Kategoriler

Biberiye ve Adaçayı ile Saç Bakımları

Biberiye ve Adaçayı ile Saç Bakımları
  • Saç Bakımı
  • 18/04/2017 18:11 | Güncellenme: 16/02/2023 00:53
  • 0
  • 2.992
  • A+
    A-

Ada çayı ve biberiyle saçlarınız daha gür ve dökülen yıpranan saçlarınıza bakım yapabilir ve uygulamadan sonrasında bir önceki saçınızla yeni saçınız arasındaki farkını da görebileceksiniz.

Günün verdiği yorgunluk ile yaşanan yorgunluklar, çevresel ve stres faktörlerin etkisiyle dökülmeler, yıpranmalar görmeniz çok mümkündür. Yoğun iş temposu, bakımlı olmak adına da saça her gün çekilen fön, saça şekil verebilmek için sıkılan spreyler, dışarıdaki hava koşulları da daha sayılabilecek birçok şey saçın yıpranmasında ve dökülmesinde de oldukça etkilidir.

Biberiye ile  Ada Çayıyla Saç Bakımı Nasıl Olur?

Kalıtsal özellikler, yanlış beslenme alışkanlıkları, ağır saç bakım ürünleri ve saç şekillendirici cihazların uzun süre kullanımından hormon dengesizlikleri, stres ve daha pek çok sebeplerden saçlar dökülebilir, zayıflatılabilir. Saçlar kalıtsal olarak dökülüyor isse bunu durdurabilmek için bir çözüm bulmak da oldukça zordur. Diğer dökülmeye neden olan durumlarda adaçayı ve biberiyeyle hazırlayacağınız doğal bakım maskelerini kullanabilmektedir. Bu durumda saçlarınızı daha çok güçlendirebilirsiniz.

REKLAM ALANI

 

Biberiye ve Saç Dökülmesi

Botanik adı Rosmarinus officinalis olan biberiye kozmetiklerde yaygın olarak kullanılır. Geleneksel kullanımlar da böbrek rahatsızlıkları, adet dönemi ağrılarını hafifletebilmek ve çeşitli solunum hastalıkları yer alabilmektedir. Aynı zamanda da içindeki rosmaricinic asit ve kaffeik asidin saç büyümesine yararlı geldiğinden çeşitli bitki uzmanları tarafından dile getirilmektedir.

1998 senesinde ‘’ Dermotoloji Arşivi’’ dergisinde sonuçlarını ortaya koyan bir araştırmaya göre biberiye yağı ile düzenli bir şekilde olarak saç bakımı yapmanın saç dökülmesini yavaşlatabilmek için güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu kanıtlamışlardır. Özellikle de saçın yamalar şeklinde dökülmesi bir saç hastalığından kaynaklı olan alopesi areata’nın etkilediği bölgelerde tekrar saç oluşumu sağlanmıştır. Çalışmaya katılan 68 hasta 7 ay boyunca da biberiye yağı ile saç derisine masaj yapmış ve bu hastaların %44’ünde seyrelen bölgelerde saç oluşumu da gözlemlenmiştir.

 

Adaçayı ve Saç Dökülmesi

Bilimsel adı Salvia officinalis olarak geçen adaçayı bitkisi, saç dökülmelerine ve kepeğe karşı olan şampuanların çoğunun içerisinde bulunması gerekmektedir. Adaçayının saça faydaları ise B, A ve C vitaminleriyle potasyum ve kalsiyum kaynağı olmasından ileri gelmektedir. Bu vitamin ve mineraller tüm vücudu olduğu gibi saç ve saç derisinin de tahribata neden olan dış etkenlere karşı korumaktadır. Uzama döneminde ise saçları olumsuz etkileyebilecek faktörlere karşı daha dirençli hale gelmektedir.

Adaçayı yapı ile saç bakımı için gerekli malzemeler, 1 ila 2 çay kaşığı adaçayı yağı ve 1 ila 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Bu iki yağı birbirine karıştırarak haftada 2 ila 3 gün saç derinize masaj olarak uygulayabilirsiniz. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra normal şampuan ile yıkamanız yeterlidir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç derisi hastalıklarında veya saç dökülmelerinde reçeteli ilaç kullanıyor iseniz adaçayı veya biberiye yağı ile bakım yapmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu yağlar doğal merhemin etkisini azaltabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ