Kategoriler

Ayva Çekirdeği Kremi

Ayva Çekirdeği Kremi
 • Cilt Bakımı
 • 22/02/2020 09:55 | Son Güncellenme: 07/02/2023 01:16
 • 0
 • 12.615

Ayva çekirdeği kremi ve yapımı, kullanım alanları: Cilt lekelerine çözüm önerisi arayan okuyucularımız için şiddetle önerdiğimiz kürler den biri olan ayva çekirdeği kremi tanıtımı yaptığımız bu yazımızda, A-B-C vitaminleri ve pek çok mineral açısından zengin olan ayva meyvesinin ve çekirdeği ile yapabileceğiniz cilt bakım maskelerinden bahsedeceğiz.

 

Sadece cilt lekelerinden değil, aynı zamanda gözeneklerimiz altında birikmeye yüz tutmuş bakterilerden kurtulmamızı sağlayarak sivilce oluşumuna da büyük ölçüde engel olan ayva çekirdeğinin, yüz maskesi yapımında ne şekilde kullanıldığını, maske tariflerini ve tüm faydalarını tartışacağız.

ayva çekirdeği kremi ile cildini nemlendiren bir kadın

Ev Yapımı Doğal Ayva Çekirdeği Kremi

Ayva Çekirdeği Kremi Ne İşe Yarar?

Aslında ne işe yarardan ziyade, ne işlere yarar diye sormamız daha doğru olur zira, ayva çekirdeğinin saymakla bitmeyecek faydası sayesinde, ayvadan ve çekirdekleri kullanılarak evde yapabileceğiniz doğal cilt bakım maskeleri, mutli tasklıdır yani birden fazla görev görmektedir.

Yaygın kullanım amacı cilt lekelerini gidermektir. Cilt lekelerini gidermek için piyasada sayısız kimyasal ürün satılmaktadır ve bildiğimiz üzere bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de Madecassol kremdir. – daha detaylı bilgi için madecassol krem ne işe yarar adlı yazımıza bakabilirsiniz -.

Bir diğer leke giderici ve cilt rengini parlatıcı ürün ise aynen ayva çekirdeği maskesi gibi evde yapıp kullanabileceğimiz ve Balkanlı kadınların güzellik sırrı olarak bilinen aklık kremidir; onunla ilgili yazımıza da Arnavut Kremi nedir, ne işe yarar linkini takip ederek gidebilir, göz atabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak; ayva, doğrudan oral yolla vücuda alındığında yani yediğimiz zaman bile içerisinde barındırdığı zengin vitaminler ve lifli bir besin olması sayesinde, doğrudan değilse de indirekt olarak cildimize ciddi faydalar sağlar. Aslında sadece cildimize değil, iç organlarımızın sağlığına kadar her şeyi etkilemektedir ancak burada konumuz cilt sağlığı, güzelliği ve bakımı olduğu için, ayvanın ve ayva çekirdeği kremi maskesinin hem yüze sürülerek doğrudan, hem de yenerek dolaylı yoldan tenimiz üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

 

Cilt lekelerinden kurtulmak için, sivilce oluşumunu engellemek için, var olan sivilcelerin tedavisi için ve genel olarak parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için ayva çekirdeğinden yapılan ev yapımı doğal yüz maskeleri, paha biçilemez kürlerdir. Piyasada binlerce liraya satılan cilt bakım ürünleri yapılırken de zaten benzer malzemeler kullanılmakta, sadece örneğin ayva çekirdeğine ek olarak, gözeneklere ve hücrelere doğrudan etki eden bir kimyasal madde ile karışım güçlendirilmektedir.

Evde yapabileceğiniz cilt bakım maskelerinin, piyasadan alacağınız “doğru” ürünler kadar yüksek etkili olduğunu söylemek çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacak da olsa, ayva çekirdeği maskesi düzenli kullanımda uzun vadeli sonuçlar yaratan oldukça etkili bir karışımdır.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm faydalarının yanı sıra, genel olarak hücre yenilenmesine de katkıda bulunduğu için, ayva çekirdeği kremi bir anti aging yani yaşlanma karşıtı krem fonksiyonu ile de karşımıza gelmektedir.

Şimdi gelelim evdeki malzemelerinizle kolayca hazırlayabileceğiniz krem tariflerine;

Mucize Ayva Çekirdeği Kremi Tarifleri:

cilt lekelerini ve sivilcelerinizi ayva çekirdeği maskesi ile giderebilirsiniz

Bu bölümde de yukarıda anlatmış olduğumuz güzelliklerinden faydalanmak isteyen okuyucularımız için, hemen deneyebilecekleri, birbirinden güzel ve yararlı 5 tane ayva çekirdeği maskesi tarifini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz;

Ayva Çekirdeği Jeli Tarifi

Malzemeler

-8 adet kadar ayva çekirdeği

-Yarım çay bardağı kadar ılık içme suyu

Hazırlanışı ve Uygulama:

Suyun içerisine yaklaşık olarak 7-8 adet ayva çekirdeğini atın ve  1 gün boyunca bekletin. Kabın ağzını örtmenize gerek yoktur. Daha sonra zaten jel kıvamına gelecektir karışım. Ardından cildinize uygulayarak 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Jeli Yüze Nasıl Sürülür?

Ekstra olarak pek bir ayrıntısı bulunmamaktadır. Jeli cildinize masaj yaparak iyice yediriniz. Daha sonra 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinize durulama işlemi yapabilirsiniz.

Meşhur Gül Suyu ile Ayva Çekirdeği Kremi Tarifi:

Malzemeler:

 • 6-7 gr ayva çekirdeği
 • 1 su bardağı Gül suyu
 • 1 yemek kaşığı meyan kökü
 • 1/2 yemek kaşığı buğday tohumu yağı

Ayva çekirdeği kremi yapımı ;

Ayva çekirdeklerini ve doğranmış meyan kökünü bir kaba koyup 1 gece bekletebilir ya da beklemek istemiyorsanız bir cezvenin içinde gül suyu ile kaynatıp soğumasını bekleyebilirsiniz. Karışımın suyunu süzdükten sonra yukarıda belirtilen miktarda buğday tohumu yağını da katarak maskemizi bir jel kıvamına getiriyoruz ve yüzümüzün tümüne parmak uçlarımız yardımıyla masaj yaparak uyguluyoruz.

Yaklaşık olarak 40 dk yüzümüzde beklettiğimiz gül suyu karışımlı mucize ayva çekirdeği maskesini ılık suyla yıkayarak temizleyebiliriz. Yüzümüzü bir havlu yardımıyla kurulamayı unutmayalım.

Bu maskeyi ideal olarak haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz. Fazlasından kaçınmamız, cildimizin kurumasına sebebiyet vermemesi açısından önemlidir.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Özellikli Ayva Çekirdeği Kremi Maskesi Tarifi:

 Malzemeler

 • Ayva Çekirdeği
 • Gül Suyu
 • Badem Yağı
 • Bal

Yapışı ve Uygulanışı

Ayva çekirdeklerini bir suyun içinde cezve yardımıyla yumuşak bir kıvama gelinceye kadar kaynatın ve ardından suyunu süzdükten sonra, yumuşak jel kıvamını bozup, sulandırmaya sebep vermeyecek kadar gül suyu ekleyin. Karışımıza az bir miktar bal katarak kremsileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Son olarak badem yağını da katıp iyice karıştırdıktan sonra hazır olan maskeyi, yüzünüze nazikçe uygulayın.

Cildinizin nemlenmesi ve uzun süre nemli kalmasına yardımcı olacak bu badem yağlı ayva çekirdeği maskesini haftada 4 kereye kadar uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü ılık suyla iyice durulamayı unutmayınız. Suratınızda bal artıklarının kalıp yapış yapış bir hissiyat vermesini istemezsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Nem Dengeleyici Ayva Çekirdeği Kremi

 Malzemeler

 • Ayva çekirdeği Tozu
 • Yumurta Akı
 • Yoğurt
 • Limon suyu

Yapılışı ve Uygulanışı:

Ayva çekirdeğini toz halinde satın alabileceğiniz gibi, bir havanda dövebilir ya da robottan da geçirebilirsiniz.

Ardından yumurtasının sadece beyaz kısmını bu ayva çekirdeği tozuna katarak yaptığınız doğal ev yapımı maskenizi, içerisindeki kalsiyum oranını ve C vitaminini de arttırmak amacıyla yoğurt ve limon suyu ya da greyfurt suyu ile zenginleştirebilirsiniz.

Katacağınız extra malzemelerin herhangi bir zararı olmayacaktır ama hazırlama sonunda, jel kıvamında bir maskeye sahip olabilmeniz esastır.

Hazırladığınız maskeyi, yüzünüzün tümüne, şakaklarınıza, göz çevrenize, saç diplerinize kadar uygulayabileceğiniz gibi, boyun kısmına da inebilirsiniz. Böylece saç diplerinize de uyguladığınız ayva çekirdeği maskesi, yağlı cildiniz sebebiyle yağlanan saçlarınızın da daha uzun süre kuru ve temiz kalmasına olanak sağlayacaktır.

Ayva çekirdeğinin antioksidan etkisi ile yumurta akının içindeki proteinin cilde olan besleyici etkilerini birleştirerek, adeta bir mucize yaratan bu maskeyi düzenli bir şekilde uygulamanız durumunda, bilhassa yağlı ve sivilce oluşumuna kolay zemin hazırlayan, hiç olmasa pırıldayan bir cildiniz var ise, hücrelerinizin altına kadar işleyerek, cildinizin nem seviyesini düzenleyecek ve daha normal bir cilde kavuşacaksınız.

Maskeyi uyguladıktan sonra yüzünüzde en az 1 saat kadar bekletip ardından duru suyla yıkayabilirsiniz. Haftada sadece 1 kez kullanılması yeterlidir.

 Sivilce tedavisi için Ayva Çekirdeği Kremi Tarifi:

 Malzemeler:

Ayva çekirdeği

Papatya Çayı

Kantaron Çayı

Yapılışı ve Uygulanışı:

Ayva çekirdeğini bir suyun içinde bol miktarda olmak kaydıyla kaynatıp süzdükten sonra elinize geçen suyu yüz yıkama suyunuz olarak kullanma alternatifinin yanı sıra maske yapmak isteyenler, yine ayva çekirdeğini toz haline getirip, demlenmiş ve süzülmüş papatya ya da kantaron çayı ile karıştırarak jel haline getirebilir ve yüzüne bu maskeyi uygulayabilir.

Ayva çekirdeğinin anti oksidan ve anti bakteriyel özelliklere sahip olduğundan zaten bahsetmiştik yani sivilce oluşumuna sebebiyet veren en önemli faktörlerden bir tanesi olan deri altında bakteri birikmesi sorununa kökünden çözüm sağlayacak bu maskeyi düzenli kullanarak, sivilceleriniz daha çıkmaya başlamadan tamamen engel olabilirsiniz.

Sadece bakteri sorununu çözerek değil, aynı zamanda cildin nem dengesini de sağlayarak, yine sivilceler için yaşam alanı bırakmayan ayva çekirdeği maskesini evde yaparak, haftada 2 kez uyguladığınızda, ortalama 3 ay sonunda cildinizde neredeyse hiç bir sorun kalmadığına kendi gözlerinizle şahit olacaksınız

 Işıl Işıl Bir Cilt İçin Ayva Çekirdeği Kremi Tarifi:

 Malzemeler:

 • Yumurta Sarısı
 • Ayva Çekirdeği Tozu

Yapılışı ve Uygulanışı

Yumurtanın akıyla olduğu kadar sarısı ile de karıştırılarak, cilde parlaklık veren bir maske yapabilirsiniz. Yumurta sarısı içerisinde de akı kadar olmasa da protein barındırır ve aynı zamanda da enfeksiyonlarla savaşma yeteneğine sahip, antibiyotik vari bir besin maddesidir.

Ayva çekirdeği tozunu evde yaparak ya da satın alarak bir kaba koyunuz ve yumurta sarısı ile karıştırınız. Karışımı yüzünüzün tümüne uyguladıktan sonra kurumasını bekleyiniz.

20 dk kadar yüzünüzde kalmasının fazlasıyla kafi geleceği bu mucizevi derecede güçlü cilt bakım maskesini en fazla 5 kere kullandıktan sonra, cildinizin ışıl ışık parıldadığını göreceksiniz.

Göz Altına Sürülür Mü?

Göz çevresinin hassas olduğu bilinen bir gerçek olduğundan, bazı okuyucularımız paylaştığımız maske tariflerini uygularken, yüz maskesi olmalarına rağmen, karışımları göz altlarına ve çevrelerine sürüp süremeyecekleri konusunda tereddüt ediyorlar.

Vermiş olduğumuz tariflerden Ayva çekirdeği ile yapılan maskeler dahil olmak üzere hiç birini gözünüzün iç bölgesi ile temas ettirmemeniz kaydıyla, göz altlarınıza da gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde, göz altlarına sürülen ayva çekirdeği, hem göz altı torba oluşumunu engelleyecek, kronik yorgunluk belirtilerinizi ve göz altı morluklarınızı hafifletecek hem de yüzünüzü daha gergin gösterecektir.

Ayrıca ciltte renk tonu farklılıklarını eşitleyerek, renk adaptasyon fonksiyonu ile de estetik görünümünüze fayda sağlayacaktır. Göz altı bölgenizde çukurluk ve morarma probleminiz varsa ayva çekirdeği krem haricinde kullanabileceğiniz alternatif çözüm yolları için göz altı morlukları nasıl geçer konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayva çekirdeği maskesini göz altlarınıza ve göz çevrenize sürerken, bu bölgede bulunan derinin, yüzün diğer kısımlarından daha ince ve dolayısıyla daha hassas olduğu göz önünde bulundurarak, kendinize ve cildinize hasar vermeyecek şekilde sürmeye dikkat edin.

Ayva meyvesinin içinde bulunan vitamin ve mineraller kolajen etkisi yapmanın yanı sıra, cildi nemlendirdiği için, göz altı kırışıklıklarını engelleme konusunda da şüphesiz büyük fayda sağlayacaktır.

ayva çekirdeği kremi göze etkisi

 • Ayva Çekirdeği Kremi Nasıl Saklanır

Ayva çekirdeği kremini hazırladıktan sonra ağzı kapalı bir kap içerisinde hatta cam kavanoz içerisinde de yapıp direk hazırladığınız kapta saklamanız daha iyi olur. Kapalı kapta buzdolabında saklanabilir.

 • Ayva Çekirdeği jeli Kaç Gün Saklanır

Jeli yaklaşık olarak 1 ay kadar saklayıp kullanan kişiler vardır. Fakat kullanım süresi 1 hafta 10 günü geçmemesi ürünün tazelik ve etki etme bakımından önemli olabiliyor. Bu yüzden jeli çok fazla yapmayıp az ve devamlı yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 • Ayva Çekirdeği Kremi Her Gün Kullanılır mı

Her günden ziyade iki günde yada üç günde bir kullanımı daha uygundur. Bilindiği üzere her şeyin fazlası vücuda zarar olabiliyor.

Ayva Çekirdeği Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Cilt tipiniz ne olursa olsun, maskeyi güvenle kullanabilirsiniz ancak ayvanın dokusundan da anlayabileceğiniz üzere, cildi kurutmaya meyilli olduğundan, eğer zaten kuru bir cildiniz varsa, kullanım sonrası, günlük bir nemlendirici ile yüzünüzü kremlemek isteyebilirsiniz.

Maske tariflerimize ek olarak, ayva çekirdeğinin faydalarından ve maskenin uygulanış biçiminden adım adım bahseden bir videoyu da sizlerle paylaşarak katkıda bulunmak istiyoruz;

 

Ayva çekirdeği kremi ve tariflerine ek olarak, sizin de cildinizdeki lekeler için kullandığınız ürünler ve ev yapımı kürler varsa, yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Ayva Çekirdeği Kremi Kullananlar Neler Diyor?

-Genellikle çekirdeklerini biriktirip krem yapıyorum. Yani ciltteki izler için oldukça mükemmel bir ürün birde cildi çok iyi nemlendiriyor.

-Tanıdığımız bir komşumuz yaklaşık 50 yaşlarında ve kendini bildi bileli bu kremi kullanıyormuş. inanır mısınız cildi o kadar parlak ve kırışıksız ki

-Ilık suya 7-8 tane ayva çekirdeği atın ve 1 gün boyunca bekleyin zaten jel kıvamına geliyor. Daha sonra cildinize uygulaya bilirsiniz. Yani yapımı oldukça basit.

-Sadece 1 gün bekletmek yeterli oluyor ben beklettikten sonra jel kıvamına geldi ve cildime uyguladım ve cildim yumuşacık oldu çok etkili ve doğal bir ürün.

-Arkadaşlar karışımı buzdolabında saklamanız gerekli sivilcelere bile çok iyi gelen doğal bir şey yani

-Yani herkes çok iyi diyor fakat ben pek bir faydasını göremedim bunun

-Bende bir hevesle yaptım hazırladım ve cildime uyguladım cildim kırmızı kırmızı dışarı attı hep bende alerji yaptı.

-Sivilcelerimden dolayı bende hazırladım uyguladım ama pek de bir yararını göremedim. Daha doğrusu evde yaptığım doğal ürünlerden pek fayda göremiyorum. Cilt kimyasala bay bir alışmış:)

Makale güncelleme: 22.02.2020

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ