Emla Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Emla Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

 

Emla Krem,  hücre zarındaki sinirsel uyarıların oluşumunu ve iletimini engelleyerek bölgesel uyuşma sağlayan (lokal anestezik) bir ilaçtır.

 

Emla Krem Nedir?

Emla Krem ne işe yarar

Emla Krem Ne İşe Yarar?

Emla kremin uygulandığı bölgede geçici hissizlik ve duyu kaybı yaşanır. Yine de uygulanan bölgeye dokununca his vardır. Geciktici krem olarak da sıklıkla kullanım amacı dışında kullanılan Emla, his kaybına yol açarak etki ederken cinsellikten alınan hazzı da azaltabilir.

Dövme yaptırmadan önce, ağda yaptırmadan önce, küpe-piercing taktırmadan önce, botoks uygulamarı öncesinde v.b. pek çok durumda harici kullanımı sayesinde geçici ve orta seviyede uyuşukluk yaratan lokal anestezik etkili bir kremdir.

Diğer lokal anestezik kremler konumuza da bakabilirsiniz.

Emla Kremin Etken Maddesi Nedir?

İlacın etken maddesi Lidokain ve Prilokain hidroklorür’dür. Cilt yüzeyinin kısa süreli uyuşmasını sağlayarak özellikle iğneli müdahalelerde veya cerahi müdahalelerde lokal anesteziye ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanılır.

Astrazeneca firmasının,Emla Krem ticari adıyla satışa sunduğu bu krem, alanında lokal anestezik olarak oldukça başarılıdır. Diğer çoğu Lidokain içeren ilaca göre daha etkilidir. Ancak fiyatı oldukça yüksek olan, sağlık giderleri kapsamına alınmayan bu ilaca namı ile olmasa da içeriğiyle muadil de bulunmaktadır.

Eczanelerden kolayca edinebileceğiniz Emla Krem sadece ilaç olarak değil, acıya çare aradığımız hemen hemen her alana girmiş ve denenmiştir. Prospektüs bilgilerini iyice okuyarak doz ve yan etkileri konusunda da detaylı bilgiye sahip olabiliyoruz. Bir ilaç olmasına rağmen etkisinin geçici olması , kısa süreli olarak acıya maruz kalacak ancak acı çekmek istemeyen kişilerce kullanılmasına uygun koşul oluşturmuştur.

Ancak ilaç yaşadığımız acıyı hafifletmek için her ne derece etkili ise , fiyatıda cebimizi yakmakta o derece etkili. Bu nedenle fiyat olarak bir tık daha ucuz bir alternatifini arayanlara “JETEX %5 Krem” e bakmalarını öneririm. İçeriği ve kullanım alanları aynı olan bu krem Pharmet firmasının ürünü olarak piyasada satılmaktadır.

Emla Kremin Harici Kullanım Alanları

Emla krem başta da belirttiğimiz üzere özellikle cerrahi ve iğneli uygulamalarda lokal bir anestezik olarak kullanılmaktadır. Deri de ihtiyaç duyulan herhangi bir bölgeyi uyuşturmak için kullanıldığı gibi, harici acı çekilen işlemlerde başvurulan bir ürün haline gelmiştir. Doğru uygulamada sonuç alınmaktadır.

Özellikle biz bayanlar, güzel , temiz ve bakımlı görünmek için ne çok acıya ve zahmete katlanıyoruz. İşte bu noktada hayatlarını bir miktar kolaylaştırmak isteyen ve her ay bu kadar acıya gerçekten dayanamayan bayanlar merak edip , araştırıp bulmuşlar. Denemişler ve memnun kalmışlar.

Ürünü pahalı olması dışında eczanelerden kolaylıkla edinebilirsiniz. İçeriğindeki maddelere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, göz çevresi ve ağız içi harici tüm derinizde, istenilen bölgeye uygulamanız mümkündür.

Her ne kadar yararlı olması açısından aşağıda prospektüs bilgilerinden kısaca bahsettiğimiz ürünün, ne kadar bir alana,  ne kadar kullanılması gerektiği ile ilgili olarak ise şu bilgiyi aktarabilirim: anestezik olan bu kremi sürerken uygulama alanı küçük olan yerde daha etkili olacağından daha az, alan genişledikçe etkisini arttırmak için daha fazla sürmeniz gerekmektedir. Örneğin; ağda işleminde sırasıyla sayacak olursak, acı hissini azaltmak için kullanımında kaş ve bıyık temizliği esnasında az, genital bölge temizliğinde biraz daha fazla, kol bölgesinde daha fazla ve en fazla da bacak bölgesinde kullanmanız gerekecektir.

Uygulancak bölgenin büyüklüğüne göre sürdüğünüz ürünün etki etmesi için, uygulama yapılan bölgeyi hava aldırmayacak plastik bir örtü ile sarınız. Eğer herhangi bir atopik dermatit problemi yaşıyorsanız ürün için bekleme süresi 30 dakikadır. Ancak ağda , epilasyon veya dövme gibi uygulamalarda ideal olan bekletme süre 1 saattir. Bu süre içinde ilaç etkin hale gelmiş olacaktır. İlacın etkinliği yaklaşık 5 saattir.   

Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Kremin uygulanışı; iğneli epilasyon, iğne ile dövme çizimi ve ağda işlemleri için aynı şekilde yapılabilir.  

 • Uyuşturmak istediğiniz bölgeyi temizleyiniz
 • Ardından bir nohut tanesi kadar emla kremi parmak ucunuza alarak, bölgenin her tarafına eşit dağılacak şekilde seri şekilde sürünüz
 • Uygulama ardından yapılacak işleme geçmeden önce 10 dk kadar bekleyiniz

 

Emla Kremin Erkeklerde geciktirici olarak kullanımı:

Emla kremin bir başka kullanım alanı ise acıdan tamamen farklı bir alandadır. Erkeklerin ereksiyon hallerini uzatmaları ve boşalma sürelerini geciktirmek için başvurdukları bu yöntem çoğu son kullanıcı tarafından tavsiye edilmektedir.

Ayrıca çocuklarını genel anestezi ile ameliyat veya sünnet ettirmek istemeyen annelerinde , Emla kremin yaygın kullanım ve az yan etkili oluşundan haberdar olmasını tavsiye ederiz. Tabiki ilacın çocuğunuzda kullanımını doktor tavsiye edecektir. Ancak genel anestezi yerine böyle bir alternatifin kullanılıp kullanılamayacağını doktorunuza mutlaka sorun.

Ayrıca erkeklerde geciktirici olarak kullanılan bir diğer krem için de Anestol Pomad yazımıza mutlaka bakmalısınız

 

Emla Krem’in tavsiye edilen tıbbi kullanım miktarları:

 • Aldığınız tüpün kapağındaki sivri uç kullanılarak tüpün koruyucu tabakayı delerek, deri üzerine direkt yada elinize bir miktar alarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Krem sürerek uygulanır
 • Emla Kremin deri üzerine uygularken, deri üzerine ince bir tabaka olarak sürün ve  plastik sargı gibi hava geçirmez bir madde ile üzerini örtünüz. Yaklaşık 2 g Emla Krem için 5 g’lık tüpün yaklaşık olarak yarısını kullanmanız gerekecetir. Derideki küçük alanlardaki girişimler, örneğin iğne batırılması ve lokal lezyonların cerrahi tedavisi için en az 1 saat, en fazla 5 saat boyunca yaklaşık 2 g uygulamanız gerekmektedir.
 • Emla Kremin bazı deri lemlerinde uygulanması Atopik dermatit veya molluscum (deri üzerinde küçük yumrular oluşması ile belirgin hastalık) gibi deri problemleriniz var ise, 15-30 dakika gibi daha kısa bir uygulama süresi yeterli olabilir.
 • Emla Kremin genital (üreme organı) mukoza tabakasına veya genital deriye uygulanmasında ise parmağınızın yettiği yere kadar kremi sürmeniz yeterli olacaktır. Genital bölgeler için 5-10 g’ın aşılmaması önerilmektedir.
 • Erkek genital derisinde normal doz 15 dakika boyunca 10 cm2 ’lik alan üzerine 1g’dır.
 • Kadın genital derisinde normal doz 60 dakika boyunca 10 cm2 ’lik alan üzerine 1-2 g’dır.
 • Emla Kremin bacak ülserlerinde kullanımında ise, krem bacak ülserlerinde uygulandıktan sonra üzeri hava geçirmeyecek şekilde plastik bir sargı ile sıkıca örtülür. En az 30 dakika bekletilir. 60 dakikalık bir uygulama daha fazla anestezik etki yaratır. Daha sonra gazlı bir bez yardımı ile silinir.
 • Derideki küçük alanlardaki girişimler, örneğin iğne batırılması ve lokal lezyonların cerrahi tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 1 saattir.
Emla Kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:
 • Eğer Emla Krem ya da diğer herhangi bir ilaç kullanımı sırasında olağandışı veya hoş olmayan bir alerjik durumla karşılaştıysanız mutlaka bir doktora başvurun.
 • Emla Kremi bacak ülseri dışında, diğer açık yaralar, kesikler ve döküntülü deri üzeride kullanmayınız.
 • Emla Kremi göze temas ettirmeyiniz. Tahrişe neden olabilir. Yanlışlıkla gözünüz ile temas ederse gözünüzü derhal ılık su ile yıkayınız ve gözünüzü his kaybı geçene dek koruyunuz.
 • Emla Kremi deri içine yapılan aşı uygulamalarından önce (örneğin tüberküloz aşısı) kullandığınızda, aşı sonucunun takip edildiği sürenin ardından doktorunuz ile görüşünüz.
 • Kan ile ilgili metabolik bir probleminiz var ise doktorunuza bilgi veriniz.
 • Deri ve mukozaya uygulandığında yiyecek ve içecekler, ilacın etkisini değiştirmeyeceklerdir.
 • Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında kullanılması önerilmemektedir. İlacı kullanmanız gerekiyorsa, mutlaka doktorunuza danışınız.
 • Emzirme döneminde, anne sütüne az miktarda geçmesi söz konusudur ancak bebek için bilinen bir risk olmadığı belirtilmiştir. Emziren anneler yine de doktorunuz tarafından gerekli görülmediği ve onaylanmadağı sürece tıbbi kökenli bu ilacı kullanmamanızı öneririz. Unutmayın ki bebeklerin en doğal şey anne sütüne bile alerji olma ihtimalleri olabiliyor.
 • Kullanım sonrası; karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hemen doktorunuza başvurunuz.
 • İlacın uygulandığı bölgede hafif yanma, kaşıntı, solukluk, kızarıklık ve şişlik yaygın görülen yan etkilerdir.

Yukarıda sıralanan özelliklerinden faydalanmak için Emla krem muadili kullandığınız bir başka ilaç varsa, yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşarak, anestezik özellikli diğer kremler ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilir, Emla krem ile ilgili sorularınız var ise onları sorabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ