Kategoriler

Corona (Covid 19) Virüsü Hastalığı

Corona (Covid 19) Virüsü Hastalığı
  • Sağlık
  • 27/04/2020 13:14 | Son Güncellenme: 04/03/2023 10:17
  • 0
  • 461

Yeni tip solunum yolu hastalığı olarak da bilinen, Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak tüm dünyaya beklenmedik bir hızla yayılan Corona virüs(COVID-19), aslında eskiden beri hayvanlar arasında çok sık görülen coron grubu virüslerdendir. Ancak bu defa, diğerlerinden farklı bir tür olarak karşımıza çıkmış ve henüz kesin bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir.

 

Tahminlere göre vahşi hayvan pazarlarında satılan bir yarasadan bulaşarak ortaya çıkmış ve henüz net bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Özellikle kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü kişiler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında sokağa çıkma yasakları konulmakta ve çeşitli önemler alınmakta, buna rağmen virüs inanılmaz bir hızla yayılmaya devam etmekte ve insanlığı büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra bu olayın Doğanın insanı cezalandırması olarak gören bir kesim de vardır. Onlara göre; bizler yıllarca dünyaya ve diğer canlılara çeşitli eziyetler ettik. Bunun neticesinde doğa bilere bu cezayı vererek kendini bizlerden arındırmakta. Bu iddaların doğruluk payı nedir bilinmez ancak, bu salgının tarihe kazınacağı aşikar.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüsün tutunduğu yerler solunum yollarıdır. Bu nedenle ilk olarak solunum yolları üzerinden bulaşır. Ancak henüz yeni bir hastalık olduğundan her an her şekilde bulaşabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm dünyada alınan önlemlere bakıldığında da hastalığın yayılma hızı ve şekli hakkında kesin bir bilginin olmadığı görülmektedir. En önemli ve kesin olan bulaşma şekli ise temas halidir. Bu yüzden kişiler arası sosyal mesafeyi korumak için önemli adımlar atılmıştır. İnsanların evden çıkmayarak kendilerini izole etmeleri bu noktada büyük önem taşımaktadır. Eğer evden çıkmak zorunda kalınırsa da yine eldiven ve maske kullanmak temas yoluyla bulaşma oranını düşürecektir. Bunun yanı sıra, havadan, yerden, plastik ve demir yüzeylerden de bulaştığı tespit edilmiştir. Özellikle hastalığı taşıyan kişilerin temas ettiği yerler ve öksürük hapşırık gibi nedenlerle yapıştığı yüzeyler hastalığın yayılmasının başlıca nedenlerindendir. Korona virüs kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişen Corona virüs  ( COVID-19) en hızlı yayılan hastalıklar arasına girmiştir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Dünyayı alarma geçiren salgının en önemli belirtileri;

-Yüksek ateş

-Şiddetli solunum yetmezliği

-Nefes darlığı

-Sert öksürük

-Aşırı kusma ve ishal gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Bunlar her ne kadar en önemli belirtiler olsa da tıpkı tipik soğuk algınlığı ve grip gibi, geniz akıntısı, burun akıntısı, halsizlik, tat alma duygusunu kaybetme benzeri belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda teşhis yüksek ateş, öksürük ve solunum darlığıyla konulsa da kişiden kişiye farklılık göstermesi de mümkün. Kimi hastalarda yüksek ateş görülmezken kimi hastalarda öksürük belirtileri görünmeyebiliyor. Bu nedenle en ufak şüpheden test kiti bulunan en yakın hastaneye gidilmesi büyük önem taşıyor. Özellikle, astım, bronşit, şeker ve kalp hastalarının en ufak belirtide hastaneye gitmeleri gerekmektedir. Bu hastalığın basit bir gripten çok daha tehlikeli olduğu ve müdahalede geçikilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Corona Virüs Testi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs(COVID-19) kısa bir sürede tüm dünyaya sıçradı. Bunun üzerine hastalığın teşhis ve tedavi edilebilmesi için önemli adımlar atıldı. Bu adımalardan ilki hastalığın tespiti için oluşturulan testlerdi. Bu uygulama ilk olarak Çin’de daha sona tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Türkiye’de de uygulanan testler, herhangi bir ücrete tabi tutulmamaktadır. Devletin belirlediği hastanelerde, virüs şüphesi bulunan ve belirtiler gözlemlenen tüm hastalara ücretsiz olarak test yapılmaktadır. Özellikle yurtdışından gelenler için 14 günlük karantina sonrası mutlaka uygulanmaktadır. Bu kurala uymayanlar ise tespit edilerek polis eşliğinde evlerine veya karantina merkezlerine götürülmektedir. 14 günün sonunda test sonucu pozitif olanlar tedavi altına alınmakta negatif çıkanlar ise evlerine gönderilmektedir. Testin kesinlik ve doğruluk oranı uzmanlar tarafından onaylanmış ve %100 olarak belirlenmiştir. Hayati önem taşıyan bu testin şüpheli durumdaki herkese uygulanması gerekmektedir. Hastalığı gizlemeye çalışmak kimseye fayda sağlamayacağı gibi ölüm gibi acı sonuçlar doğurabilmektedir.

Corona Virüs Tedavisi

Aylardır dünyaca mücadele halinde olduğumuz salgının tedavisi üzerindeki çalışmalar her geçen gün hızlanmaktadır. Görülen ilk vakalardan itibaren Çin hükümeti alarma geçmiş ve çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Hastalığın kuluçka süresinin 2-14 gün arasında olması bu süreci biraz uzatmıştır. Belirtiler  nükseden hastaların birçoğunda hastalığının ilk evresinin hafif geçtiği ve hatta iyileşme belirtileri gösterdiği  tespit edilmektedir. Bu nedenle tedaviye başlama süresi genelde son evrede artık solunum yollarının yetersiz kaldığı noktada başlamaktadır. Hastalar üzerinde normal grip ve soğuk algınlığı ilaçları denenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine tüm uzman doktorlar seferber olarak yeni bir tedavi yöntemi geliştirmişlerdir. Henüz kesinlik kazanmamış olsa da Çin hükümeti Corona virüs(COVID-19) aşısının yolda olduğunu söylemektedir. Hatırlatmak gerekirse virüsü ilk tespit eden ve bununla alakalı kamoyunu uyaran Çinli doktorsa geçtiğimiz günlerde bu salgına yakalanarak hayatını kaybetmiştir.

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere salgının, hava yoluyla ve temas yoluyla bulaşma olasılığı oldukça yüksek. Bu nedenle sağlık çalışanları da büyük risk altındalar. Sağlık çalışanlarının ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak, özel ekipmanlar ve özel izolasyon özelliği olan tıbbi kıyafetler, maske ve eldivenler kullanılmaktadır. Doktorların hastalığı kapmaması için tüm önlemelerin alındığından emin olunduktan sonra, hastanın burun veya geniz bölgesinden steril çubuklarla örnekler alınmaktadır. Bu örnekler yine izole edilmiş ortamda her türlü önlemler alınarak laboratuvar ortamında incelenmektedir. Daha sonra ise sonuçlar en geç 36 saat gibi bir zamanda hastanelere bildirilmektedir. Testler genellikle, hastalığı kaptığı şüphelenilen şahıs ve onunla temasa geçmiş kişiler üzerinde yapılmaktadır. Sonucun çıkacağı vakte kadar hastalar hastanede bekletilmektedir. Testin güvenirliği ise test edilmiş ve onaylanmıştır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile belirlenen hastanelerde bu testler yapılabilmektedir.

Corona Virüsten Nasıl Korunulur?

En etkili korunma yöntemi genel vücut temizliğine dikkat etmektir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek ve uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir.

  • Hastalık en çok, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar ve kronik hastalığı olanlar üzerinde kötü etkiler yaratmaktadır. O nedenle belli yaş üstü kişiler ve bağışıklığı zayıf olanlar mecbur olmadıkça sokağa çıkmamalıdır.
  • Eğer sokağa çıkma gereği duyuluyorsa, tek kullanımlık maske ve eldivenler giyilmelidir. Piyasa da dolaşan yıkanabilir maskelerin ise hiçbir koruyucu özelliği yoktur. Bu nedenle tek kullanımlık maskeler tercih edilmelidir. Bir maskenin kullanım süresi ise en fazla 3 saattir. Tüm bunlara dikkat ederek hastalığa yakalanma riski düşürülebilir.
  • Uzmanlara göre bu virüs en çok temas yoluyla bulaşmaktadır. Bu yüzden el temizliği büyük önem taşımaktadır. Elleri tarif edildiği şekilde en az 20 saniye sabunla temizlemek gerekir. Özellikle dışarıya çıkıldığında eve döndükten sonra el  ve yüz yıkanmalı, kıyafetler değiştirilerek havalandırılmalıdır.
  • Her evde mutlaka el dezanfektanı bulunmalıdır. Maske teminatı konusunda ise Cumhurbaşkanlığının emriyle satışları yasaklandığı için Ptt üzerinden her hafta başvuru yapılarak kişi başı 5 maske siparişi verilebilecektir. Buradan erişebilirsiniz https://maske.epttavm.com/ Bu yüzden hiçbir mecradan maske satın alınmamalıdır. Hastalığın belirtilerini gösteren ve şüphelenenler için sağlık bakanlığının Alo 184 hattı hizmete girmiştir. 7/24 açık olan hattı bilgi almak ve danışmak için arayabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ