Kategoriler

Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil, Ray-Ban Gözlükler

Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil, Ray-Ban Gözlükler
  • Alışveriş
  • 24/03/2020 19:10 | Son Güncellenme: 28/02/2023 22:49
  • 0
  • 531

21. yüzyılda hayatımızda olan hemen hemen bütün materyallerin silueti bir şekilde değişti. Her geçen yıl bir yıl öncesine göre modasını değiştirdi, gelişti. Globalleşen yaşantımızda da farklı kültürlerin giyim tarzlarını, moda stillerini kendi gardıroplarımızın içerisine aldık. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok aksesuarımız oldu. Şallar, şapkalar, takılar ve gözlükler. Gideceğim yere göre giydiğimiz kombinleri şekillendiren birçok model hayatımıza girdi. Bunlardan en belirgin olanı da aslında güneş gözlükleridir.

 

Güneş gözlükleri zamanla bir şekilde tekerrüre uğradı ve ardından yeniden kullanım dışı standartlarına erişti. Peki bu ne demek? 1980l’erde moda olan, düz, üstlü ve altı yuvarlak olan emniyet güçleri tarafından kullanımı ile ünlü gözlükler 2000’li yılların ortasında tekrardan popüler oldu ve bu popülerliği ortalama 10 yıl kadar sürdü. Ardından bu dereceli gözlük çerçevelerini de indirgendi. Peki, daha sonrasında ne oldu?

 

Artık tarihten günümüze tekerrür edecek birden fazla model kalmadığı için eskiye tekerrür yerine yeni gözlük siluetleri üretimine geçildi. Daha sonrasında ise ‘vintage’ konsepti altında tekrardan eski gözlük modellerini günümüz ile harmanlanarak kullanımına başlanıldı. Yeni üretimlerin çoğunluğu gözle görülür farkla kadın güneş gözlüğü modellerinde pazara sürülmüştür. Markalar birbiri ardında yaptığı üretim çılgınlığında en çok kadın güneş gözlüklerinde ve bazı dereceli gözlük çerçevelerinde üretime devam etti.

 

Peki ya kadınlar mı daha fazla güneş gözlüğü kullanıyor yoksa erkekler mi? Bunun cevabını aslında markalar, piyasaya sürülen ürünlerle test etmiş oldu ve cevabını bu şekilde almışlardır. Üretilen çeşitli gözlük şekilleri ve özellikleriyle artık her yaşa hitap eden bir satış politikası görülmektedir. Güneş gözlüklerinden esinlenerek, sıradanlaştıran numaralı gözlükler de artık şekil değiştirmeye daha minimaliz, uzun kullanışlı ve şık bir tasarım haline dönüşmeye başlamıştır ki bu da kullanıcıların beğenisini arttırmaktadır.

 

Bir Gözlükten Çok Daha Fazlası

Her on yılda bir moda algısı değişmektedir. Teknolojinin ve etkileşimin bu kadar hızlı geliştiği dünyada bu on yıl bazen daha da hızlı bir süreç içerisinde de gerçekleştiğine tanık olabiliriz. Her yıl farklı farklı yaz ve kış kreasyonları yapılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde, farklı tarihlerde moda haftaları düzenlenmekte ve modanın değişimine kalbinde tanık olmaktayız. Sadece giydiğimiz kıyafetler değişmemektedir bu moda haftalarında. Aklımıza gelebilecek tüm aksesuarlar, ayakkabılar, hatta saç modelleri, tırnak şekilleri bile değişim gösterebilmektedir. Bu hızlı değişen moda rüzgarında etkilenen ürünlerden birisi de her sezon yenilenen güneş gözlükleridir.

 

Peki, nedir bu yeni sezon güneş gözlükleri? Örneğin güneş gözlükleri artık tek tip olarak üretilmemektedir. Milyonlarca gözlük çeşidi bulunmaktadır. Kare bir yüz hattına sahip olan kişi de esmer kişi de kendisine uygun gözlüğü kolaylıkla bulabilmektedir. Önceden sadece siyah veya koyu renk olarak üretilen gözlük camları bulunurken günümüzde neredeyse her renkten üretilmeye başlanmıştır; kahverengi, gri, yeşil, mavi, altın rengi, pembe, kırmızı ve bunula birlikte özellikle son birkaç yıldır popülerleşen aynalı camlar da üretimi çeşitlendirilmiştir.

 

Örneğin, toplantı için gittiğiniz bir davette takım elbisenizdeki kravat ile uyumlu renklerde bir güneş gözlüğü takabilirsiniz. Ya da yazın tatilde denize giderken pembe camlı bir güneş gözlüğü takarak hem hafif bir kullanım hem de renkli bir tarza sahip olabilirsiniz. Bu gözlük piyasasındaki çeşitliliklere bakarak aslında görüyoruz ki, güneş gözlükleri sadece gözümüzü güneşten korumak için değil aynı zamanda kıyafetlerimizin veya vücudumuzda bulunan tüm aksesuarlarının en tamamlayıcı özelliğine sahip olarak lanse edilmektedir.

 

Plastik, kombine ve metal gibi farklı maddelerden çerçeve gruplarına sahiptir. Burun köprüsünden, sap ve cam yuvası şekline göre farklı modelleri vardır. Her mevsim kullanabileceğimiz bir aksesuar haline dönüşmüştür. Gözünüzü dışarıdan gelen ışıklardan yormayacak, burnunuza fazla ağırlık yapmayacak ve en önemlisi sizin tarzınızı yansıtacak bir gözlük tercih edebilirsiniz. Her geçen gün değişen moda ile birlikte gelişmeye devam eden yeni sezon güneş gözlükleri ile her zaman fark yaratmaya ve insanların ilgisini çekmeye devam edeceksiniz.

 

Tarihini Canlı Tutan Ray-Ban Gözlükler

Ray-Ban, güneş gözlüğü pazarındaki en aktif rolünü ise 1900’lü yılların sonlarından itibaren yapmıştır ve her zaman modaya damgasını vuran ürünler üretmektedir ve belki de akılda kalıcı olmasının en önemli sebeplerinden birisi budur. Güneş gözlüklerinde şık tasarım ve renklendirmenin dışında en önemli faktörler göz sağlığımıza uygunluk dereceleridir. Bu yüzden, Polarize cam, UV filtresi gibi özellikler güneş gözlüklerinde, göz sağlığımız açısından es geçmememiz gereken başlıca özelliklerdir. Günümüzde birçok yerde farklı modellerde ve fiyatlarda güneş gözlükleri bulabiliriz fakat göz sağlığımız için kaliteli gözlük camı seçimi oldukça önemlidir.

 

Polarize özellikli güneş gözlükleri dışarıdan gelen ışığın yansımasını engeller ve gözümüzün daha rahat hissetmesini, odak sorunu yaşamamızı sağlar. Ray-Ban, bu konuda oldukça iddialı ve başarılıdır. Bundan dolayı da rakipleri içerisinde oldukça başarılı bir konumda yıllardır ayakta kalmaktadır. Diğer bir yandan, günümüzde en çok kullanan satış oranı ve kullanım oranı; insanlar üzerinde en yüksek ivme ile artan güneş gözlüğü modellerinden birisi ise Ray-Ban’dır.

 

Ray-Ban uzun senelerdir güneş gözlüğü üretimde ve satışında tekelleşmiş bir marka denilebilir. Birçok modeli tarih içerisinde kullanılan ve günümüze kadar gelen ve hali hazırda kendi modasını kendi tarzını devam etmektedir. Ray-Ban 1937 yılında güneş gözlüklerini hava subayları için üretilmeye başlamasından itibaren güneş gözlüklerini günümüze kadar tüm dünyada satışını yapmaktadır.

 

Birçok filmde Ray-Ban güneş gözlüğü modellerini görebilirsiniz. Geçmişten beri ürettiği kemik çerçeveli gözlük modelleri hem nostaljik duygusunu günümüzde yaşatmaktadır hem de bu modellerde yaptığı minimal değişiklikler ile farklı tasarım arayan alıcılarının da ilgisini çekmiştir. Moda ve tasarım öncülüğünün yanı sıra, teknik olarak üretilen ürünlerin sağlamlığı, kullanılabilirliği doğrudan vücudumuzla temas halinde olduğu için vücudumuza, yüzümüze özellikle de gözlerimize herhangi bir zararda bulunmaması gibi nedenlerde taraf tutulmasında faal rol oynamaktadır. Hatta öyle ki 2019 yıllarının sonuna doğru Ray-Ban, Facebook ile birlikte akıllı gözlük geliştirdiğini resmen ilan etmiştir.

 

Kadınlara Yakışan Gözlükler

Önceden kemiklerden, fildişinden ilkel yöntemlerle oyularak yapılan güneş gözlükleri günümüze kadar birçok çeşitlilik ve gelişim göstermiştir. Günümüzde çocuk, yetişkin veya kadın, erkek fark etmeksizin her yüz şekline ve rengine uygun gözlükler piyasada bulunmaktadır. Giydiğiniz takım elbisenizin renginde bir gözlük bulabilirsiniz. Çocuğunuz için ise sevdiği çizgi film karakterinin çerçevesinde basılı halde olan bir gözlükte alabilirsiniz. Kısacası gözlük, hepimiz için vazgeçilmez bir parçadır. Önemli olan doğru güvenilir markalardan kendi yüz ve vücut tipimize uygun olan güneş gözlüklerinin tercih etmektir. Kabul edilmelidir ki, globalleşen moda dünyasında da en çok gözlük modellerini takip edenler kadınlardır.

 

Kendi yüz tiplerine, giyim stillerine göre gözlük tercih eden kadınlar gözlük ve kıyafet konseptinde de gelişen çeşitlilik sayesinde zorluk yaşamamaktadır. Şüphesiz her kadın güzeldir. Her kadının kendisine has bir tarzı ve dış görünümü vardır. Gözlükler ise sadece bu güzelliğe eşlik eden aksesuarlardır. Kadınların değerini bilen firmalar da hem onların göz sağlığı için hem de tarzlarını daha da farklılaştırmak için çeşitli gözlükler piyasaya sürmektedir. Diğer bir yandan, piyasaya sunulan unisex güneş gözlükleri de gittikçe daha da popülerleşmektedir.

 

Moda ile birlikte gelişen güneş gözlüklerinde kadınlar kendi bütçelerine uygun birçok gözlük bulabilirler. Hem eski hem de yeni modellerin devamlı kullanılabildiği gözlükler, yer ve zamana göre de çeşitlilik göstermektedir. Eski dönemlerden, günümüze, filmlerden yakınımızdaki mağazalara kadar güneş gözlükleri birçok değişime uğramış ve göz önünde olmuştur.

 

Dış görünüşü tamamlama aksesuarlarının başında gelen gözlükler hem ikon haline gelmiş hem de tarz sahibi olmak isteyenlerin gözdesi olmuştur. Firmalar her yaşta, cinsiyette ve bütçeye uygun gözlükler üretmektedir. Modanın kalbini taşıyan kadınlar ise her zaman kendisine yakışan güneş gözlüklerini tercih etmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ