Kategoriler

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?
  • Anne-Bebek
  • 14/07/2022 16:00 | Son Güncellenme: 05/02/2023 12:25
  • 0
  • 277

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?  Altıncı ayını doldurmuş olmak bebekleri için oldukça önemlidir. Çünkü altıncı aydan itibaren anne sütüne ek olarak ek gıdalar almaya başlayan bebekler ilk 6 aylık süreçte tüketmediği bazı yiyecek ve içecekleri de tüketmeye başlarlar.

 

Özellikle altıncı ayını doldurana kadar bebeklerde görülen öksürük oldukça can sıkıcı olmaktadır. Çünkü bebeklerde ilaç kullanımı önerilmemektedir birlikte aynı zamanda katı gıdada verilmediğinden dolayı ilk 6 ay içinde şiddetli öksürüğe tutulmuş olan bebekler için anneler ne yapacaklarını bilemez hale gelmektedirler.

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

 

Bu noktada ise anneler 6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? sorusu ile baş başa kalırlar ve bu sorunun cevabını araştırırlar. Özellikle uzun süre geçmeyen öksürükler kış aylarında daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni bebeklerin bu dönemlerde hassas yapıları nedeniyle daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığına yakalamakta olmalarıdır.

Bu süreç içerisinde alerjik reaksiyonlar dışında üşütmeye bağlı olarak öksürüğün görülmemesi için annelerin bu dönemlerde bebeklerini soğuktan daha çok korumaları ancak aynı zamanda yavaş yavaş da bu soğuğa alıştırmaları gerekmektedir.

 

Genellikle 6 aylık bebeklerde öksürük tedavisi sırasında doğal olarak buhar verilme uygulanmaktadır. Bunun nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeklere mümkün olduğunca ilaç kullanımı yapılmamasıdır. Aynı zamanda 6 aylık bebeklere öksürük şurubu olarak ibuprofen etken maddesine sahip olan ilaçların da verilmemesi gerekmektedir.

Bebekleri Öksürükten Nasıl Koruyabiliriz?

Bebeklere öksürükten nasıl koruyabiliriz? Sorusu genellikle ilk defa anne olmuş kişiler tarafından merak edilmektedir. Öksürük herkesi olumsuz etkilemekte de olsa özellikle ciğerleri daha yeni gelişmiş olan bebekleri daha çok etkilenmektedir. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay boyunca bebeklerin anne sütünden tam olarak yararlanması gerekmektedir. Aynı zamanda bebekleri sık sık öksüre yakalanmalarını önleyebilmek için onları ürkütmemek aynı zamanda da yavaş yavaş soğuğa alıştırmak gerekmektedir.

6 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

6 Aylık Bebeğe Öksürük Şurubu Verilir Mi?

6 aylık bebekte öksürük şurubu verilir mi? Sorusuna cevap verecek olursak eğer ciddi bir öksürük durumu yoksa ve çocuk doktoru bebeğiniz için öksürük ilacı önermediği ise bu durumda doğrudan bir öksürük şurubu verilmesi doğru değildir. Aynı zamanda öksürük kesici olan şuruplar genellikle 6 yaş altındaki çocuklara önerilmediği için bu grupların bebeklerde kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır.

Bebeklerde Kuru Öksürük Neden Olur?

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan öksürük türü kuru öksürük olmaktadır. Bebeklerde kuru öksürük nedenleri genellikle nefes borusunun tahriş olması, alerji, astım veya genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hırıltılı bir şekilde ortaya çıkan kuru öksürük ciğerlere inmeden biran önce tedavi edilmelidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ