Kategoriler

Lohusa Depresyonu Nedir? Lohusa Depresyonu Nasıl Giderilir?

Lohusa Depresyonu Nedir? Lohusa Depresyonu Nasıl Giderilir?
 • Anne-Bebek
 • 10/11/2017 00:30 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:30
 • 2
 • 1.189

Lohusa Depresyonu Nedir? Lohusa depresyonu ya da doğum sonrası depresyonu denilen tıbbi durum, bazı durumlarda hastane yatışını gerektirebilecek kadar ağır seyredebilir

lohusa depresyonu nedir neden olur

Lohusa Depresyonu Nedir ve Neden Olur?

Doğum sonrası depresyonu yeni annelerde çok sık görülen bir durumdur.

Lohusa depresyonu, doğumdan sonra annenin çoğunlukla 6 hafta kadar ama bazı annelerde ilk bir yıl boyunca takıntılı, kaygılı, endişeli ve hüzünlü bir hal içerisinde olmasıdır. Bu durum bazen tehlikeli boyutlara çıkabilir. Çünkü anne bu dönemde kendisine veya bebeğine zarar verme gibi düşüncelere kapılabilir. Doğum sonrası depresyonu doğumdan hemen sonra başlamanın yanı sıra doğumdan bir yıl içinde herhangi bir zamanda da başlayabilir.

Neden Olur?

Doğumdan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlama eğiliminde olan lohusa depresyonun en büyük sorumlusu, gebelik süresince kademeli olarak yükselen bazı hormonların, doğumu takiben aniden düşüp gebelik öncesi dönemle aynı seviyey inmesi ve vücudun bu hormonel değişikliğe verdiği tepkidir.

Herkes Lohusa Depresyonuna Girer Mi?

Yeni doğum yapmış her anne, belirli bir düzeyde lohusa depresyonuna girer. Bazı annelerde annelik hüznü adı verilen, daha hafif bir durum gözlenirken, bazılarında doğum sonrası psikozu diye adlandırılan hastaneye yatarak tedavi gerektiren klinik bir tablo olarak seyredebilir.

Kişinin depresyonu ne derecelerde atlatacağı pek çok farklı faktöre bağlıdır; annenin sosyo ekonomik durumu, çevre desteği ya da kösteği, annenin kişilik özellikleri v.b.

Doğum sonrası depresyonu belirtileri diğer depresyonlarla aynı belirtiler olmak üzere bazı değişik belirtilere de sahiptir.

Doğum sonrası depresyonunun belirtileri;

Lohusa depresyonun belirtileri genellikle şu şekildedir; cinsel istekte azalma, sosyal izolasyon, üzüntü, durduk yere ağlamak, kendini değersiz hissetmek, umutsuzluk, karamsarlık, intihar düşünceleri, dikkat eksikliği, uyku düzeninde azalma ve iştahsızlıktan dolayı kilo verme gibi durumlardır.

Bu belirtiler genellikle doğumun ilk bir yılı içerisinde görülür ve direk doğumdan sonra görülmek zorunda değildir. Bu bir yıl içerisinde herhangi bir süreçte görülebilir. Eğer dikkat edilmediği taktirde bu süreç daha fazla uzayarak tedavi edilmesi zor hale gelebilir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON TEDAVİSİ

Doğum sonrası depresyonu tedavisi sırasında olabildiğince ilaç kullandırılmamaya çalışılır. Çünkü annenin kullandığı ilaçlar direk anne sütüne de geçtiği için kötü etkileyebilir. Fakat ilaçsız tedavi edilemediği sırada anne sütüne geçen ama bebeğe zarar vermeyecek antidepresanlar kullanılabilir.

Doğum sonrasında depresyon mutlaka bir psikolog yardımıyla tedavi edilmelidir. Bu durum önemsenmediği takdirde hem anneyi hem de bebeği tehlikeye atacaktır. Aynı zamanda bu sürede anne bebeğine de iyi bir şekilde bakamayacağı için rahatsızlığın hemen tedavi edilmesi çok önemlidir.

Bu depresyonun tedavi edilmesinde belirttiğimiz gibi ilaçsız yöntem ilk tercih olmalıdır. Özellikle psikoterapi bu rahatsızlığın giderilmesinde büyük rol oynamaktadır. Belirttiğimiz duyguları yaşayan anneler mutlaka bir psikologdan yardım almalıdır.

Aynı zamanda, özellikle eşlerin ve yakın akrabaların psikolojik desteği dışarıdan anlaması güç ancak çok zor bir dönem olan lohusalık döneminin ve bu döneme ait depresyonların atlatılmasında çok büyük rol oynayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ceren dedi ki:

  lohusa depresyonu öyle lanet bir şey ki anlatamam. Allah bağışlarsa 3 tane evladım var. 3 doğumumda da birbirinden beter geçirdim. Bu işin ne hamileliği ne çocuk bakması, lohusalık kısmı hepsinden zor yemin ederim ki

  1. Yaprak dedi ki:

   geçmişler olsun. maalesef öyledir

BİR YORUM YAZ