Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur Üstüne Görme Kaç Gün Sürer

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur Üstüne Görme Kaç Gün Sürer

yerleşme kanaması ne zaman olur kaç gün sürer belirtileri nelerdir

Yerleşme kanaması, döllenen yumurtanın rahim yatağına yerleşirkenki hamleleri sırasında rahim içine verdiği hafif tahribattan ötürü yarattığı lekelenme tarzı kanamadır.

Hamilelik beklentisi olduğu halde kanaması olan ya da kanaması olduğu halde hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının merak ettikleri en önemli konulardan biri olan yerleşme kanamasını işlediğimiz bu yazımızda, hamilelikte üstüne görme(üstüne adet görme), implantasyon kanaması(yerleşme kanaması) nedir, ne zaman olur, kaç gün sürer, ağrılı mıdır, bebeğe bir zararı var mıdır gibi konulara değineceğiz.

Üstüne görme yaygın adıyla halk arasında bilinen ama aslında adet kanaması ile ilgili olmayan implantasyon kanaması, implantasyonun kelime anlamı olan yerleşmeden kaynaklı yani döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi sırasında rahim duvarındaki kılcal damarlara verdiği hasardan kaynaklı bir kanamadır.

Yerleşme kanaması tüm kadınlarda aynı miktarda olmaz. Bazı anne adayları kanamayı farketmezken bile, bazıları oldukça yoğun geçirebilirler. Zaten üstüne görme diye düşünülmesinin sebebi de tam olarak budur.

 

Yerleşme Kanaması Nedir ve Ne Zaman Olur?

Erkeklerin cinsel birleşme sonucunda salguladıkları spermler, kadın yumurtasına ulaşıp yumurtayı dölledikten sonra, döllenen embriyo geriye kalan 38 haftalık süreç boyunca gelişip büyüyerek bir bebek haline dönüşmek üzere güvenli bir sığınak bulmak üzere rahim içerisine doğru yola çıkar.

Rahime ulaşan embriyo rahim duvarına vardığında, yaşamını sürdüreceği ortama sıkıca tutunmak için rahim duvarını zorlamaya başlar. Çarpma ve itme hareketleri ile rahime tutunmaya çalışan yumurta bu süreç içerisinde rahim içerisindeki kılcal damarlara zarar vererek miktarı kadından kadına değişmek üzere olan bir kanamaya yol açar.

Tıbbi adına implantasyon kanaması denilen bu yerleşme kanamasının olma zamanı, döllenmeden sonraki 12-14. günlerinin sonuna denk gelir.

Döllenmenin son adet döneminden sonraki 2. hafta civarına geldiğini hesaba katacak olursak, bu durumda yerleşme kanaması da son adet gününden ortalama 4 hafta sonrasına tekabül edecektir.

Implantasyon kanaması ile regl kanamasının karıştırılmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de tam olarak bu zamanlamadır. Üstüne adet görme diye tabir eden kişilerin bir kısmına yerleşme kanamasının ne olduğu, neden olduğu ve nasıl olduğu bilimsel bir şekilde anlatılsa da, tam adet dönemleri döngüsüne denk gelen bir kanama yaşadıkları için ikna olmakta güçlük çekebilirler ancak hamilelik oluştuktan sonra adet görme diye bir şey söz konusu değildir, olamaz.

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte beta HCG hormonu adı verilen bir hormon üretmeye başlayan anne adaylarının yumurtlaması ve dolayısıyla da adet kanamaları an itibariyle tamamen kesilmektedir.

Implantasyon kanamasının gebeliğin hangi haftasına denk geldiği ile iligli daha detaylı bilgi ve bebek gelişim aşamaları için gebelik takibi amacıyla, hafta hafta gebelik yazımızı mutlaka okuyun

Kaç Gün Sürer?

Kanamasının miktarı da süresi de kadından kadına değişmekle birlikte, yerleşme kanaması geçiren kadınların ortalama 1 buçuk 2 günlük bir kanamaları olur ve genelde lekelenme şeklinde hafif bir kanamadır.

Bazı kadınlarda 3-4 saatte tamamlanabileceği gibi, bir diğer grupta 3 güne kadar da sürebilir.

Tüm hamile kadınların ortalama %35i implantasyon kanamasını gözle görülecek ölçüde yaşarlar.

Regl kanaması ile karıştırılan yerleşme kanaması yeterince kuvvetli bir kanamaya yol açmadığından pek çok kadın adetlerini sökemediklerini düşünerek bir takım adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları kullanmaktadır ve rahim kasılmalarına sebebiyet verebilen adet söktürücü ürünler sebebiyle gebe oldukları halde düşük yapmaktadırlar.

Kanamanızın yerleşme kanaması olmadığına emin olana dek herhangi bir bitkisel ürün kullanmayınız. Kimyasal bir ürünü hiç kullanmayın zaten

İmplantasyon Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

 • Pembemsi ve lekelenme tarzında kanama görülür.
 • Göğüslerde dolgunluk hissi ve hassaslaşma olur ancak adet öncesindeki gibi acı eşlik etmez!
 • Diğer gebelik belirtileri olan mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi belirtilerle paralel meydana gelir
 • Ruh halinde ani değişikliler gözüküyor
 • Yarı şiddetli baş ağrıları eşlik edebilir
 • Kabızlıkla birlikte görülebilir.

 

Yerleşme Kanaması Ağrı Yapar Mı?

Genellikle çok ciddi bir ağrı yapmaz ama rahimde hafif bir huzursuzluk hissiyatı verebilir. Gebeliğin ortalama 3. 4. haftası sonuna denk gelecek olan yerleşme kanamasının yanı sıra hamilelik kaynaklı mide ve bağırsakları sorunları, implantasyon kanamasının verdiği rahatsızlıklarla da karıştırılabilir.

Ancak aynen regl sancılarının şiddetinin farklılık gösterdiği gibi implantasyon sancısı da kadından kadına farklılık gösterebilir.

Gebelik sürecinde her türlü ağrı kesici kullanımı uygun olmadığından, eğer hamilelik şüpheniz var ise, ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız ancak yerleşme kanaması sırasında duyulan ağrı pek çok kez parasetamol içerikli hafif ağrı kesiciler kullanılarak ya da hiç ilaç kullanmadan dayanılacak boyuttadır.

Ağrınız normalin üstündeyse, gebeliğinizle ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. En yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Kanamanın Bebeğe Bir Zararı Var Mı?

Yerleşme kanaması embriyo kaynaklı ancak embriyoya ait olmayan bir kanamadır. Dolayısıyla bebeğe doğrudan bir zararı olmaz ancak hamilelik beklentisi olmayan ya da olsa bile implantasyon kanamasını regl kanaması ile karıştırarak hamile olmadığını düşünen anne adayı, gebeliğine ve bebeğe zarar verecek davranışlarda bulunabilir.

Gebelik sırasında kesin suretle kaçınılması gereken sigara kullanımı, alkol tüketimi, radyasyon maruziyeti, gebeliğin ilk haftalarında aşırı fiziksel aktivite gibi önemli noktalara dikkat edilmeyi bırakılması sebebiyle bebek dolaylı yoldan zarar görebilir. Bunun dışında hiç bir sakıncası yoktur.

Eğer hamilelik planlıyorsanız, kanamanız olduktan belirli bir süre sonra bir gebelik testi yaparak durumunuzu teyit etmeden ekstrem bir yaşam tarzına devam etmemelisiniz.

Yerleşme Kanamasından Ne Kadar Sonra Gebelik Testi Yapabilirim?

Kanamanız sona erdikten ortalama 3 gün sonra yapacağınız bir idrar testi – çubuklarla yapılan kaset testler – %95 olasılıkla, yaptıracağının kan testi ise %99.8 olasılıkla gebe olup olmadığınız ile ilgili kesin sonuç verecektir.

 

Yerleşme Kanaması ile Regl Kanamasını Birbirinden Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

 • Regl sancısı ağrılı olur. Ağrı çoğu kez şiddetlidir.
 • Yerleşme kanaması hafif bir huzursuzluk yaratır.
 • Adet kanaması en az 3 gün en fazla 8 gün sürer.
 • İmplantasyon kanaması en az 2 saat en fazla 2 gün sürer
 • Adet kanaması koyu renkte ve bazen parçacıklıdır
 • Yerleşme kanaması pembemsi, kahverengimsi ve lekelenme şeklindedir

Aynı zamanda yerleşme kanamasının başladığı dönem ile gebelik belirtilerinin şiddetlenmeye başladığı dönem de aynı zamanlara tekabül ettiğinden, yaşadığınız mide bulantısı gibi semptomlar sayesinde gebeliğin var olup olmadığını tahmin etme şansınız yükselir ancak gebelik belirtilerini her kadın aynı miktarda yaşamadığından, bazen ayırt edici bir özellik olarak yeterli gelmeyebilir.

Kanamanızın regl kanaması mı yoksa yerleşme kanaması mı olduğunu öğrenmek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Bilhassa klomen ile kısırlık tedavisi gören kadınlar, gebe kalmayı uzun zamandır sabırsızlıkla beklediklerinden, yerleşme kanamasını çoğu kez başarısız bir gebelik denemesi sanarak büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.

İkisini net olarak ayırt etmenin tek yolu, gebeliğin varlığını kesin olarak tespit etmektir. Eğer hamilelik şüpheniz olmasına rağmen kanamanız olduysa, erken gebelik testi uygulamasını evde yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilir, yerleşme kanaması mı adet kanaması mı kesin bir şey söyleyebilirsiniz.

Yerleşme Kanaması Dışında Gebelikte Kanamaya Yol Açan Diğer Sebepler:

 • İmplantasyon kanaması
 • Düşük tehtidi riski ya da düşüğün kısmı ya da tam olarak gerçekleşmiş olması
 • Boş gebelik – Dış Gebelik ve Mol Gebelik – üzüm gebeliği olarak da bilinir
 • Anne karnında bebeğin kalbinin durması ve hayatını kaybetmesi
 • Erken Doğum belirtisi
 • Nişan gelmesi
 • Bebeğin plasentasının zamanından önce yerinden ayrılması
 • Plasenta previa (bebeğin plasentasının rahim ağzını tıkayacak şekilde yanlış yerleşmesi)
 • Cinsel münasebete bağlı vajinal tahribat
 • Rahim yırtılması
 • Rahim ağzında veya vajinada tümöral kitleler
 • Servisit (rahim ağzı iltihabı)
 • Vajinal Muayene Sırasında Oluşan Tahribata Bağlı Kanamalar

Yerleşme kanaması anne ve bebek sağlığını tehdit edici bir unsur olmamakla birlikte, yukarıda belirtilen diğer hamilelik kanamaları, ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Gebeliğiniz boyunca yaşadığınız her türlü kanama, uzman bir hekim tarafından değerlendirilerek, yerleşme kanaması mı yoksa ölümcül bir duruma sebebiyet verebilecek ciddi bir kanama mı tespit edilmelidir.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. feriha dedi ki:

  benim de 2 saatlik bir kanamam oldu. Tutunma kanamasıymış meğersem çok şükür. Bu ay da gebe değilim adet oldum sanmıştım baştan ama kısa olduğu için şüphelenip test yapıp öğrendim.
  bilgilendirme için teşekkürler. allah isteyen herkese evlat nasip etsin, bana da sağlıkla kucağıma aldırsın inşallah

  1. Yaprak dedi ki:

   geçmişler olsun. ve tebrikler. hayırlı uğurlu olsun. Allah tamamına erdirsin. Umarız vaktinde sağlıklı şekilde bebeğinizi kucağınıza alır güle güle mutlulukla büyütürsünüz. Yerleşme kanamaları her daim regl kanaması ile karıştırılmakta ve bu yüzden annelik özlemi ile yanıp tutuşan pek çok hanım için gereksiz hayal kırıklığına sebep olmaktadır. Bebeğinizin rahminize tutunduğuna sizin adınıza çok sevindik. Sevgiler

 2. Ceyda dedi ki:

  Bendede kanama oldu korktum doktora koştum çünkü gebeligimi biliyordum erkenden öğrenmiştim ama sonra doktor baktı dedi ki yerleşme kanaması bu. Bebek tutunmaya çalışıyor o yüzden kanatiyo dedi.
  Bebeğe bı zararı var mı diye sormayi unuttum panik yuzundeb sonra da eve gelince aklıma geldi. Yazijiz sayesinde implantasyon kanamasinin ne bana ne bebeğime zararı olmadığını anlıyorum teşekkür ederim

  1. Yaprak dedi ki:

   Ceyda hn selamlar. Gebeliğiniz hayırlı uğurlu olsun, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın.
   Evet aynen yazımızda da belirttiğimiz üzere yerleşme kanamasının anne adayı ya da fetüs için sağlığı tehdit edici ve endişeye mahal verecek hiç bir yanı yoktur.
   Şayet hekiminiz, kanamasınızın implantasyon sebebiyle gerçekleştiğini teyit ettiyse ve size progestan tarzı bir ilaç vermeden evinize yolladıysa, rahatça arkanıza rastlanıp, henüz mide bulantılarınızın başlamadığı bu güzel gebelik günlerinizin keyfini çıkarabilirsiniz 🙂
   Ayrıca bir diğer iyi haber de, yerleşme kanaması, düzgün ve sağlıklı ilerleyen bir gebelik boyunca yaşadığınız ve yaşayacağınız yegane kanamadır. Regl dönemlerinin zahmetlerinden uzak 9 aylık sürecinize hoş geldiniz 🙂
   Unutmayın hamilelik süresince adet döngüsü durur ve gebelikte embriyo yerleşmesi sebebiyle oluşan lekelenme tarzı kanaması dışında olabilecek herhangi bir kanama ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla aylarca üstüne görmek diye bir şey söz konusu değildir olamaz. Bu gibi durumlarda hekiminize başvurunuz.

 3. Rabia dedi ki:

  Benim kanamam kırmızı ve yoğun ama buna rağmen doktorum implantasyon kanaması dedi bebeğe de ultrasonla baktı daha göremedi de acaba düşük yapmışım da doktor anlamamış olabilir mi

  1. Yaprak dedi ki:

   böyle bir ihtimal her daim var. Hiç bir doktor kesinlikle yanlışlık yapamaz gibi bir durum elbette ki söz konusu değil ancak büyük ihtimalle doktorunuz ne dediğini ve ne yaptığını biliyordur. Adından da anlaşılacağı üzere yerleşme kanaması, embriyonun rahim içine yerleşmesini temsil ettiğinden, o sırada yapılan bir ultrasonografi görüntülemesinde bebeğin görülememiş olması ya da kesenin görülememiş olması da gayet doğal ve muhtemel bir durum.

 4. Kübra dedi ki:

  Meraba benimde hamilelik şüphem var 2 gün önce hafif pembe bir kanama oldu 24 saat sonra yine sadece peçete ye gelecek şekilde bi lekelenme oldu sonra ki günde normal adet gibi yogun ama ağrısız bi kanama oldu şüphe de kaldım radyoloji bölümünde çalışıcam ama suan da da kanamam var acaba test yapsam doğru sonuç çıkar mı yani kanama devam ederken test doğru sonuç verir mi kan tetside yaptırabilir im yeterki kesin sonuç çıksın

  1. Yaprak dedi ki:

   Merhaba. Kanamanızın devam etmesi test sonucunuzu etkiyeleyecek bir durum değil. İdrarda ya da kanda farketmeksizin gebelik testinde bakılan şey vücuttaki beta HCG hormonunun yükselmiş olup olmadığıdır. Halbuki sizde var olan kanama o ya da bu şekilde rahim içinden gelen bir kanamadır. Regl de oluyor olabilirsiniz, implantasyon kanaması da yaşıyor olabilirsiniz. Her iki durum da test sonucunuzun yanlış pozitif ya da negatif vermesine sebebiyet vermez ancak diğer yandan yerleşme kanaması gebeliğin henüz 4. haftası yani embriyonun 1-2 haftalık olduğu bir dönemde gerçekleştiği için, bu kadar erken dönemde beta hcg hormonu idrarınıza geçecek kadar yükselmemiş olabilir ve yanlış negatif sonuç alabilirsiniz. Hamileliğinizin varlığını ya da yokluğunu mutlaka bir hastanede kan testi ile teyit ettirmeden önce riskli hiç bir davranışta bulunmamanızı öneriyoruz.
   Bunun yanı sıra, regl olmanız gereken bir dönemdeyseniz ve buna rağmen bahsettiğiniz şekilde hafif pembe bir kanama, lekelenme şeklinde bir kanamanız varsa, bu tanım yerleşme kanamasının tanımına oldukça uygun. Sadece bir kaç ay sonra bebeğiniz olacak embriyo şu an rahminizde kendisine yer açmaya çalışıyor olabilir. Dikkatli olunuz 🙂 Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyoruz

 5. Rumuz dedi ki:

  Merhaba benimde herkes gibi hamilelik suphem var ama bugun sabah karnim agridi kırmızı ve kahve rengi kanama oldu tuafima gitti acikcasi simdi gebelik varmi yokmu anlamadim son adet tarihim 30 kasim sanki belirtileride var gibi mide bulantisi bas agrisi ara ara bas donmesi biyere varamadim…😕

  1. Yaprak dedi ki:

   kanamanız eğer devam etmediyse ve lekelenme şeklindeyse, yerleşme kanaması olma ihtimali oldukça yüksek. Regliniz de gecikmiş anladığım kadarıyla. Öncelikli olarak bir idrar testi yaparak sonuç almayı deneyebilirsiniz. Şuan itibariyle idrarda gebelik büyük ihtimalle gözükecektir.
   Erken gebelik testi de yapabilirsiniz ancak idrar testlerinden negatif sonuç bile çıksa, kanamanızın implantasyon kanaması olabileceğini unutmadan dikkatli olmaya devam etmelisiniz ve kısa bir süre sonra testi tekrarlamalısınız.
   Alternatif olarak bir hastaneye giderek çok basit bir kan testiyle gebeliğin kesin varlığını da tespit ettirebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun diyelim

 6. şeyda dedi ki:

  yerleşme kanamasında pıhtı olur mu? Gebelik şüphem var hatta içimden bir ses bu ay kesin hamile kaldığımı söylüyor ama bir kanamam oldu. Kanamam çok yoğun değil, adet kanamalarım normalde oldukça şiddetli ve ağrılı geçer. Ağrım da yok ama iç çamaşırıma kan pıhtısı gelmiş bir miktar o yüzden regl kanaması mı yoksa implantasyon kanaması mı emin olamadım. İmplantasyon kanamasında da pıhtı olabilir mi? Bilgi verir misiniz

  1. Yaprak dedi ki:

   yerleşme kanamasında pıhtı görülmesi teorik olarak imkansız değilse de pek karşılaşılmamaktadır. Regl oluyor ya da düşük yapıyor olabilirsiniz ya da kan pıhtısı farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Konu hakkında kesin bilgi için uzman bir hekim fikri almalısınız. Geçmiş olsun.

 7. Burcu dedi ki:

  Merhaba bizde çok bebek sahibi olmak istiyoruz eşimle .her ay belki bu sefer olur diyorum ama nasip tabi.bugün bi kanama oldu lekelenme seklinde sadece peceteyle temizledigimde oluyo bi anlam veremedim çünkü adetime daha 11 gün var ama kanamanın rengi pembemsi bi renkte ilk defa böyle oluyo yerleşme kanaması midir acaba bi de çok sk tuvalete çıkıyorum ve genital bölgede rahatsız edici sürekli tuvaletim varmış hissi veren bi yanma oluyo neden?

  1. Yaprak dedi ki:

   Burcu hanım en kısa sürede hayırlısı ile gebe kalmanızı ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim ANCAK bahsettiğiniz kanamanın yerleşme kanaması olma ihtimali ne yazık ki düşük bir ihtimal. Kesinlikle değildir diyemeyiz ancak yerleşme kanaması genellikle adet olmanız gereken döneme denk gelir zira yazımızda da açıkladığımız gibi döllenme genelde son adet bitiminden ortalama 2 hafta sonra gerçekleşir ve embriyonun rahim içindeki konumunu alması da döllenmeden 1.5-2 hafta sonra gerçekleşir. Gebeliğin oluşumu daha erken bir tarihte meydana gelmiş ise, kanamanızın implantasyon kanaması olması ihtimali var ancak diğer yandan farklı sebeplere bağlı bir rahim içi kanama yaşıyor olabileceğiniz ihtimalinin de mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Hatta gebe kalmanıza engel teşkil eden bir durumunuz dahi olabilir ve basit bir ultrasonografi taraması sayesinde tespit edilebilir. En kısa sürede uzman bir kadın doğumcu değerlendirmesine tabi tutulmanızda fayda var. Sağlıklı ve mutlu günler

 8. Naciye dedi ki:

  İmplantasyon kanaması her ay olur mu 3 ay ard arda olabilme ihtimali var mı acaba

  1. Naciye dedi ki:

   Her ay düzenli bı şekilde oldum sadece geçen ay 4 gün gecikti ama çok stresli bir aydı benim için kanamalarım da normal düzeyde yarın adet olmam gerekiyor inşaAllah olurum

 9. Yeter Arslan dedi ki:

  Merhabalar 9 ay önce sezeryan bi doğum yaptim ve dorduncu ay adet oldum en son 26 ocak 2018 de adet oldum 11 şubat 2018 de agrisiz ve hiasiyatsiz wc ye gittigimde çamasirimda kanama gordum ve sonra aksama kadar bi daha olmadi ertesi gun hic olmadi ve diger gun akıntılı kanama gordum peceteyle silerken o kadar neden boyle olmustur yani ileri ileri giderken tarihler birden one geldi ve boyle sorun oldu

  1. Yaprak dedi ki:

   Merhaba Yeter Hanım. Henüz 9 ay önce doğum yapmış olduğunuz için rahim içinizde tam iyileşme olmamış olması mümkün. Düzensiz kanamalar ve yumurtlama düzeninizde aksamalar görülebilir gayet normal ama bu değildir ki kesinlikle gebe olamazsınız, yerleşme kanaması değildir. Ancak bilhassa korunmasız ve risk yaratacak gebelik şüphesine yol açacak bir birlikteliğiniz olmadıysa, implantasyon kanaması olması şansı düşük. Diğer yandan eğer gebe olmanız durumunda bu istenmeyen bir gebelik ise şayet bu durumda 2 hafta kadar bekleyip normal adet kanamanız gelmemişse test yapmanızı öneririm. geçmiş olsun. Bebeğinizi de güle güle sağlıkla mutlulukla büyütün inşallah

 10. Esen dedi ki:

  Ara ara kanamalarim oldu alti gun sürdü camurumsu sekilde oldu kırmiziya hic donmedi hamile olabilirmiyim

  1. Yaprak dedi ki:

   Yerleşme kanamasının 6 gün sürmesini beklemeyiz genelde. Daha çok zor adet olmuşa benziyorsunuz. Adet söktürücü hareketler ya da ilaçlar kullanmadan önce yine de gebelik olup olmadığının kesin tespiti için hastanede gerçekleştirilecek basit bir kan testi yaptırmanızı öneririm

 11. Tuba dedi ki:

  Merhabalar ben normal adet günümde çok şiddetli bir sancı çekerdim ama bu ay öyle olmadı hafif bir ağrıydı bir gün öncesinde pembemsi bir leke oluştu sonrasında 2 gün kanamam oldu normal bir günde kahverengi lekeler oluştu Yani 3 gün sürdü hepsi pazartesi başladı Çarşamba akşamı bitti sizce hamilemiyim

  1. Yaprak dedi ki:

   merhaba. Eğer korunmasız bir ilişkiniz olduysa yani gebelik planlıyorduysanız, bu söylediğiniz belirtilerle hamile olma olasılığınız elbette var ancak 3 gün boyunca süren kanama yine de implantasyon kanamasını tam olarak açıklamıyor. Şu an itibariyle eczanelerde satılan gebelik testlerinden bir tanesini alarak gebelik durumunuzu kesin olarak öğrenebilirsiniz. Eğer sonuç pozitif çıkarsa, kanamanın bir rahim içi kanama mı yoksa olması gereken bir yerleşme kanaması mı olduğunun değerlendirilmesi için en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZ