Kategoriler

Porselen Makyajı Nasıl Yapılır ve Porselen Makyajı Tüm İncelikleri

Porselen Makyajı Nasıl Yapılır ve Porselen Makyajı Tüm İncelikleri
  • Güzellik / Makyaj
  • 30/08/2015 01:55 | Son Güncellenme: 03/06/2023 10:39
  • 1
  • 16.275

Porselen makyaj adından da anlaşılabileceği üzere, porselen bir bebek gibi beyaz, berrak ve pürüzsüz görünmeye çalışan kadınların uyguladıkları dikkat çekici bir makyaj türüdür.

Her duruma, ortama göre farklılık gösteren makyaj, kadınların değişiklik arayışına girdiği bir bakım türüdür. Birkaç yıldır kadınların farklı makyaj çeşitlerine duyduğu merak ve ilgi oldukça artış gösterirken aynı zamanda gösterilmesi gerekilen zahmette bu doğrultuda artmaktadır. Son dönemlerde oldukça rağbet gören porselen makyaj bugün sizlere anlatacağımız makalemizin konusu olacaktır.

 

Daha çok etkileyici ve çekici hale gelmek için tercih edilen porselen makyaj aslında günlük hayatınızda tercih edebileceğiniz canlı, sıcak ve doğal görünümü sağlamaktan ziyade daha çok salon makyajı olarak sizi soğuk ve mat göstermeye yarayacaktır. Kısacası.. günlük makyaj yapımı için uygun olmayan bu makyaj türünü düğününüzde veya özel gecelerde tercih edebilirsiniz. Genellikle film çekimlerinde, fotoğraf çekimlerinde, düşük ışıklı mekânlarda mükemmel bir etki sağlayan porselen makyaj cildin son derece pürüzsüz gözükmesini sağlamaktadır.

 

 Porselen Makyaj Nedir

Porselen Makyaj Evde Yapılır mı?

Hayatınızda belki sayılır derecede yapacağınız bu makyaj türü için kullandığınız malzemeler, makyajın doğru bir şekilde yapılması için çok önemlidir. Makyaj için kullanmanız gereken ürünleri ayrıntılarıyla anlatacağımız porselen makyaj için önerdiğimiz ürünleri bulundurmanız gereklidir. Diğer makyajlara göre oldukça zahmetli olan bu makyaj türü eğer deneyimliyseniz evinizde rahatlıkla yapılabilir. Ancak deneyimli olmayanların profesyonel ellere kendilerini teslim etmelerinde fayda vardır!

 

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj yapmanın püf noktalarına geçmeden önce hangi malzemeleri kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız makyaj malzemeleri isimleri ve işlevleri adlı konumuza bakabilirsiniz.

Porselen Makyaja Başlamadan Önce Sir Ağda Kullanın!

Her makyaj çeşidi için önemli bir malzeme bulunmaktadır. Porselen makyaj için de en önemli malzeme tabii ki yüzünüz için kullanacağınız sir ağdadır.

Ayrıntılara oldukça dikkat edilen bu porselen bebek makyajı türünde yüzünüzde tek bir tüy dahi olmaması gerekir. Porselen makyaj için yüzün kusursuz olması gereklidir ve bu nedenle yüzde herhangi bir pütür oluşmaması için sir ağda ile tüyler tamamen alınmalıdır. Aksi takdirde bu pütür ve oluşan hava boşlukları makyajın daha hızlı bir şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Eğer porselen makyaj yapmak istiyorsanız kullandığınız sir ağda ile özellikle bıyık bölgesi ve yanaklardaki tüyleri yok etmelisiniz.

Porselen Makyajın Sırrı İyi Bir Fondöten Seçimi

Sir ağdanın ardından makyajın en önemli bir diğer malzeme olan fondöten kullanacağız. Porselen makyaj türü için tercih etmeniz gereken fondöten çeşidi kesinlikle sıvı fondöten olmalıdır. Toz fondöten yüzünüzdeki porselen görünümünü engelleyecektir. Mat ve çekici özellikte olan porselen makyajı yaparken fondöteninizi cilt renginize yakın tonlarda tercih etmelisiniz. Fondötenden sonra sıra geldi pudraya. Çekiciliğini canlı renklerle değilde kusursuz ve ağır görünümüyle sağlayan porselen makyaj için parlak olmayan pudraları kullanmaya özen gösterin. Parıltılı fondöten görüntünün kötü olmasına sebep olmakla beraber kullanılan sıvı fondötenden dolayı da parlak pudra tercih dışıdır. Eğer cildinizde kırışıklıklar veya lekeler varsa pudradan sonra kapatıcı kullanarak kusursuz bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Porselen gibi Bir Yüze Göz Alıcı Bakışlar için Far ve Takma Kirpik!

Ağır bir makyaj türü olduğunu söylediğimiz porselen makyajda gözlerin sönük kalması ve kaybolması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle gözleri ön plana çıkarmak için göz makyajını açık tonlardaki renklerle yapmanız ve takma kirpik kullanmanız daha uygun olacaktır. Renkli göze sahip olanların göz makyajını abartmalarına gerek yoktur, hafif bir makyajla da yetinebilirler. Ancak koyu renkte göze sahip olanlar gözlerini daha fazla ön plana çıkarmaya çalışmalıdır. Bu şekilde makyajınızı tamamladıktan sonra koyu tonlardaki ruj ile makyajınızı destekleyin ve biraz daha canlı hale getirin. Makyajı canlandırmak için kullanacağınız diğer bir malzeme ise açık renklerde allıktır. Porselen makyaj gördüğünüz gibi zaman alan, biraz daha zahmetli ağır ve bol malzemeli bir makyaj türüdür. Yani günlük kullanım için değil ama hayatınızda her zaman yakalayamayacağınız özel günleriniz için bir numaralı makyaj türüdür. Cildinize hava aldırmak açısından günlük makyaj olarak tercih etmemelisiniz! Porselen makyaj ile birlikte diğer tüm makyaj türlerine ve nasıl makyaj yapılacağına dair bütün tekniklere ulaşmak için tıklayın.

 

Porselen Makyaj Kalıcı Bir Makyaj mı?

Porselen makyaj nasıl yapılır kabaca anlatmaya çalıştık. Bayanların bu konudaki aralarındaki yaptıkları sohbetlere kulak verdiğimizde porselen makyaj ile kalıcı makyajın aynı şey olduğunu söylediklerini duyuyoruz. Daha doğrusu bu makyajın kalıcı makyaj olduğunu sanıyorlar. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir ki porselen makyajın zaten ciltte uzun süre kalmaması gerekir. Günlük hayatta çok tercih edilmeyen kısa süreli ve yoğun olan bu makyaj türünün kalıcı olması mümkün değildir. Kalıcı makyaj acı hissedilmeden medikal operasyon ve yerel anestezi ile yapılmaktadır. Adı üstünde ciltte kalıcı olması yani oldukça uzun süre durması için derinin hemen altına anti alerjik boyalar enjekte edilerek yapılmaktadır. Dövmeye benzer uygulamalarla yapılan kalıcı makyaj sürekli makyaj yapmak zorunda olan ama zamanı olmayan ve vücudunda ya da yüzünde kalıcı ama çok büyük olmayan bazı kusurları kapatmak için de yapılmaktadır. Yaptırmak istediğiniz makyaj tercihinizi doğru yapmanız daha sağlıklı sonuçlar edinmenizi sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Kadin guzel olmadiktan sonra porselen makyaj degil kafasini kesip yerine porselen bebek kafasi taksa fayda yok

BİR YORUM YAZ