Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflama Yolları

Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflama Yolları
  • Diyet / Zayıflama
  • 11/04/2017 18:06 | Son Güncellenme: 09/03/2023 09:43
  • 0
  • 1.538

Metabolizmayı hızlandırmanın en hızlı yollarından biri düzenli egzersizler yaparak kas dokusunu arttırmak ve dengeli beslenmenizden geçmektedir. Yaşam alışkanlıklarınızdaki bazı noktalara dikkat ederek hem metabolizmanızın hızlı çalışması, hem de sağlıklı yaşam tarzınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Metabolizma hızlandırıp doğal zayıflama yöntemleri ve sağlıklı yaşam önerileri sunan yazı yazacağız.

Amacımız insanların sağlıklı bir şekilde ideal kilolarına sahip olmalarını sağlamak, doğal zayıflama yöntemlerini açıklamak ve aşırı kilonun yol açtığı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktır.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

İlk olarak güne mutlaka kahvaltınızı yaparak başlamalısınız. Colorado Üniversitesi’nde 3 bin gönüllü ile yapılan bir çalışmayla kahvaltı yapanların daha kolay kilo verildiği belirtilmiştir. Besin tüketmeniz, sisteminizi aktive eden bir olay olduğundan sabah yapacağınız dengeli bir kahvaltı, metabolizmanızın aktive olmasına yardımcı olmaktadır. Akşamları ise metabolizma yavaşladığından ağır yemeklerden uzak durulması gerekmektedir.

Azar azar ama sık yiyerek vücudunuzu sürekli çalıştırmalısınız. Günde üç ana ve üç ara öğün, en az altı öğün yemenize dikkat ediniz. Almanız gereken enerjinizi altı öğüne bölerek daha az bir şekilde hem kilo alırsınız hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kendinizi aç bırakarak sadece metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Uzun süre aç kaldığınız zaman bazal metabolizma hızınız düşeceğinden dolayı midenizi boş bırakmaktan kaçınmalısınız.

Zindelik ve zayıflama ürünleri üretip satan Gano Excel ürünleri ile, metabolizma hızınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Düşük kalorili diyetler ile verilen kilolar çok çabuk geri alınmaktadır. Uzun süre aç kaldığınızda metabolizmanız yavaşladığınızdan enerji tüketiminiz de minimuma indirmektedir. Vücudunuz enerjiden tasarruf etmeye başladığından kilo vermeniz de güçleşmektedir. Günlük 1000 kalorinin altın da diyetler ile verilen kilolar, kısa sürede tekrar alındığından vücut dengesini bozarak metabolizma hızınızı da yavaşlatmaktadır. Üstelik bu diyetler de sağlığınız ciddi anlamda etkilemektedir.

Toksinleri vücudunuzdan atabilmeniz için her gün mutlaka 2 ila 3 litre su tüketin. Vücudunuzda oluşan su kaybı nedeni ile metabolizma hızınızda yavaşlayabilmektedir. Vücudunuza yeterli sıvıyı aldığınız zaman vücutta biriken toksik maddelerin atılımını hızlandırıp, kilo almayı engelleyici faydasını da sağlamaktadır.

Yemekten sonra direk koltuğa uzanmayın. Yemek sonrasında yaptığınız hafif yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ağır egzersizleri ise asla yemek yedikten sonra yapmayın. Eğer yapacaksanız en az iki saat geçmesini bekleyin.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Uyku

Uykunun azı da fazlası da metabolizmanızı etkilemektedir. Metabolizmanız hem düzensiz uykudan hem de aşırı uykudan olumsuz etkilenmektedir. Sağlıklı yaşam için 6 ila 8 saat arasında düzenli bir uyku uyumanız gerekmektedir. En az sağlıklı beslenmeniz ve egzersizleriniz kadar uyku düzeniniz de oldukça önemlidir.

Küçük değişiklikler yaparak farklı gıdalar ile beslenmelisiniz. Farklı gıdalar, hem içeriklerinde farklı besinleri bulundurmaktadır. Hem de metabolizmayı farklı bir derece aktive etmektedir. Her gün aynı saatlerde aynı yemekler yediğinizde ise metabolizma hızınızın düşmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı  gıdalarınız da her gün küçük değişiklikler yapmanız metabolizmanızı şaşırtacak ve daha hızlı çalışmasına neden olacaktır.

 

Daha çok kalori harcatan proteinlere ağırlık vermeyi de unutmayın. Protein alımını yüksek tuttuğunuzda metabolizmanız hızlanır. Çünkü proteinler, doğrudan enerji olarak vücudunuzda kullanılmamaktadır. Vücut bunları karmaşık bir metabolik süreçten geçerek daha çok kalori harcamaktadır.

Metabolizma hızınızın yeterli miktarda olması, başta zayıflama olmak üzere pek çok vücut fonksiyonunuzda doğrudan etkili, önemli bir unsurdur. Metabolizması yavaş çalışan kişiler, yüksek miktarlarda kilolar vermeleri gerektiğinde bile oldukça zorlanmakta, tüp mide ameliyatı v.b. zayıflama cerrahisi ameliyatlarından dahi yeterince verim alamamaktalar.

 

En Kolay Doğal Zayıflama Yöntemleri

Bildiğiniz gibi obezite, çağımızın en büyük sorunlarından birisi olmuş durumda. Öyle ki dünyada birçok kişi kilo sorunu ve buna bağlı hastalıklarla mücadele etmektedir.

 

 

Sitemizde bununla ilgili birçok kategoride her gün yazılar yayınlamaktayız. Bunlar kalori cetveli; hergün tükettiğimiz besinlerin kalori ve besin değerleri ile içerisinde bulunan vitamin ve mineraller, günlük tüketim miktarları gibi bilgilerdir.

 

Diyet listeleri ile hangi besinlerle zayıflamanıza katkı sağlayacağınızı ve uzmanlar tarafından belirli sürelerde önerilen diyet listeleridir.

 

Sağlıklı beslenme ; Sağlıklı ve dengeli beslenme herkes için oldukça önemlidir. Tükettiğimiz ya da tüketmediğimiz besinler nedeniyle sağlığımız ve yaşam kalitemiz olumsuz etkilenebilmektedir.

Bu bizimle birlikte geleceğimiz olan çocuklarımızın da alışkanlıklarını değiştirmelerine sağlıksız bir beslenme ve sağlıksız bir yaşam, dolayısıyla yeterli gelişim gösterememelerine neden olmaktadır. Bunlarla ilgili vermeye çalıştığımız bilgilerde, çocuklarımıza doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaya da önem veriyoruz. Doğru beslenme alışkanlıklarını kazanırsak birçok sorunu henüz ortaya çıkmadan önlemiş olacağız.

 

Kalıcı zayıflama için öneriler, kilo verdiren ipuçları, zayıflama diyetleri ve uzmanlar tarafından hazırlanmış önerilen diyet listeleri ve diyet programlarını bulabilirsiniz.

 

Günlük yakılan kaloriler; Her gün, gün boyu birçok iş yapmaktayız. Bunlar evde yapılan işlerden iş hayatında yaptığımız işlere ve yaptığımız yürüyüşler ve spora kadar, çok çeşitli olabilmektedir. İşte bunların ne kadar kalori harcattığını ve günde ihtiyacınız olan kalori miktarı ve harcadığınız kalori değerini öğrenmenizi ve formunuzu korumanızı sağlayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Zayıflatan kürler, zayıflatan içecekler, ara öğünlerde kullanabileceğiniz hafif atıştırmalıklar ile ilgili öneriler ve nasıl hazırlanacağı ile ilgili açıklamalar mevcuttur.

Ayrıca bölgesel kilolar ile göğüs, basen ve kalça bölgelerinin nasıl eritileceğini ve nasıl sıkılaştıracağınızı anlatan resim ve videolarla desteklenmiş açıklamaları bulabilirsiniz.

Eğer yaşadığınız ve henüz yaşamakta olduğunuz sağlık sorunlarınız varsa bunlarla da ilgili bilgiler alabilirsiniz. Mesela böbrek taşı nasıl düşürülür, kabızlık, yüzde oluşan lekeler ve kullanabileceğiniz maskeler ya da sizin kötü hissetmenize neden olan durumları ve çözümlerini sitemizde bulabilirsiniz.

 

Sormak istediğiniz sorularınızı, sitemizin soru sor bölümünü kullanarak ve yorum kısmını kullanarak sorabilir, daha önce yapılan yorumları ve deneyimleri öğrenebilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından kısa sürede cevaplanmaktadır.

Bize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyoruz. Size bugün ve gelecekte sağlıklı, faydalı bilgiler vermeye ve destek olmaya devam edeceğiz.

Diyet Salataları adlı makalemizi okudunuz mu?

Tüp mide ameliyatı nedir bilmeyenler ilgili yazımıza bakarak, ameliyat ile zayıflama hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ