Kategoriler

Kırmızı Kantaron Yağı: Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Kırmızı Kantaron Yağı: Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

 

Cilt güzelliğimizden, psikolojimizin sağlığına kadar muazzam faydaları olan kırmızı kantaron yağı mucizesi ve faydaları:

Çiçekler; renkleri, güzel kokuları ile gözümüze gönlümüze hitap ettiği kadar sahip oldukları vitamin ve minerallerle sağlığımız ve güzelliğimiz içinde bizler için vazgeçilmezlerdir.

 

Kırmızı Kantaron YağıKök boyasından ilaca, parfüme, yiyecek ve içeceklerimize giren bu bitkilerin her biri içlerinde mucizevi özellikleri saklar ve bizlere sunarlar. Doğa tüm çeşitliliğiyle bize her konuda yardımı esirgemeden sunar. işte bunlardan biride kantaron bitkisinin kırmızı yapraklarıyla gözümüzü alan, faydalarıyla hayatımızı kolaylaştıran kırmızı kantaron otundan başkası değildir.

 

En başlıca etkisi cilt hastalıkları üzerinde olduğu bilinen kantaron yağının yapımı ise çok doğal ve kolaydır.

Evde kendimizin yapabileceği veya özellikle köy pazarlarında  ve aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz kantaron yağını evde kendinizde yapmanız oldukça kolaydır.

Özellikle çağımızın hastalığı olarak bilinen depresyon tedavisinde son zamanlarda zararlı sentetikler içeren kimyasal ilaçların yerine alternatif olarak tercih edilmesiye adı sıklıkla duyulmaktadır.

Çayı yapılarak da tüketilmesi mümkün olan kırmızı kantaron, anti depresan etkinliği kanıtlanan ve depresyon tedavisinde yan etkisi olmadığı için özellikle Avrupa’da son yıllarda hafif ve orta şiddetli depresyonların, tedavisinde, stres, uykusuzluk, anksiyete , kendini değersiz hissetme, panik atak gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen durumların tedavisinde çok önemlidir.

İlaç kullanan kişilerde görülen yan etkiler, bu doğal alternatifte neredeyse yok gibidir.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde özellikle yeni oluşan yaraların tedavisi esnasında , iyileşme süresini hızlandırır ve iz kalmamasına yardımcı olan bu mucize yanıklar içinde mutlaka aklımıza gelmelidir.

Kırmızı Kantaron yağı nasıl elde edilir?

Kantaron bitkisi ülkemizde yetiştiği için bulmamız oldukça kolaydır. Bazı pazarlarda dahi bulunabileceği gibi , kuru olarak aktarlar tarafından satılmaktadır.

Kantaron çiçeklerinizi cam bir şişeye koyduktan sonra üzerine doğal zeytinyağı doldurup, çiçeklerin özü ve rengi yağa geçene kadar ılık bir ortamda bekletmeniz gerekmektedir. Ortam sıcaklığı, koyduğunuz bitki miktarı oluşum süresini etkileyeceğinden, rengini takip ederek yağın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İstenilen renk elde edildiğinde bitkileri süzerek ,bozulmasını önlemek için güneş görmeyen bir yerde, yine cam bir kabın içinde, varsa koyu renkli bir cam kapta, ağzı hava almadan bekletmeniz saklamak için uygun ortamı sağlayacaktır.

Uygun ortamda 2-3 sene saklayabilirsiniz. Elde edilmesi sırasında saf zeytinyağının kullanılması, doğanın bu iki harikasının tedavi edici etkilerini böylelikle birlikte sunmaktadır.

Kırmızı kantaronun faydaları

 • Sindirim bozukluğuna iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.
 • Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır.
 • Varislerin tedavisinde yardımcı rol oynar.
 • Bağırsak solucanlarının düşmesinde etkilidir.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • Antiseptik özelliği ile özellikle yaralarda mikrop üremesini engeller.
 • Mide yanmaları ve ekşimelerini azaltır.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Ateş düşürücü ve ter yapıcıdır.
 • Kansızlık tedavisinde ve karaciğeri güçlendirmede yararlı bir bitkidir.
 • Gaz şişkinliklerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • İnatçı kabızlıklara iyi gelir.
 • İltihap ve yara iyileştirmede çok etkilidir.
 • Yaralı bölgedeki ağrılara iyi gelir ve o bölgeyi rahatlatır.
 • Kesikler ve çarpma sonucu morlukların geçmesinde yardımcıdır.
 • Hastalık sonrasında iyileştirmeyi hızlandırır ve metabolizmayı destekler.
 • Uyku bozukluklarında etkilidir.
 • Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Prostat önleyicidir.
 • Romatizma ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.
 • Damar sertliği ve akciğer hastalıklarında yararlıdır.
 • Astımda faydalıdır ve balgam söktürücüdür.
 • Sivilcelerin yüzde bıraktığı izlerin geçmesine yardımcı olur.
 • Saç ve saç derisi hastalıklarına iyi gelir.

Kantaron yağının kullanımı:

Evde kolayca hazırlayabileceğinizgibi dışarıdan da elde edebileceğiniz bu yağı tedavi etmek istediğiniz bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

Bitkilerin terapik yönleri olduğu herşey de olduğu gibi yine bunu da kullanan kişiler fazla kullanmaktan kaçınmalıdır. Her ne kadar doğal ve yan etkileri az bile olsa , oluşabilecek yan etkilerden kaçınmak için kullanım miktarının kontrollü olmasında fayda vardır.

Kırmızı kantaron yağını , cilt ve vücudunuzdaki problemli bölgeye bir miktar sürüp, terapi yapabilirsiniz. Yara ve izlerin iyileşmesini hızlandıracaktır. Dahili problemleriniz için içtiğiniz suya 1-2 damla damlatmanız yeterli olacaktır. Fazla tüketiminden kaçınmalısınız.

Ağrı giderici özelliği ile özellikle sırt ve bacak ağrılarında , masaj yaparak uygulamanız, o bölgedeki ağrının geçmesine yardımcı olup, rahatlatacaktır.

Aniseptik özelliği ile yaralanmalar, yanıklar gibi evde oluşabilecek kazalarda ilk yardımda kullanabilirsiniz.

Saç ve saç derimiz içinde tedavi edici özelliği olan bu yağın, saç derisi rahatsızlıklarına, kepeğe, egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Hücre yenileyici özelliği ile buradaki cansız deriyi daha canlı hale getirerek saç diplerinizin hava almasını sağlayacaktır. Banyo yapmadan 1 saat önce , parmak uçlarınıza aldığınız bir miktar yağı , saç diplerinize sürerek masaj yapabilirsiniz. Zeytin yağı saçınızı beslerken , kırmızı kantaron ise saç derinizi rahatlatıp canlandıracaktır. Saçlarınızda yaklaşık bir saat bekleyen yıkayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Kantaron Yağının Mide İçin Kullanımı:

Özellikle sarı kantaron yağının mide rahatsızlıkları üstünde çok etkili olduğu bilinmektedir. Sabahları aç karnına tüketilmesi gastrit ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Sarı kantaron yağının mide için kullanımı yazımıza da bakabilirsiniz

Ev Yapımı Kantaron Yağı Tarifi:

Yukarıdaki videoda kantaron otu kullanarak evde yapabileceğiniz doğal kırmızı yağın tarifi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Video içeriğinden faydalanarak pazardan alacağınız otunuz ile doğal ilacınızı hemen kendiniz yapabilirsiniz.

Kullanımı Sırasında Dikkat edilmesi gerekenler:

Hamile ve emzirme döneminde olan bayanlarda doktor tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmamalıdır.

Antidepresan özelliği yüksek olan bu kürün , antidepresan ilaç kullananlar tarafından kullanılmaması yasaktır.

Yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler de bu kürü kullanmaktan kaçınmalıdır.

Her şeyde olduğu gibi, ciddi bir rahatsızlığınız varsa , başka ilaçlar kullanıyor olmanız durumunda , alternatif tedavi yöntemleri doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

Bu yazıya da bakın:

Bu yazımıza da bakın.

Kantaron Yağı ile Doğal Antidepresan Etkisi

Kantaron Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Kantaron Yağı Yara İzlerine İyi Gelir mi?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları – Neye İyi Gelir Yüze Sürülür mü?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fadime dedi ki:

  Benim saçlarımda çok fazla kırılma ve dökülme oluyor kansızlıktan diyor doktorlar fakat kan değerlerim düzeldiği halde hep aynı ne tapmam gerekiyor öneriniz nedir

BİR YORUM YAZ