Kategoriler

Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları

Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları

Milyarlarca dolarlık enerji içeceği endüstrisinin “küresel popülaritesi” göz önüne alındığında, Enerji İçeceklerinin Faydaları Var mı?

Red Bull ve Monster markalı enerji içeceklerinin arter fonksiyonu ve atletik performansa etkileri nelerdir?

 

Şu anda piyasada 500’den fazla enerji içeceği ürünü bulunmaktadır“. “En popüler ve en çok çalışılan” Red Bull. Yapılan analizler, tek bir kutunun tüketildikten sonraki 90 dakika içinde kan basıncını 3 veya 4 puan yükselttiği bulunmuştur. Peki ya diğer tüm enerji içecekleri? Araştırmalar, benzer şekilde kan basıncını ortalama 3 ila 4 puan artırdıklarını gösteriyor.

Enerji İçecekleri Faydalı mı?

3-4 puanlık bir artış gerçekten önemli mi?

Kan basıncınız her gün yükseliyorsa, bu çarpma, felçten ölme riskinin yüzde 20 ve kalp krizinden ölme riskinin yüzde 12 daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Red Bull’da bir fincan kahveden daha fazla kafein yok. Ancak enerji içeceğine eklenen tüm diğer tescilli bileşenlerin etkileri nelerdir?

Araştırmacılar, katılımcılara her biri aynı miktarda kafein içeren dört küçük kutu Red Bull veya dört fincan kahve verdi. Tüm gün boyunca kan basınçları ölçüldü. Red Bull, kahve ile aynı miktarda kafein içermesine rağmen, önemli ölçüde daha yüksek ortalama kan basıncına neden oldu. Kahveye kıyasla yaklaşık beş puan daha yüksek. Enerji içeceklerini bu kadar zararlı yapan taurin mi, yoksa eklenen bileşenlerin başka bir kombinasyonu mu?

Enerji İçeceklerinin Zararı var mı?

Enerji içecekleri ayrıca arter fonksiyonunu bozabilir. Sadece büyük bir kutu Monster Energy içmenin, tüketimin sadece 90 dakikasında atardamarlarımızın normal şekilde gevşeme yeteneğinde önemli bir düşüşe yol açtığı görüldü.

Yine de en büyük risk, muhtemelen kalbimizin ölümcül bir ritme dönüşme riskinde bir artışa işaret eden EKG değişiklikleridir. Art arda yedi veya sekiz kutu içtikten sonra, hatta arka arkaya üç kutu içtikten sonra kalp krizi geçiren gençlerin vakaları var.

Bazı insanlar sadece daha hassastır. “ Genel popülasyonda, yüksek enerjili içeceklerin potansiyel olarak ölümcül olabilecek çoklu kardiyak yan etkilerini vurgulayan bir dizi vaka raporları ve enerji içeceklerinin genel toksik etkileri daha sık rapor edilmektedir. Ancak, ani kardiyak ölüm veya bayılma öyküsü olan aileler, en yüksek risk altındadır.

Enerji içecekleri, yaklaşık 2.000 kişiden 1’inde meydana gelen, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden genetik bir durum olan Uzun QT sendromunu (LQTS) ortaya çıkarabileceğinden, bu popülasyonu riskler konusunda eğitmek daha da önemlidir.

Elbette güvenlik sorunları var, ancak faydalar risklerden ağır basıyor mu? Ne yazık ki, “literatürde enerji içeceklerinin faydalı etkilerini destekleyen çok az kanıt var.

Peki ya sporcular için?

Enerji içecekleri başlangıçta onlara pazarlandı. Kolej sporcularının yüzde sekseninin onları içtiği bildiriliyor. Atletik performanslarına yardımcı oluyorlar mı? Araştırmacılar , “egzersiz öncesi enerji içeceği tüketiminin dayanıklılığı artırmadığını” ancak iltihaplanmayı artırdığını belirledi!

Simüle edilmiş 25 millik bir yol bisiklet yarışında, Red Bull için sadece şekerli su ve kafeinin ötesinde herhangi bir atletik performans artırıcı potansiyel bulamadılar. Ek olarak veriler, Red Bull’un kafeinli şekerli su veya plaseboya göre “enflamasyonla ilgili daha fazla tepkiye neden olduğunu” gösterdi.

Sadece dayanıklılık sporları için bir fiyasko değildi; direnç eğitimi üzerinde de belirgin bir etkisi yoktu. Enerji içeceklerinin kilo vermek için metabolizmalarını hızlandıracağını umanlar, aynı uyarıcı etkileri düz kafeinle elde edebileceğini öğrenince hayal kırıklığına uğrayabilirler. Ancak sade kahve veya çayın kutu enerji içeceklerinden çok daha ucuz olduğunu fark ettiklerinde, çabucak kendilerine gelebilirler.

Atletik performansta bir değişiklik olmamasına şaşmamalı: Nitrat açısından zengin sebzelerin aksine, enerji içecekleri oksijen kullanımını veya algılanan efor derecelerini değiştirmez. Bununla birlikte, kan basıncınızı yükseltirler. Bu, her ikisi de atletik performansı artıran ve aynı zamanda kan basıncını düşüren pancar ve yeşillik gibi sebzelerin zıt etkisidir. “Enerji içeceklerinin tedavi edici bir faydası yoktur. ”

Bu yazımıza da bakın:

Kırmızı Kantaron Yağı: Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Temel Çıkarımlar

  • Bir kutu Red Bull’un, tüketildikten sonraki 90 dakika içinde kan basıncını 3 veya 4 puan artırdığı gösterilmiştir. Kan basıncınız her gün yükseliyorsa, bu çarpma felçten ölme riskinin yüzde 20 ve kalp krizinden ölme riskinin yüzde 12 daha yüksek olduğu anlamına gelir.
  • Enerji içeceği üreticileri, içeceklerinin gazlı içecekler değil “doğal besin takviyeleri” olduğunu iddia ederek FDA’nın gazlı içeceklerde kafeine koyduğu limiti atlatıyorlar.
  • Kahve ile aynı miktarda kafeine sahip olmasına rağmen Red Bull, önemli ölçüde daha yüksek ortalama kan basıncıyla sonuçlanır – yaklaşık beş puan daha yüksek.
  • Enerji içecekleri atardamar fonksiyonlarını bozabilir ve kalplerimizin ölümcül bir ritme dönüşme riskini artırabilir.
  • Ani kardiyak ölüm veya bayılma öyküsü olan aileler en büyük risk altındadır. Enerji içecekleri, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden genetik bir durum olan Long QT sendromunun maskesini kaldırabilir.
  • Enerji içecekleri başlangıçta sporculara pazarlandı – çok başarılı bir şekilde – ancak araştırmacılar sırasıyla sadece şekerli su ve kafein veya doğrudan kafeine kıyasla dayanıklılık veya direnç antrenmanında bir gelişme bulamadılar. Yine de enerji içeceği tüketimi, inflamasyonu artırıyor gibi görünüyor.
  • Nitrat bakımından zengin sebzelerin aksine enerji içecekleri, atletik performansı artıran ve aynı zamanda kan basıncını düşüren pancar ve yeşilliklerin zıt etkisi olan, dinlenme kan basıncını yükseltir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ