Kategoriler

Bebeklerde Deri Soyulması Sebepleri ve Giderilmesi

Bebeklerde Deri Soyulması Sebepleri ve Giderilmesi
  • Anne-Bebek
  • 25/01/2023 15:21 | Son Güncellenme: 02/03/2023 14:11
  • 0
  • 292

Bebeklerin ciltleri yetişkin ciltlerine göre daha hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bebeğiniz için tercih ettiğiniz sabun, şampuan ve deterjanlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğumdan itibaren bebeklerde deri soyulması farklı türlerde görülebilmektedir.
Yenidoğan bebeklerde daha sıklıkla görülen deri soyulması bebeklerde her yaşta görülebilir.

Bebeklerin Derileri Neden Soyulur?

Bebeklerin hassas ciltleri bağışıklık sistemleri güçsüz olduklarında da savunmaya geçememektedirler. Özellikle bebeklerde deri soyulmasının yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanılan bir durumdur. Gebelik haftalarının uzamış oldukları bebeklerde daha çok rastlanılan bir durumdur. Bir nevi deri değiştirme de denilebilinir.

 

Bebeklerin ellerinde, ayaklarında öncelik olarak buruşmalar meydana gelir. Daha sonra ciltlerinde deri soyulmalarına dönüşürler. Bu durum ebeveynleri korkutmamalıdır. Ciddi bir sağlık sorunu değildir. Kısa süreli nemlendirici yağlar be kremlerden kullanılarak bu durum çözümlenebilir. Bebeklerin derilerinde meydana gelen bu soyulmalar çoğunlukla bir iki hafta içerisinde geçebilmektedir. Bu süre içerisinde soyulan cilt iyileşip tekrar soyulmaya başladıysa mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu tarz döküntüler genellikle doğum sonrasında geçen döküntülerdir. Derinin üzerinden atılan tabakanın altı nemli deridir. Daha canlıdır.

 

Bu döküntüler dışında bebeklerde deri soyulması olarak sıcak döküntülerden de bahsetmek isteriz. Sıcak döküntü olarak bilinen bu döküntüler isilik olarak da bilinirler. Sıcak ortamda kalmış bebeklerin terleyen ciltlerinde meydana gelmektedir. Böyle durumlarda bebeğin cildi banyo yaptırılmalıdır. Ve terlemesini önlemek amacıyla hafif giysiler giydirilmelidir. Bebeklerinizin hassas ciltleri için kullanacağınız sabun, şampuan ve deterjanların hassas ciltlerin kullanımına uygun olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

Bebeklerinizin giysilerinin %100 pamuklu ürünler olmasını tercih etmelisiniz. Bu durumlarda nemlendirici kremler ve bu durumlar için kullanıma hazır losyonlardan tercih etmelisiniz. Eğer ki bebeğinizdeki bu tarz döküntülerde alevlenme, kızarıklık, kaşıntı ve üzerlerinde sıvı akması meydana gelmiş ise mutlaka bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Deri Yenilenmesinde Panik Yapılmamalıdır

Bebeklerde doğduklarından sonra en çok görülen soyulmalardan sizler için bahsettik. Bu  problemler yeni doğan bebeklerde sıkça rastlanılan bir durumdur. Derilerinin yenilenmesi olarak da bakılabilmektedir. Soyulan derilerin altında çok daha iyi ve nemli bir deri oluşmaktadır. Böyle durumlarda nemlendirici kremler ve bebekler için yağlar kullanabilirsiniz. Özellikle bebek ciltleri hassas olduklarından kullanacağınız kimyasalların hassas ciltlere uygun olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ