Kategoriler

Faranjit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Öğrenerek Boğaz Ağrısını Tedavi Edin

Faranjit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Öğrenerek Boğaz Ağrısını Tedavi Edin
 • Sağlık
 • 19/06/2018 12:08 | Son Güncellenme: 02/03/2023 16:38
 • 0
 • 7.228
faranjit nasıl geçer ne iyi gelir

Faranjit nasıl geçer? Faranjitin tedavisi için iyi gelen çözümler

Faranjit nasıl geçer, bunun cevabı faranjit hakkında bilinçli olmaktan geçiyor. Faranjit, genellikle virüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan mikrobik bir hastalıktır. Faranjit iki türlüdür: Akut Faranjit ve Kronik Faranjit. Akut faranjit aniden ortaya çıkar ve ağır bir hastalık süreci yaşatır. Buna karşın kronik faranjit daha hafiftir ancak sık sık tekrar eder.

Faranjitin nasıl geçeceğini merak eden ve araştıranlar için hazırladığımız bu makalenin en önemli noktası, faranjit tedavisi sürecinde dikkatli olmaktan geçiyor. Bu yazıda nasıl faranjitin geçeceğinden bahsedeceğiz. Yazıyı birkaç alt başlığa ayırarak inceleyeceğiz. Ancak her şeyden önce size tavsiyem, hangi faranjit türüne yakalandığınızı iyi belirlemeniz. Çünkü bu konu, faranjitin tedavisi adına çok önemli ve dolayısıyla faranjit nasıl geçer sorusunun cevabına giden yol.

 

AKUT FARANJİT NASIL GEÇER

Akut faranjitin nasıl geçeceğini öğrenmek istiyorsanız, öncelikle akut faranjitin ne olduğunu bilmelisiniz. Akut faranjit tanımını, boğaz mukozasında iltihaplanma olarak tarif edebiliriz. Bebekler, çocuklar veya yetişkinlerde veya herhangi bir yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ayrıca, faranjit ile birlikte, bademcikler de hasar görebilir ve yutma sırasında ağrıya neden olur. Bu hastalık bademcikleri etkilerse, bademcik iltihabına ve şişmesine neden olabilir.

Virüsler ve bakteriler akut faranjite sebep olur. Viral (virüs) enfeksiyon nedeniyle akut faranjit ortaya çıkarsa buna viral faranjit denir. Akut faranjit, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, buna bakteriyel faranjit denir.

Belirtmem gereken önemli bir bilgi olarak, eğer virüs sebebiyle faranjit olduysanız yani viral faranjit hastasıysanız, ilaç kullanımı açısından antibiyotik kullanmanız faydasız olacaktır. Çünkü antibiyotikler virüslere etki etmez.

İşte akut faranjit hastaları için (virüs veya bakteri sebebi ile faranjit olanlar) faranjit nasıl geçer sorusunun cevabı:

Bu kişilerin;

 • İlk iş olarak bir doktora gitmesi ve verilen ilaçları zamanında kullanması,
 • En az 3 gün boyunca dinlenmesi,
 • Bu dinlenme süreci boyunca fazla yemek yememesi,
 • Bol bol meyve tüketmesi, (özellikle narenciye yani mandalina, portakal ve limon)
 • Hastalığın başkalarına bulaşmaması için dikkatli olması, (merak ediyorsanız → Faranjit Bulaşıcı mıdır?)

GEREKİYOR.

Akut faranjite nelerin iyi geldiğini açıklamadan önce iki şeye değinmek istiyorum.

 1. Akut faranjit virüsler veya bakterilerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlü olması akut faranjiti atlatmada en çok yardımcı olacak olan faktördür.
 2. Akut faranjit bulaşıcıdır. Eğer akut faranjit hastalığına yakalandıysanız, başka insanlara bulaştırmamak için kimseyle yakınlaşmayın, hapırşırken ve öksürürken mendil kullanmaya özen gösterin ve ayrıca çatal, kaşık, bardak veya kıyafetleri ortak kullanmayınız.

Şimdi … Akut faranjite ne iyi gelir:

 1. Bağışıklık sisteminin güçlü olması gerek demiştik değil mi? O halde bağışıklık sistemini güçlü tutacak meyve ve sebze tüketimine önem gösterin. Özellikle bol bol portakal ve mandalina yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü faranjite iyi gelen şeylerin başında bu iki meyve bulunur.
 2. Beslenmenize özen göstermelisiniz. Bağışıklık sisteminiz akut faranjit ile savaşırken sakın onu enerjisiz bırakmayın. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Öğünlerde az yemek yemelisiniz. Eğer faranjite iyi geleceği zannıyla öğünlerde çok yemek yerseniz, vücudunuz faranjit ile savaşmayı bırakacak ve mide ile ilgilenecektir. Bu da hastalığın güçlenmesine sebep olacaktır. Aslında bütün hastalıklarda geçerli olan bu kural oldukça önemli ve dikkat edilmesi geren bir noktadır…
 3. Vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın. Akut faranjit olduğunuzda bağışıklık sisteminiz ateşinizi yükselterek bu savaşa avantajlı olarak devam eder. Sizin de hastalık sürecinde bedeninizi olabildiğince sıcak tutmanız gerekiyor.
 4. Dinlenin. Akut faranjite sebep olan bazı virüsler ve bakteriler (örneğin adenovirüs virüsü veya streptokok bakterisi), size bu hastalık sürecinde çok zor günler yaşatabilir. Hastalık sürecinde durumunuz oldukça ağırlaşabilir ve hastaneye kaldırılmanıza sebep olacak kadar ileri gidebilir. Bu yüzden bu hastalığı ciddiye alın ve dinlenin. İşinizden izin almanız patronunuzun yararına olacaktır, zira ne kadar erken dinlenmeye başlarsanız hastalık bir o kadar kısa sürecektir.
 5. Adaçayı için. Adaçayı boğaz mukozasının mikrobik mikroorganizmalara karşı korunmasını sağlar.
 6. Doktora gidin. Bunu en son söylediğime bakmayın ve en yakın doktora başvurarak muayene olmak ilk işiniz olsun. Doktorunuzun verdiği ilaçları vakit geçirmeden alıp kullanmaya başlayın.

KRONİK FARANJİT NASIL GEÇER

Kronik faranjitin nasıl geçeceğini öğrenmek için, öncelikle kronik faranjitin ne olduğunu bilmelisiniz. Kronik faranjit tanımı olarak, boğazın enfeksiyonu ve tahrişi olarak tanımlayabiliriz. Ancak kronik faranjit hastaları, toz, havasızlık, sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler gibi bir çok şeye karşı hasastırlar. Bunlar gibi hasas oldukları şeylere maruz kalırlarsa hemen faranjit olurlar. Genellikle aniden boğazdaki yanma hissiyle başlar. Kronik faranjit, akut faranjite göre çok şiddetli değildir. Ancak kronik faranjit uzun sürer ve kolayca tekrar ortaya çıkabilir.

Ayrıca belirtelim, kronik faranjitte antibiyotikler genellikle faydasızdır, çünkü enfeksiyondan çok boğazın tahriş olması söz konusudur.

İşte kronik faranjit hastaları için faranjit nasıl geçer sorusunun cevabı:

Bu kişilerin;

 • Kronik faranjitin bir ömür sürebileceğini, bu yüzden bu durumu ÇOK ciddiye alması,
 • Bol miktarda ılık su içmesi,
 • Sigara ve alkolden KESİNLİKLE UZAK DURMASI,
 • Alerji varsa, alerjiye neden olan faktörlerden uzak durması,
 • Asitli-gazlı içecekler, turşular, acı yiyecekler, çok fazla çay-kahve ve yutulduğunda boğazı tahriş edebilecek her türlü şeyden kaçınması,

GEREKİYOR.

Kronik faranjit hastaları için özellikle belirtmek istediğim bir şey var. Kronik faranjitin geçmesi için, boğazın hassas olduğunu ve boğazı tahriş edecek her türlü yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın! Boğazınızı korumanız gerek, tozdan bile!

Kronik faranjite neyin iyi geldiğini açıklarken önce şunu tekrar etmekte fayda var:

Asıl soru “kronik faranjite ne iyi gelir”   DEĞİL   “kronik faranjite ne iyi gelmez” olmalı.

Çünkü bir kez kronik faranjit olunur ve daha sonra kronik faranjit olunmaz, mevcut kronik faranjit “tetiklenir”. Dolayısıyla kronik faranjite ne iyi gelmez sorusunun açıklamasını yapalım:

 1. Yiyeceklerden asitli, yutması zor veya yutarken boğaza zarar verebilecek (örn ekmek tırtıkları), çok acı, çok baharatlı,
 2. İçeceklerden; kola ve gazoz gibi asitli ve gazlı içecekler, kahve, demli çay, çok sıcak veya çok soğuk içecekler
 3. Ortam olarak; klimalı ortamlar, çok soğuk veya çok sıcak havalar, hava kirliliği olan yerler

kronik faranjite iyi gelmeyen şeylerdir ve hastalığı tetikleyerek tekrar nüksetmesini yani ortaya çıkmasını sağlar. Adaçayı gargarası faydalıdır.

Bu yazımı burada sonlandırırken, faranjit nasıl geçer sorusuna aradığınız cevabı bulduğunuzu umuyorum. Faranjitin nasıl geçeceği hakkında deneyimleriniz varsa, aşağıdaki yorum alanından yorum yaparak diğer bütün faranjit hastalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı paylaşarak, faranjitin nasıl geçeceğini merak eden ve diğer tüm faranjit hastalarına da yardımcı olabilirsiniz…

Faranjite ne iyi gelir ? Faranjite nelerin iyi geldiğini yazmadan önce, faranjitin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Faranjit (veya farenjit), boğaz ağrısı veya boğaz iltihabı olarak da bilinen bir boğaz hastalığıdır. Akut faranjit ve kronik faranjit volmak üzere iki tür faranjit boğaz hastalığı vardır.

Akut faranjit, bir anda yakalanılan faranjit hastalığıdır. Akut adını almasının sebebi budur. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalık olduğu için kapalı mekanlarda, okullarda vs hızlıca yayılan bir hastalıktır. Virüs veya bakteriler sebep olmaktadır ve genellikle halsiz, ağrılı ve ağır bir hastalık süreci olan 3-7 gün içerisinde tedavisi tamamlanarak normal hayata dönülür.

Kronik faranjit ise halk arasında kronik boğaz kızarıklığı olarak bilinir. Kronik faranjit hastalarında, hassas boğaz dokusu tahriş olmuştur ve bu boğaz dokusunun tamamen tedavi edilmesi çok zordur. Kronik faranjit genetik bir hastalık olduğundan ailenizde kronik faranjit hastası var ise mutlaka bu hastalığa karşı kendinizi korumalısınız, aksi takdirde tedavisi genellikle mümkün olmayan bu hastalığa yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Kronik faranjit hastalarının yaptıkları şey, tedavi olmaktan çok boğazı korumaktır.


1. AKUT FARANJİT TEDAVİSİ

Akut faranjit, şiddetli belirtilerle birlikte kısa sürede ortaya çıkar. Akut faranjit tedavisi doktor kontrolü altında ortalama 2 haftaya kadar sürer. Bununla birlikte, akut faranjitin viral veya bakteriyel olması yapılacak tedavinin yönünü belirler. Çünkü faranjit tedavisi, hastalığın nedenine bağlıdır.

Akut faranjit hastalarının yarısından fazlasının nedeni viral enfeksiyonlardır. Akut faranjitiniz varsa, muhtemelen (% 50-60) viral faranjittir. Bununla birlikte, tüm akut faranjit hastalarının dikkat etmesi gereken ortak konuları şöyle listeleyebiliriz:

– Mümkün olduğunca dinlenmelisiniz,
– Temiz havaya ihtiyacınız olduğundan, evinizi ve iş yerinizi havalandırdırmalısınız,
– Fazla yemek yiyerek, midenizi fazla doldurmamalısınız,
– Özelikle mandalina ve portakal gibi C vitamin açısından zengin meyveleri yemelisiniz.

Not: Portakal, greyfurt ve kahve kalp ritmini bozar. Dolayısıyla, aritmi hastalarına ve kalp rahatsızlığı olanlara çok fazla portakal yemeyi önermiyorum.

VİRAL FARANJİT TEDAVİSİ

Viral faranjit tedavisi için antibiyotik faydasızdır. Çünkü antibiyotikler, bakterileri yok edebilir ama virüsleri etkilemez. Ancak antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltır, zira bakteriler genellikle virüslerle birlikte bulunur. Alerjik hastalarda antibiyotiklere ek olarak ağrı kesiciler, burun akıntısı için ilaçlar, öksürük kesiciler ve gargaralar kullanılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak genellikle iyi gelir.

BAKTERİYEL FARANJİT TEDAVİSİ

Bakteriyel faranjit tedavisi için antibiyotikler gereklidir. Çünkü antibiyotikler bakterileri yok eder. Alerjik hastalarda antibiyotiklere ek olarak ağrı kesiciler, öksürük kesiciler ve gargaralar da kullanılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak genellikle iyi gelir.

2. KRONİK FARANJİT TEDAVİSİ

Kronik faranjitin tedavisi dikkat gerektirir. Hem doktor tedavisi hem de hasta çok dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte, kronik faranjit genellikle tamamen ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik faranjitin varlığına neden olan başka bir faktör olup olmadığı düşünülmelidir. Eğer başka bir faktör varsa önce onun tedavisi, gereklidir. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Alerji, burun kemiği eğriliği veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar, (gerekirse cerrahi olarak) tedavi edilmelidir.

Kronik faranjitte dikkat edilmesi gereken koşullar:

→ Mümkün olduğunca dinlenmelisiniz,
→ Sigara ve alkolden uzak durmalısınız !!!,
→ Fazla ve yüksek sesle konuşmamalısınız,
→ Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamalısınız,
→ Çok sıcak ve soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durun,
→ Kendinizi sıcak tutun,
→ Alejinizin olduğu şeylerden kaçının,
→ Reflü hastalarında; çay ve kahveyi azaltın, alkolden uzak durun, çok yemek yemeyin (özellikle akşamları),
→ Boğazınızı temizlemeye çalışmayın (öksürük ile),
→ Soda, turşu, acı gıdalar ve yutulduğunda tahriş edebilecek gıdalardan uzak durun.

Faranjit hakkında sorularınız, tedavisi hakkında deneyimlediğiniz veya duyduğunuz herhangi bir yöntem varsa, lütfen aşağıdan yorumunuzu yazın. Böylece diğer insanlara yardım edebilirsiniz. Sorular ve cevaplar sayfasındaki “TÜM TAVSİYELERİNİZİ BURAYA YAZIN ” başlığına katkıda bulunabilirsiniz.


Faranjite nelerin iyi geldiğini paylaştığımız bu yazının, size faydalı olması dileğiyle… Faranjite iyi geldiğini bildiğiniz yöntemleri aşağıdan yorum bırakabilirsiniz. Böylece diğer faranjit hastalarına da iyi geleceğini umarak onlara bu bilgileri ulaştırmış oluruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ