Kategoriler

Koenzim Nedir Koenzim Q10 Faydaları

Koenzim Nedir Koenzim Q10 Faydaları

Koenzim Q10 vücuttaki yaşlanma etkilerini yavaşlatmanın yanı sıra sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunan bir enzimdir. Yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerin içinde sıklıkla kullanılan ve yüksek etki mekanizmasına sahip koenzim Q10 ile ilgili merak ettiklerinizi sizler için detaylıca derledik

 

koenzim nedir faydaları nelerdir

Yaşlanmak doğanın kanunudur. Her doğan canlı yılların ilerlemesiyle farklılaşacak, enerjisi azalacak, yaşlılık izlerini taşıyacaktır. Canlılar dünyasında bunu dert eden sadece insanlardır. Kadınlar hep genç ve güzel görünmek ve bunun için birçok yolu denemek ister. Estetik ve tıp dünyasındaki gelişmeler kadınları mutlu edecek düzeye ulaşmıştır. Gençlik ve dirilik beslenme ve yaşam tarzı ile de ilgilidir.

Yine de dıştan etki eden bazı kremlerle de desteklenebilir. Yaşlanma etkilerin azalması üzerinde en etkili kremler içinde Koenzim Q10 adlı bir madde bulunmaktadır. Bu enzim farklı sağlık sorunlarında da kullanılabilmektedir.

Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10 zehirli maddeleri vücuttan temizleme görevi gören antioksidan bir enzimdir.

İnsan vücudu çalıştıkça özellikle sindirim ve solunum sisteminin faaliyetleri sonucunda serbest radikaller denilen bazı zehirli maddeler üretilmektedir. Kirlilik, güneşten gelen ışınlar, sigara, hazır yiyecek ve içeceklere ilave edilmiş bazı katkı maddeleri ve koruyucular da serbest radikallerin oluşumu üzerinde etkilidir. Hücrelerde olumsuz etkileri olan serbest radikallerle savaşan moleküller ise antioksidanlardır. Vücudumuzda üretilen antioksidanlar olduğu kadar dışarından da alınabilmektedir. Bu antioksidanlardan biri Koenzim Q10’dur.

Ubiquinone adıyla da bilinmekte olan Koenzim Q10 hücrelerdeki enerji santralleri olan mitokondrilerde normal olarak oluşabilen enzimlerden biridir. Bu enzim, sindirilip kana karışarak hücrelere ulaşan besinlerin bazılarının parçalanıp enerjiye dönüşmesi sırasında görev yapan, yağda eriyebilen bir antioksidan çeşididir. Enerjiyle ilgisinden dolayı kalp kaslarında fazla bulunan bu antioksidan yaşın ilerlemesiyle azalmakta, kolesterol ilacı kullanmak gibi diğer bazı etkilerle de seviyesi düşmektedir.

Koenzim Q10’un Faydaları

Koenzim Q10 veya kısaltılmış adıyla CO Q10 böbreklerde, pankreas, karaciğer ve diğer organlara ait hücrelerde bulunmaktadır. CO Q10’un etkilerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

  • En çok rastlanan hastalıklardan olan kalp krizi, kalp yetmezliğinin hem önlenmesinde hem de tedavisinde besin desteği olarak kullanılmaktadır.
  • Yaşlılık sürecinde kişileri bekleyen kas güçsüzlüğü, kanser, hafıza sorunları gibi konularda da avantaj sağlamakta dolayısıyla yaşlanmayı geciktirmekte, hücrelerin oksijeni daha iyi kullanmasını sağlamakta, enerji üretimini artırmaktadır.
  • Çabuk yorulan, halsizlik ve nefes darlığı yaşayan kişilerin şikâyetleri Koenzim Q10 ile azalabilmektedir.
  • AIDS, HIV gibi bağışıklık eksikliğiyle ilgili hastalıklarda bağışıklık artırıcı olarak kullanılabilmektedir.
  • Yüksek tansiyon ve kolesterolde, meme kanserinde, Alzheimer hastalığında tedaviyi olumlu etkilemektedir. Ancak kanserli hastalar radyoterapi veya kemoterapi görüyorsa almamalıdır.
  • Migrenin önlenmesinde ve verdiği şikâyetlerin azalmasında etkilidir.
  • İsrail, Japonya ve Avrupa’da kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kabul edilen bir enzimdir.

Koenzim Q10 Kilo Aldırır Mı?

Koenzim Q10 un kilo aldırdığına dair kanıtlanmış bir veri yoktur.

Koenzim Q10 hangi besinlerde bulunur?

Hücrelerde Koenzim Q10 sentezlenebilmesi için B6 vitamini gerekmektedir. Tüketilen besinlerle de alınabilen Koenzim Q10 en fazla kırmızı ette, soya fasulyesinde, tavuk etinde, yumurtada, ıspanakta, bademde ve cevizde bulunur. Çilekte, portakalda, susam tohumlarında ve karnabaharda da bulunan Koenzim Q10 her mevsim besinlerle alınabilme özelliği taşımaktadır. Doğal yollarla alınabilen Koenzim Q10 laboratuvarda da sentezlenebilmekte ve besin desteği şeklinde satılıp kullanılabilmektedir. Parkinsonlu hastalarda da etkili olan bu antioksidan enfeksiyonlara karşı iyi bir koruyucudur.

Koenzim Q10 Alternatifleri

Cilt üzerindeki etkileri

Cilde dirilik ve esnek kazandıran elastin ve kollajen liflerini aktifleştiren molekül Koenzim Q10’dur. Hücrelerdeki Koenzim Q10 azaldıkça cilt incelmekte, sarkmaya, kurumaya ve buruşmaya başlamaktadır. Cildin diri kalmasında, genç görünmesinde, tamirinde oldukça etkili olan Koenzim Q10 içeren tabletler ya da cilde dışarıdan sürülerek uygulanan losyon, serum ve kremler daha iyi görünmek isteyen hanımların en büyük dostudur. Dermatologlar da 40 yaş üstü hanımların düzenli Koenzim Q10 almasını önermektedir.

Koenzim Q10 yan etki yapabilir mi?

Yüksek doz Koenzim Q10 takviyesi alanlarda nadiren huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkiler görülebilmektedir. Çok az da olsa iştah azalması, bulantı ve kusma, midede rahatsızlık, ishal, alerjik tepkiler gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Doz azaltıldığında yan etkiler hafiflemekte veya kaybolmaktadır. Şeker hastaları CO Q10 kullanıyorsa alınacak doz ayarlanmalı, gebelik ve emzirme döneminde de doktorların tavsiyesine uyulmalıdır. Hipertansiyonlu hastaların ilaç kullanırken ya da bitkisel başka bir takviye alırken CO Q10 kullanması sakıncalı olabilir. Heparin, klopidogrel, warfarin gibi kanı sulandıran ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Ameliyat olması gereken hastalar en az 15 gün önceden CO Q10 kullanımını sonlandırmalıdır

En İyi Koenzim Q10 Markası

Piyasada birbirinden farklı pek çok marka altında koenzim Q10 satılıyor olsa da, SOLGAR bilinen en güvenli ve kaliteli markalardan bir tanesidir.

Solgar Koenzim Q10 kullananların yorumları genelde oldukça pozitif yöndedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ