Kategoriler

Karaköy Güllüoğlu Baklavaları

Karaköy Güllüoğlu Baklavaları
  • Diyet
  • 24/06/2017 01:43 | Son Güncellenme: 02/02/2023 19:49
  • 0
  • 24.497

Baklava, Türklerin en sevdiği tatlılardan bir tanesidir. Yunanistan tarafından bile baklavamız sahiplenilmeye çalışılmıştır. Dünya’ya adını duyurmuş olan, bir kere yedikten sonra bir daha vazgeçemeyeceğiniz tatlının asıl kökeni ise Gaziantep ilimizden gelmektedir. Bu ilimizde kırk kat yufkayla yapılır. Ayrıca günümüzde de Karaköy Güllüoğlu’ndan baklavayı tattığınız da el yapımı hazırlanmış olan benzersiz bir tat alacağınıza emin olabilirsiniz. Karaköy Güllüoğlu’nda çalışan herkes bilinen teknikleri kullanırken bununla beraber de kişisel lezzetlerini bırakacak olan özel bir hamur açma tekniği ile Güllüoğlu adını duyurmayı başarmışlardır.

Baklava İnsana Yararlı mıdır?

Baklavanın içinde yüksek oranlarda yağ, un, şeker olduğundan kalorisi oldukça yüksek bir tatlı olarak bilinir. Kilo kontrolünü takip eden kişiler ve şeker hastalığına sahip olanlar sıkça tüketmemelidir. Baklava da kullanılan malzemelere göre de kalori miktarları değişiklik gösterebilmektedir. Yaklaşık bir şekilde 90 gram, 1 dilim fıstıklı baklava 296 kaloriye eşittir.

 

Baklavanın Besin Değerleri

  • 200 Gram Baklava = 92 Gram Karbonhidrat içerir.
  • 200 Gram Baklava = 6 Gram Protein içerir.
  • 200 Gram Baklava = 28 Gram Yağ içerir.

Baklava Kilo Aldırır mı?

Formunu korumak isteyen kişiler mutlaka uzak durmalıdırlar. Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalarda şeker bayramlarında ikram edilen tatlılar kilo alımını çok fazla etkilemektedir. Çok kilolu olan kişilerin aldıkları her kilo kendi sağlıklarına daha çok zararlı olacağını da belirtmişlerdir. Kansere yakalanma riskini de oldukça bir hayli attıran bir diğer etkense fazla kilolardır. Tüketmiş olduğunuz tatlıların kiloya dönüşmesini önlemek en iyi yoldur. Özel günlerde ve bayramlar da bu tür tatlılara fırsat vermeyin ve oldukça az tüketmeye çalışın.

Faydaları ve Zararları

Vücuda tek faydası enerji verir. Normalde uzman kişilerin yaptıkları açıklamalara göre, baklavanın insan vücuduna herhangi bir yararı olmadığı yönündedir. Kan şekerini arttırır ve ani düşüşlere de neden olabilmektedir. Bu durumda da ruhsal dengesizlikler, baş ağrısı, tatlı ve acıkma krizlerine yol açabilmektedir. Diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini de çok fazla tetiklemektedir.

Bağışıklık sistemlerinin de çöküşüne neden olabilen baklava insanların üstünde kan ve şeker araştırması yapanlara az rastlanılır ise gerçekleştirilen deneyler şekerin bağışıklığına göre daha fazla baskıladığını gösterir. Fazla tatlı yemek ise vücudunuz erken yaşlanmasına yol açabilir.

Bayram zamanında ya da baklava yediğinizde daha sonra ayran veya süt mutlaka tüketmeye dikkat edin. Su tüketimi, günlük olan suyu arttırın. Çay, kahve, asitli, gazlı içeceklerden baklava yediğiniz zaman uzak durun.
Baklava sofralarında, bayram ziyaretlerinde oldukça baklava ikram edildiğinden nazikçe geri çevirmeyip yiyorsanız bu yukarıdakilere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca akşam yürüyüşlerine çıkarak gün boyu yediğiniz baklavaları da eritmeniz mümkündür. Şunu unutmamalısınız ki baklavanın vücuda enerjiden başka hiçbir artısı bulunmamaktadır. Daha çok zararı vardır. Bunun bilincinde olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Not: Karaköy Güllüoğlu’nun sahibi Nadir Güllüoğlu ile tanışma fırsatı buldum. Kendisi çok samimi, yardım sever, müşteriyle çok yakın ahbabı gibi ilgilenen mükemmel bir insan.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ