Kategoriler

Kök Hücre Saç Ekimi Nedir? Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kök Hücre Saç Ekimi Nedir? Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
 • Saç Bakımı
 • 30/06/2017 16:05 | Son Güncellenme: 08/03/2023 13:11
 • 0
 • 1.641

Kök hücre saç ekimi son zamanlarda cilt güzelliği ve saç dökülmesi tedavilerinden kullanılmaya başlanılan kök hücre saç ekimi, başarılı operasyonlara imza atılmasının önünü açıyor. İnsan vücudunda bulunan tüm doku ve hücrelerin meydana getirdiği kök hücre, sağladığı farklı avantajlarla tıp alanında adını duyuran bir tedavi yöntemi olarak biliniyor.

Kök Hücre Saç Ekimi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Peki, kök hücre saç ekimi nasıl yapılır? Ne gibi avantajlar sağlar? Kök hücre saç ekimi hakkında merak ettiğiniz her şey bu makalemizde!

 

Kök Hücre Saç Ekimi Nedir?

Vücudumuzdaki tüm doku ve organları oluşturan kök hücrelerin sahip olduğu bazı özellikler vardır. Sınırsız bölünebilme, kendi kendini yenileyebilme ile organ ve dokulara dönüşebilme gibi özelliklere sahip olan kök hücreler; sinir sistemi, kanser, metabolik bozukluklar, romatizma hastalıkları ve organ yetmezliği gibi rahatsızlıkların yanı sıra; estetik amaçlarla da yapılabilmektedir. Kök hücre saç ekimi de bunlardan biri olup, saç dökülmeleri sorunlarda kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilmekte olan bir yöntemdir.

 

Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar sunan kök hücre tedavisi son zamanlarda saç dökülmesi tedavilerinde de uygulanmaktadır. Erkeklerde ve kadınlardaki saç dökülmelerinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan Kök Hücre Saç Ekimi; kişiden mercimek tanesi boyutunda küçük bir doku parçasının alınmasıyla yapılır. Alınan doku parçasına laboratuvarda çoğaltma işlemi uygulanır ve hücreler çoğaltılmış olur. Sonrasında ise çoğaltılan hücreler, kişinin kafasındaki saçlı deriye uygulanmak suretiyle gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında aktifleşen kök hücreler saç tellerini onarır. Bu işlemin uygulanma ve tercih edilme sebebi ise şudur; kişinin mevcut saç kökleri gürleşir ve kalınlaşır. Bunların yanı sıra; kök hücre saç ekimi sayesinde yeni saç telleri de oluşmaktadır. Bu sayede canlı, güçlü ve sağlıklı saç kökleri elde edilir.

 

Kök Hücre Saç Ekimi Tedavisinin Avantajları

 1. Kök hücre tedavisi vücudun kendi kendini tamir etmesini sağlayan doğal bir tedavi yöntemi olup, yan etkisi bulunmamaktadır,
 2. Basit bir tedavi olan kök hücre operasyonlarında cerrahi bir müdahale olmaz. Bu sayede iş ve sosyal hayatınıza ara vermek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte eğer saç ekimiyle birlikte yaptıracaksanız da operasyonun süresini uzatan bir işlem değildir. Kök hücre tedavisi birkaç dakikada yapılabilmektedir,
 3. Saç ekimi sonra uygulandığında, ekilen saç köklerinin daha yoğun ve sağlıklı olmasını sağlar,
 4. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte; yüzde 20’lerde bulunan saç yoğunluğunu yüzde 70 hatta 80 seviyesine çıkartabilmektedir.
 5. Saç ekimi operasyonu olmadan yapılınca, mevcut saç köklerinizin gürleşmesini ve güçlenmesini sağlar,
 6. Kök hücre destekli saç ekimi operasyonları, genellikle etkisini 8 – 12 ay arasında gösterir,
 7. Normal saç ekimi operasyonlarına oranla daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Kök Hücre İşlemi Ne Kadar Sürer?

Erkeklerde ve kadınlarda başarıyla uygulanan kök hücre saç ekimi 2 aşamalı gerçekleşmektedir. 1’inci aşama hastadan gerekli dokunun alınması ve labaratuvara gönderilmesidir. Labarotuvara gönderilen kök hücre dokusundan milyonlarca hücre çoğaltılır. 1 ay süren bu işlemin ardından saç ekimi operasyonu sonrasında veya kök hücre saç ekimi esnasında kök hücreler birkaç dakika içerisinde kafa derisine enjekte edilir. Bu işlem 1 ayda 3 defa yapılmaktadır.

 

Kök Hücre Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Soru: Kök hücre nakli mümkün müdür? Bir kişiden, başka bir kişiye kök hücre nakledilebilir mi?

Cevap: Donörler uygunsa, nakil yapılabilir. Nakil işlemi çoğunlukla kardeşler arasında veya anneden çocuğa olmaktadır. Kök hücrede kardeşler arası uyum yüzde 25’tir.

 

Soru: Kök hücre alındıktan sonra ne kadar bekletilebilir? Hemen kullanılmalı mıdır?

Cevap: Kök hücre tedavisinde kişinin kendi dokusu kullanılacaksa, uzun yllar bekletilebilir. Yalnız, eğer doku başka birisinden alınıyorsa, nakil işlemi hemen yapılmalıdır.

Soru: Kişiden kök hücre ne kadar sürede alınmaktadır? Bu işlem uzun mu sürmektedir?

Cevap: Kök hücrenin nereden alınacağıyla ilgili bir durumdur. Eğer kök hücre kemik iliğinden alınacaksa 30 dakika, yağdan alınacasa 1 saat sürebilmektedir.

 

Soru: Kök Hücre Saç Ekimi tedavisinin PRP’den farkı nedir?

Cevap: PRP, kök hücreye oranla daha kısa sürede tamamlanmakta olup uygulanması da daha kolaydır. Ama fayda açısından değerlendirecek olursak; elbette kök hücre daha avantajlıdır. Çünkü kök hücre içerisinde bulunan kan miktarı PRP’nin yaklaşık 10 katıdır.

Kök Hücre Saç Ekimi Ağrılı Mıdır?

İşlem lokal anestezi altında yapılmakta olduğu için hiç bir ağrı duyulmaz. Emla krem tarzı deri üstü lokal aneztezik kremler ile değil, doğrudan deri altına enjekte edilen kuvvetli uyuşturucularla his duymanız tamamen engelleneceği için endişelenecek bir durum yoktur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ