Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur Üstüne Görme Kaç Gün Sürer

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur Üstüne Görme Kaç Gün Sürer

yerleşme kanaması ne zaman olur kaç gün sürer belirtileri nelerdir

Hamilelik beklentisi olduğu halde kanaması olan ya da kanaması olduğu halde hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının merak ettikleri en önemli konulardan biri olan yerleşme kanamasını işlediğimiz bu yazımızda, hamilelikte üstüne görme(üstüne adet görme), implantasyon kanaması(yerleşme kanaması) nedir, ne zaman olur, kaç gün sürer, ağrılı mıdır, bebeğe bir zararı var mıdır gibi konulara değineceğiz.

Üstüne görme yaygın adıyla halk arasında bilinen ama aslında adet kanaması ile ilgili olmayan implantasyon kanaması, implantasyonun kelime anlamı olan yerleşmeden kaynaklı yani döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi sırasında rahim duvarındaki kılcal damarlara verdiği hasardan kaynaklı bir kanamadır.

Yerleşme kanaması tüm kadınlarda aynı miktarda olmaz. Bazı anne adayları kanamayı farketmezken bile, bazıları oldukça yoğun geçirebilirler. Zaten üstüne görme diye düşünülmesinin sebebi de tam olarak budur.

 

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Erkeklerin cinsel birleşme sonucunda salguladıkları spermler, kadın yumurtasına ulaşıp yumurtayı dölledikten sonra, döllenen embriyo geriye kalan 38 haftalık süreç boyunca gelişip büyüyerek bir bebek haline dönüşmek üzere güvenli bir sığınak bulmak üzere rahim içerisine doğru yola çıkar.

Rahime ulaşan embriyo rahim duvarına vardığında, yaşamını sürdüreceği ortama sıkıca tutunmak için rahim duvarını zorlamaya başlar. Çarpma ve itme hareketleri ile rahime tutunmaya çalışan yumurta bu süreç içerisinde rahim içerisindeki kılcal damarlara zarar vererek miktarı kadından kadına değişmek üzere olan bir kanamaya yol açar.

Tıbbi adına implantasyon kanaması denilen bu yerleşme kanamasının olma zamanı, döllenmeden sonraki 12-14. günlerinin sonuna denk gelir.

Döllenmenin son adet döneminden sonraki 2. hafta civarına geldiğini hesaba katacak olursak, bu durumda yerleşme kanaması da son adet gününden ortalama 4 hafta sonrasına tekabül edecektir.

Implantasyon kanaması ile regl kanamasının karıştırılmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de tam olarak bu zamanlamadır. Üstüne adet görme diye tabir eden kişilerin bir kısmına yerleşme kanamasının ne olduğu, neden olduğu ve nasıl olduğu bilimsel bir şekilde anlatılsa da, tam adet dönemleri döngüsüne denk gelen bir kanama yaşadıkları için ikna olmakta güçlük çekebilirler ancak hamilelik oluştuktan sonra adet görme diye bir şey söz konusu değildir, olamaz.

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte beta HCG hormonu adı verilen bir hormon üretmeye başlayan anne adaylarının yumurtlaması ve dolayısıyla da adet kanamaları an itibariyle tamamen kesilmektedir.

Implantasyon kanamasının gebeliğin hangi haftasına denk geldiği ile iligli daha detaylı bilgi ve bebek gelişim aşamaları için gebelik takibi amacıyla, hafta hafta gebelik yazımızı mutlaka okuyun

Kaç Gün Sürer?

Kanamasının miktarı da süresi de kadından kadına değişmekle birlikte, yerleşme kanaması geçiren kadınların ortalama 1 buçuk 2 günlük bir kanamaları olur ve genelde lekelenme şeklinde hafif bir kanamadır.

Bazı kadınlarda 3-4 saatte tamamlanabileceği gibi, bir diğer grupta 3 güne kadar da sürebilir.

Tüm hamile kadınların ortalama %35i implantasyon kanamasını gözle görülecek ölçüde yaşarlar.

Regl kanaması ile karıştırılan yerleşme kanaması yeterince kuvvetli bir kanamaya yol açmadığından pek çok kadın adetlerini sökemediklerini düşünerek bir takım adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları kullanmaktadır ve rahim kasılmalarına sebebiyet verebilen adet söktürücü ürünler sebebiyle gebe oldukları halde düşük yapmaktadırlar.

Kanamanızın yerleşme kanaması olmadığına emin olana dek herhangi bir bitkisel ürün kullanmayınız. Kimyasal bir ürünü hiç kullanmayın zaten

İmplantasyon Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

 • Pembemsi ve lekelenme tarzında kanama görülür.
 • Göğüslerde dolgunluk hissi ve hassaslaşma olur ancak adet öncesindeki gibi acı eşlik etmez!
 • Diğer gebelik belirtileri olan mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi belirtilerle paralel meydana gelir
 • Ruh halinde ani değişikliler gözüküyor
 • Yarı şiddetli baş ağrıları eşlik edebilir
 • Kabızlıkla birlikte görülebilir.

 

Yerleşme Kanaması Ağrı Yapar Mı?

Genellikle çok ciddi bir ağrı yapmaz ama rahimde hafif bir huzursuzluk hissiyatı verebilir. Gebeliğin ortalama 3. 4. haftası sonuna denk gelecek olan yerleşme kanamasının yanı sıra hamilelik kaynaklı mide ve bağırsakları sorunları, implantasyon kanamasının verdiği rahatsızlıklarla da karıştırılabilir.

Ancak aynen regl sancılarının şiddetinin farklılık gösterdiği gibi implantasyon sancısı da kadından kadına farklılık gösterebilir.

Gebelik sürecinde her türlü ağrı kesici kullanımı uygun olmadığından, eğer hamilelik şüpheniz var ise, ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız ancak yerleşme kanaması sırasında duyulan ağrı pek çok kez parasetamol içerikli hafif ağrı kesiciler kullanılarak ya da hiç ilaç kullanmadan dayanılacak boyuttadır.

Ağrınız normalin üstündeyse, gebeliğinizle ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. En yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Kanamanın Bebeğe Bir Zararı Var Mı?

Yerleşme kanaması embriyo kaynaklı ancak embriyoya ait olmayan bir kanamadır. Dolayısıyla bebeğe doğrudan bir zararı olmaz ancak hamilelik beklentisi olmayan ya da olsa bile implantasyon kanamasını regl kanaması ile karıştırarak hamile olmadığını düşünen anne adayı, gebeliğine ve bebeğe zarar verecek davranışlarda bulunabilir.

Gebelik sırasında kesin suretle kaçınılması gereken sigara kullanımı, alkol tüketimi, radyasyon maruziyeti, gebeliğin ilk haftalarında aşırı fiziksel aktivite gibi önemli noktalara dikkat edilmeyi bırakılması sebebiyle bebek dolaylı yoldan zarar görebilir. Bunun dışında hiç bir sakıncası yoktur.

Eğer hamilelik planlıyorsanız, kanamanız olduktan belirli bir süre sonra bir gebelik testi yaparak durumunuzu teyit etmeden ekstrem bir yaşam tarzına devam etmemelisiniz.

Yerleşme Kanamasından Ne Kadar Sonra Gebelik Testi Yapabilirim?

Kanamanız sona erdikten ortalama 3 gün sonra yapacağınız bir idrar testi – çubuklarla yapılan kaset testler – %95 olasılıkla, yaptıracağının kan testi ise %99.8 olasılıkla gebe olup olmadığınız ile ilgili kesin sonuç verecektir.

 

Yerleşme Kanaması ile Regl Kanamasını Birbirinden Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

 • Regl sancısı ağrılı olur. Ağrı çoğu kez şiddetlidir.
 • Yerleşme kanaması hafif bir huzursuzluk yaratır.
 • Adet kanaması en az 3 gün en fazla 8 gün sürer.
 • İmplantasyon kanaması en az 2 saat en fazla 2 gün sürer
 • Adet kanaması koyu renkte ve bazen parçacıklıdır
 • Yerleşme kanaması pembemsi, kahverengimsi ve lekelenme şeklindedir

Aynı zamanda yerleşme kanamasının başladığı dönem ile gebelik belirtilerinin şiddetlenmeye başladığı dönem de aynı zamanlara tekabül ettiğinden, yaşadığınız mide bulantısı gibi semptomlar sayesinde gebeliğin var olup olmadığını tahmin etme şansınız yükselir ancak gebelik belirtilerini her kadın aynı miktarda yaşamadığından, bazen ayırt edici bir özellik olarak yeterli gelmeyebilir.

 

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ