Kategoriler

Lavanta Yağı İle Cilt Bakımı ve Lavanta Maskesi

Lavanta Yağı İle Cilt Bakımı ve Lavanta Maskesi

Lavanta yağı, cilt bakımı kişisel bakımda dikkat edilmesi gereken önemli bakım türlerinden birisidir. Cildimiz de zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı yıpranır ve deforme olabilir. Cildin zaman içinde kötüleşmesini sağlayan pek çok nedenler mevcuttur. Bu nedenler içinde sağlıksız yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar, güneş, rüzgar, kir gibi dış etmenler, stres gibi daha pek çok nedenleri örnek gösterebiliriz.

Tüm bu etmenler cildimize zarar verir ve cildimizin kötü bir görünümde olmasını sağlayabilir. Cildimizin iyileşmesi ve çok daha güzel ve etkili bir görünümde olması için makalemizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biri olan lavanta yağı ile cilt bakımının öneminden bahsedeceğiz.

Lavanta maskesi faydaları olarak lavantanın cildimiz için ne kadar yararlı oluşundan ve lavantanın cildimize ne gibi yararları etkileri olduğundan söz edeceğiz. Yalnız öncelikle cilt bakımında dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken bazı püf noktalarını siz değerli okurlarımızla paylaşalım, daha sonra lavantanın cilt bakımında olan etkilerinden söz edelim.

 

lavanta yağı faydaları

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları

 • Cilt bakımı yapmadan önce cildinizde bir yara olup olmadığına dikkat edin. Yara olan bölgenin enfeksiyon kapmaması için öncelikle yaranın iyileşmesini bekleyin.
 • Burun kısmında siyah noktalar ciltte en çok yer alan ve hoş durmayan bakterilerdir. Bu siyah noktalardan kurtulmak için kil maskesi deneyebilirsiniz. Kil maskesi ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Maskenizi yaptıktan sonra yüzünüzü güzelce durulayın ve arındırıcı kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Ölü hücreler güneşe çıktıklarında daha belirgin hale gelirler. Bu açıdan güneşten cildiniz korumak için SPF oranı yüksek güneş kremi kullanabilirsiniz.
 • Gece dışarı çıkarken yüz bakımı yapmanıza gerek yok. Gece yatmadan önce gece bakım kreminizi uygulayabilirsiniz.
 • Cildinizin hijyen ve temizliğine önem verin. Örneğin yüzünüzü yıkarken keçi sütü sabunu gibi ürün kullanarak cildinizi sabunla güzel bir şekilde hijyenik hale getirebilirsiniz. Keçi sütü sabunu cildinizde yer alan siyah nokta, akne gibi oluşumların zaman içerisinde geçmesine de yarar sağlayacaktır.
 • Cildinizin yapısına uygun bakım ürünleri satın alın. Satın aldığınız ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterin.
 • Cildinizin kurumasını önlemek için gün içinde bolca su alımına özen gösterin. Cildinizin kurumasının nedeni yeterli oranda sıvı ihtiyacını karşılayamamasından dır. Cildinizin sıvı ihtiyacını karşılamada su önemli bir faktördür. Günlük en az 2.5 litre kadar su içmeye özen gösterin.
 • Kuru cilt yapısına sahip olan ciltlerini bebe sabunu ile yıkaya bilirler. Bebe sabununda yüksek oranda yağ bulunduğu için cildinizin yağlanmasını sağlamak için bebe sabunu kullanabilirsiniz.
 • Cildinizin iyiliği için aşırı kozmetik ürün kullanımından kaçının. Çok miktarda kimyasal kullanımı cildinizin deforme olmasını sağlayabilir. Bu bakımdan kozmetik ürün kullanımını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.
 • Banyo yaptıktan sonra cildinizin nem seviyesini yükseltmek için kaliteli bir nemlendirici kullanın.
 • UV ışınlarından mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. UV ışınlarının fazlası da cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Aynı zamanda cilt bakımı için tüm bilgilere “https://guzelliksirlarim.org/category/cilt-bakimi/” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Cilt Temizliği İçin Mucizevi Bitki Lavanta Yağı

Cildimizin sağlığı için doğal bitkisel ürünlerden de yardım almamızda büyük yarar olduğunu söyleyebiliriz. Bazı besinler cildimiz için dost ürünlerdir. Lavanta yağı da bunlardan birisidir. Lavanta yağının cilt temizliği konusunda olumlu etkileri olduğu konusunda uzmanlar hem fikirdir. Uyku problemin çözümlenmesinden, lavanta maskesi saç bakımına kadar pek çok yararları bulunan lavanta yağının sağlıklı cilt yapısında da büyük etkisi bulunmaktadır.

Lavanta yağı ile cilt temizliği yapmak için büyük bir kase içerisine ılık su koyun. Bu su içine 3 ya da 4 damla kadar lavanta yağı ekleyin. (Çok fazla miktarda lavanta yağı eklemeyin. Çünkü lavanta yağının yeterli miktarda kullanımı cilde yarar sağladığı gibi çok fazla kullanılması zarar verebilir. Bu bakımdan gerek cilt bakımında gerek saç bakımı gibi bakım türlerinden lavanta yağından yararlanmak için 4 ya da 5 damladan fazla lavanta yağı damlatmayın. )Eklemiş olduğunuz lavanta yağı karışımı ile hazırlanan suya temiz bir bez ya da pamuk daldırın. Bu bez ya da pamukla cildinize masaj yapın Bu şekilde cildiniz ferahlayacak, temizlenecektir.

Bu uygulama ile cildinizde sivilce, siyah nokta gibi oluşumlar varsa aynı zamanda bu tür bakteri sorunlarından da cildiniz temizlenmiş olacaktır. Bu uygulamayı düzenli aralıklarla yaptığınız takdirde yüzünüzde yer alan siyah nokta ve sivilcelerin de zaman içinde yok olduğuna şahit olacaksınız.

Lavanta kürü hazırlamak için “https://guzelliksirlarim.org/lavanta-kuru/” makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Lavanta Kil Maskesi

Kil maskesi cilt bakımında olmazsa olmaz bakım türlerinden birisidir. Kil maskesinin cilde pek çok faydaları bulunmaktadır. Kil maskesi cildi canlandırır ve cildin doğal bir görünümde olmasını sağlar. Cildinizde yer alan kirler kil maskesi sayesinde daha kolay bir şekilde dışarı çıkar. Cildiniz kil maskesi ile temizlenir daha sıkı bir hale gelir, beslenir.

Kil maskesi için hazır piyasada satılan kil maskelerinden yararlanabileceğiniz gibi evde doğal ürünlerle kendiniz de kil maskenizi hazırlayabilirsiniz. Evde doğal olarak hazırlayabileceğiniz kil maskelerinden birisi lavanta kil maskesidir. Lavanta kil maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı kadar kil,
 • 2 yemek kaşığı kadar lavanta yağı,
 • 2 yemek kaşığı kadar maden suyu,
 • 2 yemek kaşığı kadar limon yağı.

Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için uygulanabilecek kil maskesinin hazırlanışında şunlara dikkat etmek gerekir. Bütün saymış olduğumuz malzemeleri öncelikle iyice karıştırın. 20 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin. Bir müddet kadar maskemizi yüzümüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi 10 günde bir olmak koşuluyla ayda 3 kez uygulayabilirsiniz. Maskemiz belirttiğimiz gibi yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için uygun bir maskedir. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler bu maskeyi ciltleri için güvenle uygulayabilirler.

 

lavanta yağı maskesi

Lavanta Cilt Beyazlatma Maskesi

Lavanta ile cildimizi kirlerden arındırarak temiz ve sağlıklı bir yapıya kavuşturabileceğimiz gibi lavanta yağı ile cildimizi beyazlatmamız da mümkündür. Lavanta cilt beyazlatma maskesi tarifini sizlerle paylaşalım. Maskemiz için gerekli olan malzemelerimiz;

 • 2 kaşık kadar taze fasulye unu,
 • 1 adet yumurta beyazı,
 • 2 damla lavanta yağı.

Maskemizin hazırlanışı

Tüm malzemelerimizi bir kap içine koyup iyice karıştırın. Karışım ağda kıvamına gelmelidir. Hazırlamış olduğunuz karışımı göz ve dudaklar hariç yüzünüzün diğer bölgelerine uygulayabilirsiniz. 15 dakika gibi yüzünüzde 15 dakika kadar maskeyi beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde tarifimizi uyguladığınız takdirde cildinizin zaman içinde rengi açılacaktır. Aynı zamanda yüzünüzde yer alan yağ ve sivilce oluşumları da zaman içinde yok olmaya başlayacaktır.

Cilt beyazlatma ile ilgili diğer “Doğal Kürlerle Cilt Beyazlatma Yöntemleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Lavanta Yağının Zararları

Lavanta yağının pek çok faydası olduğu gibi doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde zararları da bulunmaktadır. Lavanta yağını gereğinden fazla kullanmak şu gibi zararlara yol açabilir;

 • Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı,
 • Ciltte tahriş olma etkisi,
 • Görmede bulanıklık,
 • Boğazda ağrı ve zor bir şekilde yutkunma hissi,
 • Karın ağrısı ve baş dönmesi,
 • Ağız yoluyla alınan ürün diğer ilaçlarla kullanıldığında etkileşim yapabilir ve zehirlenmenize yol açabilir. Bu açıdan lavanta yağının mümkün olduğunca ağız yolu ile tüketmemeye özen gösterin. Cilt bakımı ve diğer hususlarda lavanta yağını kullanırken de fazla miktarda kullanmaya özen gösterin.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ