Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
  • Diyet
  • 11/04/2017 18:06
  • 1.438

Metabolizmayı hızlandırmanın en hızlı yollarından biri düzenli egzersizler yaparak kas dokusunu arttırmak ve dengeli beslenmenizden geçmektedir. Yaşam alışkanlıklarınızdaki bazı noktalara dikkat ederek hem metabolizmanızın hızlı çalışması, hem de sağlıklı yaşam tarzınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

İlk olarak güne mutlaka kahvaltınızı yaparak başlamalısınız. Colorado Üniversitesi’nde 3 bin gönüllü ile yapılan bir çalışmayla kahvaltı yapanların daha kolay kilo verildiği belirtilmiştir. Besin tüketmeniz, sisteminizi aktive eden bir olay olduğundan sabah yapacağınız dengeli bir kahvaltı, metabolizmanızın aktive olmasına yardımcı olmaktadır. Akşamları ise metabolizma yavaşladığından ağır yemeklerden uzak durulması gerekmektedir.

Azar azar ama sık yiyerek vücudunuzu sürekli çalıştırmalısınız. Günde üç ana ve üç ara öğün, en az altı öğün yemenize dikkat ediniz. Almanız gereken enerjinizi altı öğüne bölerek daha az bir şekilde hem kilo alırsınız hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kendinizi aç bırakarak sadece metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Uzun süre aç kaldığınız zaman bazal metabolizma hızınız düşeceğinden dolayı midenizi boş bırakmaktan kaçınmalısınız.

Zindelik ve zayıflama ürünleri üretip satan Gano Excel ürünleri ile, metabolizma hızınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Düşük kalorili diyetler ile verilen kilolar çok çabuk geri alınmaktadır. Uzun süre aç kaldığınızda metabolizmanız yavaşladığınızdan enerji tüketiminiz de minimuma indirmektedir. Vücudunuz enerjiden tasarruf etmeye başladığından kilo vermeniz de güçleşmektedir. Günlük 1000 kalorinin altın da diyetler ile verilen kilolar, kısa sürede tekrar alındığından vücut dengesini bozarak metabolizma hızınızı da yavaşlatmaktadır. Üstelik bu diyetler de sağlığınız ciddi anlamda etkilemektedir.

Toksinleri vücudunuzdan atabilmeniz için her gün mutlaka 2 ila 3 litre su tüketin. Vücudunuzda oluşan su kaybı nedeni ile metabolizma hızınızda yavaşlayabilmektedir. Vücudunuza yeterli sıvıyı aldığınız zaman vücutta biriken toksik maddelerin atılımını hızlandırıp, kilo almayı engelleyici faydasını da sağlamaktadır.

Yemekten sonra direk koltuğa uzanmayın. Yemek sonrasında yaptığınız hafif yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ağır egzersizleri ise asla yemek yedikten sonra yapmayın. Eğer yapacaksanız en az iki saat geçmesini bekleyin.

Uykunun azı da fazlası da metabolizmanızı etkilemektedir. Metabolizmanız hem düzensiz uykudan hem de aşırı uykudan olumsuz etkilenmektedir. Sağlıklı yaşam için 6 ila 8 saat arasında düzenli bir uyku uyumanız gerekmektedir. En az sağlıklı beslenmeniz ve egzersizleriniz kadar uyku düzeniniz de oldukça önemlidir.

Küçük değişiklikler yaparak farklı gıdalar ile beslenmelisiniz. Farklı gıdalar, hem içeriklerinde farklı besinleri bulundurmaktadır. Hem de metabolizmayı farklı bir derece aktive etmektedir. Her gün aynı saatlerde aynı yemekler yediğinizde ise metabolizma hızınızın düşmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı  gıdalarınız da her gün küçük değişiklikler yapmanız metabolizmanızı şaşırtacak ve daha hızlı çalışmasına neden olacaktır.

Daha çok kalori harcatan proteinlere ağırlık vermeyi de unutmayın. Protein alımını yüksek tuttuğunuzda metabolizmanız hızlanır. Çünkü proteinler, doğrudan enerji olarak vücudunuzda kullanılmamaktadır. Vücut bunları karmaşık bir metabolik süreçten geçerek daha çok kalori harcamaktadır.

Metabolizma hızınızın yeterli miktarda olması, başta zayıflama olmak üzere pek çok vücut fonksiyonunuzda doğrudan etkili, önemli bir unsurdur. Metabolizması yavaş çalışan kişiler, yüksek miktarlarda kilolar vermeleri gerektiğinde bile oldukça zorlanmakta, tüp mide ameliyatı v.b. zayıflama cerrahisi ameliyatlarından dahi yeterince verim alamamaktalar.

Tüp mide ameliyatı nedir bilmeyenler ilgili yazımıza bakarak, ameliyat ile zayıflama hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ