mümkün değil ancak konu cilt bakımı ve cilt sağlığı olduğu zaman aynı zamanda bir de normal sigara içerken üstümüze sinen pis kokuyu da hesaba katacak olursak, elektronik sigaranın hem cildimiz hem de güzelliğimiz açısından normal sigaraya göre avantajlı olduğunu söylememiz çok da yanlış olmayacaktır.

Elektronik sigaranın zararları ve avantajları üzerine hazırladığımız bu yazımızı bir de video ile sonlandırmak istiyoruz ki tavsiye ettiğimiz sonucu çkarılmasın. Yukarıda da söylediğimiz gibi en sağlıklı olanı kesin olarak sigaradan uzak durulmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ