Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı

Liposuction (yağ aldırma) nedir ? sorusu en sık soruların sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Liposuction bölgesel anlamda birikmiş fazla yağların bir vakum yöntemi ameliyatı ile alınmasıdır. Bir kilo verme yöntemi değil, bölgesel anlamda incelme yöntemidir. Yapılan diyet ya da spora rağmen kilo verilemeyen bölgeler için ideal bir işlemdir. Kullanılabilecek bölgeler; en çok bel ve karın bölgeleri olup, bunun dışında çene altı, bel üstü, sırt, üst kollar, bacak altı gibi bölgelerde de uygulanabilir.

Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction işlemi öncesinde ki işlemin mutlaka bir plastik cerrah kontrolünde ve hastane ortamında yapılması gereklidir. Yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre de doktor tarafından genel ya da lokal anestezi uygulamasına karar verilir. İşlem öncesinde doktor ve hastanın ön görüşmeleri son derece önemlidir. Yapılan muayenede alınacak yağ bölgesinin tetkiki en ince ayrıntısına kadar belirlenir. Ve o bölgeye sıvı verilerek açılan küçük deliklerden yağ alınmaya başlanır. İşlem sonrasında deri sarkıklığı durumu yaşanması normaldir. Gerekirse cerrahi bir müdahale ile bu sarkmalar düzeltilme ihtiyacı yaşatır. Bütün bu işlemler konusunda uzman hekimlerce gerçekleştirilmelidir.

 

Liposuction sonrasında hastanın hastanede kalış süresi 1 gündür. Kontrol maksatlı bu kalış sonrasında 2 hafta kadar Liposuction korsesi takılması önerilir. İşe dönüş için doktor kararı önemlidir. Liposuction ile yağ alımına gelince bu durum kuşkusuz kişiden kişiye değişir. İlgili hastanın kilosuna ve yapılan bölgenin alanına bağlıdır. Ortalama olarak 5-6 litre yağ alımı gerçekleşmektedir. Eğer yağ alımlarında daha üst seviyelere çıkıp zorlama yapılırsa bu durum problemlere yol açabilir.

 

Liposuction Uygulama Süreci Nedir?

Liposuction işlemi kadın ya da erkek olsun yağ fazlalılığı olan herkese uygulanabilir. Operasyon öncesinde uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre anestezi tipi belirlenir. İşlem genelde en az 45 dk en fazla 2 saat sürer. Hastanede kalma süresi olarak 1 gece istenir sonrasında evinde istirahat etmesi önerilir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası 

Liposuction ameliyatı sonrasında hastanın ayağa kalkması rahatlıkla gerçekleşir. İstirahat için eve gönderilme aşamasındadır. Giyilecek olan korse yapması gereken tek noktadır. Doktoru tarafından verilen ağrı kesicilerle işlemin yapıldığı gün ve geceyi rahat geçirir. Birkaç gün ağrı yapması normal karşılanır. Uyuşukluklar, şişlikler olabilir. 1 haftalık bir zamandan sonra normale döner. Yeni görünüm ise ancak 1 ay sonra netleşme kazanır.

Liposuction İşleminin Komplikasyonları 

Her cerrahi işlem bir kere risk içerir. Liposuction da bir cerrahi işlem olduğundan risklere açıktır. Genel olarak bakıldığında çok fazla komplikasyona sebebiyet vermeden gerçekleşen bu işlemlerde bazen kanamalar, enfeksiyonlar, aşırı morluklar, aşırı şişlikler, sıvı birikmeleri, aşırı uyuşmalar gibi durumlar yaşanabilir. Bunlar genelde erken dönemde oluşabilecek komplikasyonlar olarak sınıflandırılır. Bu belirtiler nazarında hastanın doktoru ile irtibatı hemen sağlanmalıdır.

Liposuction İşlemi Sonrası Korse Giyimi Ne Kadar Süredir?

Hastaya korse giyimi 4 hafta süreyle verilir. Bu süre zarfında korse kullanımı önem taşır. Bazen bu süre 1 -2 hafta daha uzatılabilir. Ameliyat sonrası dalgalanmalar ve düzensiz bir görünümle karşı karşıya kalınabilir ki; bu durumun hastanın cilt yapısı ile alakalıdır. Bazen cilt toparlanamayıp kendini bırakma halleri yaşar. Bu gibi durumların aşırı olması halinde ikinci bir cerrahi işlem bile gerekebilir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Liposuction uygulaması her şeyden önce bir hastane ortamında ve konusunda uzman plastik cerrah tarafından gerçekleşmesi gereken işlemlerdir. Bu uygulama bir zayıflama yöntemi olmadığından öncelikli olarak bölgesel incelmeye yardımcı olacağı bilincinde olunmalıdır. Diyet ya da spor programına rağmen yağ fazlalıkların da başarısızlıklar elde ediliyorsa bu sistem uygulanabilir. Liposuction herhangi bir sağlık sorunu yoksa hamile ya da yeni doğum yapmış değilse herkese uygulanabilir. Bunların dışında kalp ve diyabet hastalıkları olanlar için de risk faktörleri olabileceğinden ilgili testler ayrıntılı yapılmalıdır. Kuşkusuz ileri yaştaki hastalara bu işlem uygulanmaz.

Liposuction Yaptırmak İçin Uygun Olmayanlar

Liposuction yaptırmak için gelen kişiler arasında aşırı kilolu obez sınıfında olanlar, yağ aldırma işlemini kilo vermek amaçlı kullananlar ve kronik hastalıkları olanlar için uygun görülmez. Bu sebeple doktor hasta ön görüşmesi bu maksatla çok önemlidir.

Yaz Aylarında Liposuction 

Liposuction işlemi yağ aldırma sonrasında korse kullanımı gerekliliği olduğundan genelde yaz aylarında gerçekleştirilmez. Yaz aylarında zorunlu korse takmak hali kuşkusuz sıkıntı verecek ve bu da korsenin gerekli olan dönemde kullanımına dikkat edilmemesine sebebiyet verecektir.

 

yağ aldırma ameliyatı zararları

Lıposuction Zararları Var Mıdır?

Liposuction uygulaması fazla kilolardan kurtulmak için sık kullanılan alternatiflerden biri haline gelmiştir. Bazıları için bu işlem normal karşılaşsa da bazıları için de riskleri sebebi ile pek tercih edilmemektedir. Hem kadın hem erkeğe uygulanma kıstası vardır. Özellikle göbek kısmına yapılan uygulamalar; depo kısmındaki yağların vücut metabolizmasını bozmasını sağlar. Yağ alınması için ayarlanan bölgelerden su gelmesi yaşanacak bir durumdur.

Liposuction işlemi yapıldıktan sonra tekrar kilo alınmayacak kaidesi söz konusu değildir. Bu işlemi yaptıran kişi her şeyden önce yaşam şekline, yediklerine, içtiklerine, egzersizine dikkat etmelidir. Sık kilo alıp verme durumu hastada uygulamanın başarısızlığı olarak nitelendirilir. Yapılan uygulama korkulacak bir işlem değildir. Genelde sarkmalar ve ilgili bölgede gevşemeler yaşanacağı düşünülse de bu durumlar işlem sonrasında dikkat edildiği takdirde gerçekleşmez. Yaşanacak komplikasyonlar belli olup çoğu da en asgari düzeydedir. Bu noktada korkulması gereken; işinin uzmanları yerine farklı kişilerle bu işe girişmektir. Yanlış doktorlarla çıkılan bu yolda gerek uygulama yanlışlığı gerek sonrası düşünülecek olursa ölümle sonuçlanma bile yaşanabilecek hadisedir.

 

İnsan vücudunun doğal bir şekilde süregelmesi için vücuttaki fazlalıklarla birlikte olmayı zorlar. Bu kişi için normal bir durum olmamakla beraber kilo verilmesinde uğraşlar gerekli hale gelir. Bir diyetisyen ve yaşam uzmanı ile uygulamaya start verilmelidir. Vücutta yapılacak bu ani değişiklikler elbette ki zorlu bir sürece gebe olacaktır. Genelde bu zorlukların atlatılması için bir uzmanla görüşme sonrasında sağlıklı bir program içerisinde uygulamaya başlanabilir. Hastada risk durumları her zaman vardır. Liposuction zararları, işlem yapılan bölgeden ziyade etrafında da eşitsizlikler doğabilir, sinir hasarı söz konusu olabilir, bölgede enfeksiyon oluşabilir, kan pıhtıları olabilir. Vücutta oluşan sıvı toplanmaları da sorun vericidir.

Liposuction ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ki; bu durum başarı ya da başarısızlıkla eşdeğer yargılanabilir. Her şekilde sigara ve içkiden uzaklık sağlanmalıdır. Çünkü bunların kullanımı demek dokuların zarar görmesi demektir. Kullanılan ilaçlar her ne olursa olsun mutlaka hekime danışılmalıdır. Operasyon öncesinde gerek testler bazında işleme hazırlık ya da psikolojik anlamda haller yaşanır.

İşlem sonrasında doktor bilgisi dışında işlem sonrası son günde gerçekleştirilebilir. Uçakla seyahat ya da araba kullanmak çoğu zaman uygun düşmez. Bu iyileşme döneminde buhar banyosu ya da güneşlenmeden uzak durmalıdır. Solaryum ve sıcak -soğuk uygulamaları kesinlikle rahatsız edicidir. Ameliyat sonrasında hafif sporlar ve yürüyüşler yapılmalıdır. Aynı şekilde beslenme sürecinde de radikal değişiklikler alınmalı, ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Kişiye özel beslenme ve diyet programına dahil olmalıdır. Liposuction  fiyatları da yapılacak bölgeye ve işleme göre değişkenlik gösterir. Bu durum ilgili hekim tarafından hastaya ayrıntılı olarak bilgi verilmesi gereken bir haldir. Fiyatlar alınacak anestezi yöntemine göre bile değişkenlik gösterebilmektedir.

Liposuction Yaptıranlar

Liposuction işlemine tabi olanların yorumlarını aşağıda siz değerli okuyucularımız için derlemeye çalıştık. Liposuction yapanların yorumları;

-Çok eski yıllarda bu işlemi yaptırmıştım. Şimdi sorsalar yaptırır mıydın ? diye kesinlikle hayır derdim. Geçen yıllar boyunca cildimde ki dalgalanmayı düzeltemedim keşke bacaklarım kalın kalsaydı en azından dümdüzdü. Bilmiyorum o zamanlardaki teknik mi yoksa doktorun iyi seçilmeyişi mi bu sonuca beni getirdi. Doktorunuzu çok iyi seçin ve deri kaliteniz çok önemli sarkma olmaması açısından

-Çok pişmanım hiç beğenmedim eskisinden daha beter oldum. Parama yazık oldu. 7 bölgeden ameliyat oldum diz ortası iki kalça arası iki kol iki kanat altı göbek ve bel kemerleri sadece iki ayak diz değişti azıcık başka hiç bir şey olmadı. Ayrıca dengesiz dalga var karnımda hayal kırıklığı resmen.

-Benim tanıdığım yaptırdı. Gördüğüm ve sürekli görüştüğüm bir dostum klasik liposuction yaptırdı. Çok zayıf fiziği düzgün bir kişi. Basen bölgesinde zayıflamasına rağmen gitmeyen bir fazlalık vardı. Tek sorunlu bölgesi orasıydı. Toplamda 600 gr alındı çok değil. Ona rağmen şu an hiç memnun değil. Eskisinden daha kötü basenleri, hemde o bölgelerde çukurlaşmalar oldu.

-Göğüs küçültme ve karın liposuction birlikte yaptırdım. Şimdi göğüslerim tam istediğim gibi oldu. Karnım ise dümdüz, morluklar var ama doktorum geçeceğini söyledi. Ameliyattan sonra ilk 3 gün kendimi fazla yormamak için evde kalmayı tercih ettim, ama dördüncü gün dışarıya bile çıktım. Şimdilik hiç bir problem yok.

-Ben de 2 ay önce yaptırdım. İlk 3 gün asgari oluyor ama dayanılmayacak gibi değil. Ben hastahaneden 1 gün sonra çıkıp arabayla eve geçtim. Refakatçim bile yoktu. Tabi ki kas ağrısı baya oluyor. Ama hiç pişman değilim. Kesinlikle inceldim ama henüz istediğim sonucu alamadım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ