Kategoriler

Nöbet Şekeri Nedir? Nöbet Şekerinin Faydaları

Nöbet Şekeri Nedir? Nöbet Şekerinin Faydaları
  • Sağlık
  • 04/11/2017 15:05 | Son Güncellenme: 04/03/2023 21:50
  • 0
  • 89.922

Nöbet şekeri nedir? Nöbet şekeri aynı zamanda kaya şekeri adıyla da bilinen ve sağlığa pek çok faydası olan, görünüm itibariyle kaya tuzunu ya da kristalleri andıran bir şeker türüdür. Şeker kamışından yapılma, rafine edilmemiş bir şeker cinsidir.

Şekerin sağlık açısından pek çok zararını biliyor olmakla birlikte, baharatçılarda bulunabilen bir şeker türü olan nöbet şekerinin ne olduğunu bile bilenlerin sayısı oldukça az ama aslında doğru yerde ve doğru kombinasyonlarla kullanıldığında nöbet şekeri gerçekten de sağlığa onlarca faydası olan doğal bir ürün.nöbet şekeri ve faydaları nedir

Nöbet Şekeri Nasıl Elde Edilir?

Şeker şurubu nöbet şekeri elde etmek için tasarlanmış özel bir kazana dökülür. Şeker kazanının duvarlarında bulunan karşılıklı deliklerden pamuk iplikleri geçirilerek gerdirilir ve deliklerden şurubun sızmasını önlemek için kazanın dışına bol miktarda alçı sürülür

Ardından kazan kumaşlarla sıkıca sarılır ve ılık bir yere bırakılır ve 1 hafta kadar bekletilir.

Kumaşlar bir hafta sonra açıldığında iplerde büyük şeker kristalleri oluşmuş olarak bulunacaktır.

Nöbet Şekerinin Faydaları:

Nöbet şekerinin başlıca faydalarını listelemeden önce en yaygın kullanım alanının ağız içi yaraları ve aftlar olduğunu belirtmek istiyoruz.

Diğer faydaları da şu şekilde;

nöbet şekerinin faydaları

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe Karşı Nöbet Şekeri:

Eski Kızılderililer, soğuk ve öksürük önlemek için kaya şekeri ilaçları kullandılar. Ağız boşluğunu rahatlatabilir, mukusunu gevşetebilir ve öksürüğü azaltabilir. Basitçe küçük bir parça kaya şekeri ağzına koyun ve tükürük yutun.

Nöbet Şekeri Tüketimi Ağız Kokusunu Giderir:

Ağız kokusu çekiyorsanız, bir tutam kimyon tohumu kek şekeri şekeri yarı tatlı kaşığı kadar karıştırın.

Mevsim Yorgunluğu, Kronik Bitkinliğe Faydalı Nöbet Şekeri:

Yorgunluk çekiyorsanız, bu çareyi deneyin. Bir çay kaşığı inek geyini yarım çay kaşığı kaya şekeri şekerlemesiyle birkaç yer fıstığı ile birlikte karıştırın ve tüketin.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir:

Boğaz ağrısı çekiyorsanız, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı ghee ve yarım çay kaşığı kaya şekeri karıştırın.

Ayrıca boğazda kuruluk hissini de gidermekte ve faranjitin erken etkilerini hafifletmektedir. Boğazda kuruluğa ne iyi gelir yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Hafızayı Güçlendirir:

Az miktarda kaya şekeri şekerlemesini badem ve kimyon ile karıştırın. Hafızayı artırmak ve gözlerinizi geliştirmek için düzenli olarak yatmadan önce bu karışımı tüketin.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir:

Bağışıklığı artırmak için şekerlemeler, badem ve biberleri karıştırın ve haftada iki kez tüketin.
Ayrıca Okuyun: Şekeri tüketirken vücudunuz ne oluyor?

Böbrek Kumu – Taşına Fayda Sağlar:

2 tatlı kaşığı soğan suyu alın ve bir çay kaşığı kaya şekeri yapın. Bir hafta tüketirler. Bu çare böbrek taşları için çalıştığı söyleniyor.

Nöbet Şekeri İçeriği Nedir?:

Nöbet şekerinin neler içerdiğini merak edenler için en önemli elementleri olarak vitaminler, mineraller ve amino asitleri sayabiliriz.

Pek çok farklı ülkede nöbet şekeri astım, kansızlık yani anemi, solunum problemleri ve yüksek kan basıncı yani tansiyon hastalıkları ve hatta böbrek hastalıklarının doğal tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Kuru öksürük, gıcık, soğuk algınlığı gibi rahatsızlara da iyi geldiği öne sürülmektedir.

Şekerler arasında sağlık üzerinde olumlu etkileri olan yegane türlerden olan nöbet şekerinin faydalı olması rafine edilmemiş olmasından kaynaklıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ