Göbek Deliği Neden Pis Kokar (Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?)

Göbek Deliği Neden Pis Kokar (Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?)

Göbek deliğinde neden koku olur? Göbek deliği kokusu nasıl geçirilir? Neden göbek deliği pis kokar?

Zaman zaman göbek deliğinde rahatsız edici bir koku oluşuyor ve vücutta bu koku hem kişiyi rahatsız ediyor hem de kokuyla birlikte kaşınma gibi durumlara da yol açabildiğinden kişinin günlük hayatını etkiliyor.

Vücutta dönem dönem bu tarz kokular ve iltihaplanmalar oluşabiliyor özellikle  gün içinde sürekli kapalı kalan hava almayan koltukaltı göbek deliği gibi bölgelerde koku oluşumu bir nevi normal olabilir ama bu problem uzun sürüyorsa bunun bir çok sebebi olabilir ve bazı önlemler alındıktan sonra sorunun geçmemesi halinde bir doktordan yardım almak gerekebilir.

Göbek deliğinden gelen koku bazı hastalıkların da habercisi olabileceğinden ihmal etmemek gerekir.

 

GÖBEK DELİĞİNDE KOKU NEDEN OLUR?

göbek deliği kokusu sebepleri ve tedavi yöntemleri

Göbek deliğinde oluşan koku veya iltihaplanmanın bir sürü sebebi vardır durumu tek bir sebebe bağlamak mümkün değildir. Sizde oluşan göbek deliği kokusunun sebebini ise ancak kendinizi gözlemledikten sonra seçebilirsiniz.

 

Bu sebepler şunlardır;

 • HAVASIZLIK

Göbek deliğinde koku oluşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi bölgenin sürekli kapalı kalmasıdır çoğumuz günümüzün büyük bir bölümünü sokakta geçiriyoruz eğer bide mevsim kışsa kat kat kıyafetler giyiyoruz yada kat kat giyinmesek bile dar kıyafetler giyiyoruz ve günümüzü onların içinde geçiriyoruz bu durumda da göbek deliği hava almıyor ve hava almayan her bölge gibi kendi kendine koku üretiyor. Bu sadece göbek deliğine özgü bir durum değil vücutta havasız kalan her bölge koku üretebiliyor.

 • HİJYEN EKSİKLİĞİ

Göbek deliğinde koku oluşmasının bir diğer sebebi ise hijyen eksikliği olabilir. Vücut nasıl temiz olmadığında koku üretiyorsa göbek deliği de temiz olmadığı zamanlarda koku üretir. Kişi sık sık duş almıyorsa yada sürekli terliyor ama teri üzerinde kuruyorsa bir zaman sonra göbel deliğinde koku üretimi başlıyor aynı zamanda göbel deliği iltihaplanması da yapıyor. Beyaz bir sıvı akımı ve koku oluşumu anlamına gelen  göbek deliği iltihaplanması hiç hoş bir durum değil hem koku çok daha fazla artıyor hem de bölgeden sıvı akımı oluyor.

 • MANTAR

Göbeğin havasız kalması bölgede mantar oluşma ihtimali var eğer mantar oluştuysa da göbek kokmaya ve iltihaplanmaya başlıyor eğer durum mantar kaynaklıysa durumun tedavisi de daha farklı olmak durumunda oluyor.

 • KIYAFET

Göbeğimize direkt temas eden kıyafetlerimizin içinde çok uzun saatler geçiriyoruz bu yüzden giydiğimiz kıyafetlerin maddeleri çok önemli. Bazı kumaş türleri göbek deliğinde koku oluştururken bazıları da direkt koku oluşturmasa bile  dökülme yada topaklanma yapıyor bu topaklanmalar ise biz fark etmeden göbel deliğimize kaçarak koku oluşumuna sebep oluyorlar.

Kıyafetlerin en az materyali kadar önemli olan bir diğer şey ise bedenimize uygun olmaları, Vücudumuza uygun olmayan bizi fazlaca sıkan ekstra dar kıyafetler vücudun hava almasının önüne geçiyorlar bu da koku oluşumuna sebep oluyor bu yüzden göbek deliği kokusunun önüne geçebilmek için kıyafet seçerken  ekliği kokusuna neden olan bir diğer durum ise cilt bakım ürünleri olabiliyor zaman zaman. Bölgeyi pis bırakmak nasıl sorunlara yol açıyorsa farklı farklı maddelerle temas etmesi de aynı sorunlara neden olabiliyor yani kullanılan duş jelleri , sabunlar ,vücut losyonları da göbek deliğinde kokuya sebep olabilir.

Bu tarz cilt ürünlerinin göbek deliğinde birikme yapma olasılığı çok yüksek olduğundan bu tarz ürünleri kullanırken göbel deliği üzerinden geçirmemek gerekiyor.

 • SIK DOKUNMAK

Bazı insanların eli sürekli olarak göbel deliğine gidiyor ve bölgeyle sürekli oynuyorlar bu bazılarında sebepsiz bir alışkanlık bazılarında takıntıyken bazıları ise kurcalamak hoşlarına gittiğinden bunu yapıyorlar ama bu aslında hiç doğru bir hareket değil. Göbek deliği ile bu kadar çok oynamak elinizdeki bakterileri oraya geçirmenize bu sebeplede iltihaplanmaya sebep olur bu iltihaplanma da kokuya neden olur. Bu yüzden eğer böyle bir alışkanlığınız varsa bundan kurtulmaya bakmanız gerekir.

 • ISLAKLIK

Göbek deliğinde oluşan koku probleminin sebepleri arasında ıslaklıkta yer alır. Bu sadece göbek deliğine özgü bür durum değildir genel anlamda ıslak ve kapalı kalan şeyler koku yapmaya başlarlar göbek deliğinde de durum aynı bu şekildedir duş sonrası özel olarak kurulanmayan yada terledikten sonra özellikle kurulanmayan göbel deliği bu ıslaklık üzerine bir de kıyafetler yüzünden havasız kalıyorsa koku oluşmaması mümkün değildir.

 • PİERCİNG

Göbek deliğinde oluşan kokunun bir sebebi de  göbek piercingidir gerçi eğer piercinginiz varsa ve göbek deliğinizden koku geliyor yada iltihap akıyorsa bunun piercingden kaynaklanma ihtimali ilk aklınıza gelen olacaktır ama biz yinede piercingin bunu neden yaptığından kısaca bahsedelim.

Eğer  göbek piercinginiz varsa ve göbek deliğinizden koku geliyorsa bunun 3 farklı sebebi olur. İlk sebep göbek deliğinizde sorun olmasıdır yani göbek deliğiniz yabancı bir metali kabul etmemiş olabilir  bu yüzdende dengesi bozulmuş ve koku yapıyor olabilir. İkinci seçenek piercinginizde bir sorun olmasıdır eğer piercinginiz adi bir maddeden yapıldıysa çabuk paslanmış ve koku oluşumunu tetikliyor olabilir sorun bu da değilse sorun sizde olabilir eğer piercing tedavinizi düzgün yapmıyor bölgeyi temizlemiyor yada piercing kremi sürmüyorsanız bölgede yara oluşmuş ve bu yara kokuyor olabilir.

 

GÖBEK DELİĞİNDE OLUŞAN KOKUNUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR NE İYİ GELİR?

Göbek deliğinizde oluşan kokudan kurtulmanın bir sürü yöntemi vardır bu yöntemleri doğal olanlarından başlayarak denemeli denedikten sonra eğer bir sonuç alamıyorsanız durumun bir hastalığın belirtisi olup olmadığını anlamak için bir genel cerraha başvurmalısınız.

 

GÖBEK DELİĞİNDE OLUŞAN KOKULAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 • TUZLU SU

Tuzlu su tedavi edici özelliğe sahip bir karışımdır bu yüzden uçuktan ağız yaralarına bir sürü amaç için kullanılır bunlardan bir tanesi de göbek deliğinde oluşan kokudur eğer ekstra bir durum yoksa birkaç gün içinde göbel deliği kokusunu geçiren tuzlu su hem ulaşma hem de kullanım açısından oldukça basittir.

Bir kap içinde hazırladığınız tuzlu suya pamuk batırıp göbek deliğinizi temizledikten sonra temiz bir pamukla nemli dahi kalmayacak şekilde kurulamalısınız hatta eğer emin olamıyorsanız kurutma makinesi ile kurutadabilirsiniz.

 • ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı da aynı tuzlu gibi tedavi edici olduğundan bir sürü sorunun tedavisinde kullanılır göbekte oluşan koku problemi içinde kullanılan çay ağacı yağını büyük kozmetik marketlerinden yada aktarlardan temin edebilirsiniz.

Bir pamuğu çay ağacı yağı ile ıslattıktan sonra göbek deliğinizi pamukla iyice silebilirsiniz  bu işlemi tamamladıktan sonra aynı tuzlu su yönteminde olduğu gibi göbek deliği nemli dahi kalmayacak şekilde kurulamalı hatta gerekirse kurutmalısınız.

Kullanım alanları ile ilgili daha detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 • MANTAR KREMİ

Durumun mantar sebebiyle oluştuğuna emin olduysanız yada şüpheleniyorsanız öncelikle bir doktora gitmeniz ve mantar kremleri kullanmanız gerekir. Tuzlu su yada çay ağacı yağı gibi yöntemler size uygun olmayacaktır.

 • ANTİBİYOTİK MERHEMLER

Özellikle doktor sonrası kullanılan tedavi yöntemi antibiyotik etkiye sahip merhemlerdir eğer belirtileri engellemek için elinizden geleni yaptıysanız tedavi yöntemlerini denediyseniz ama sorun hala devam ediyorsa yapmanız gereken tek bir şey vardır o da bir doktora görünmektir. Bir doktor önermeden antibiyotik kremleri kullanmak daha yoğun koku ve iltihaplanmanın yanı sıra eğer durum bir hastalık belirtisiyse onu da arttırabilir.

Göbek Deliği Videomuzu izleyin:

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ