Kategoriler

Göz Renginize Göre En Uygun Far Seçimi Hangisi?

Göz Renginize Göre En Uygun Far Seçimi Hangisi?
 • Makyaj
 • 05/10/2016 00:43 | Son Güncellenme: 04/02/2023 21:17
 • 2
 • 4.627

Yazımızın devamında “hangi göz rengi için hangi far seçimi en uygun olur sorusunun cevabını bulacaksınız. 5 farklı göz rengi ve bu renklere en uygun far seçimi tavsiyeleriyle siz de göz ve far makyajının mükemmel uyumunu yakalayabileceksiniz.

Makyaj yapımı sırasında dikkat çekilmek istenilen en önemli iki noktadan birisi gözlerdir. Özellikle göz makyajı oldukça kapsamlı ve geniş renk yelpazesine sahip olduğu için  pek çok kişi tarafından bir türlü kararlaştırılamaz. Göz makyajında dikkat edilmesi gereken en önemli olgu,  göz rengi ile uyumlu olan doğru far renklerini seçebilmek. Tıpkı ten rengine uygun olan fondöten seçmek gibi her göz rengine de daha çok yakışacak farklı renklerde far seçimi önemlidir. 

Göz Rengine  En Uygun Far Seçimi

göz rengine göre far seçimi

 

Mavi Gözler İçin Far Seçimi

Elimizde her ne kadar az bulunan göz renklerinden birisi olsa da mavi göz rengine ulaşmak hiç kimse için hayal değil. İstediğiniz her konudaki mavi lenslerle mavi göz rengine sizde sahip olabilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak, mavi gözler için uygulanabilecek ideal far renklerinden bazıları toprak tonlarına yakın turuncu, açık ve koyu kahverengi, ten rengi, çikolata kahvesi ve bunun yanı sıra canlı ve hatta neon diyebileceğimiz mandalina renklerini kullanabilirsiniz.  Daha çarpıcı ve etkili bakışlar elde etmek için kahverengi göz kalemiyle alt ve üst kirpik diplerinizi daha belirgin bir hale getirip göz şeklinizi çerçeveleyebilirsiniz. Daha sonra göz pınarlarından tüm göz kapağına devam edecek şekilde ilk olarak ten rengi bir far kullanarak göz kapağınızı sürülecek renkli far için hazırlayın, sonrasında ise mercan rengine yakın bir fare ile göz pınarına fazla yaklaşmadan tüm göz kapağına farenizi uygulayın. Günlük makyaj kullanımı için bu kadarı yeterli olacaktır. Fakat daha derin ve çarpıcı bakışlar isterseniz farları göz bitimine yakın olan bölgede daha yoğun olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yalnızca tek renk far uygulamaktansa göz bitimine yakın olan kısımda toprak tonlarında mat renkli bir fare kullanarak daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

 

Yeşil Gözler İçin Far Seçimi

Her ne kadar ilk duyulduğunda mantıksız gibi görünse de yeşil gözler için en ideal renk tonları kırmızıdır. Kırmızının her tonu yeşil gözler için oldukça etkileyici ve keskin bakışlara sebep olmaktadır. Bu yüzdendir ki pek çok defilede yeşil göz rengine sahip olan mankenler göz kapaklarını genellikle kırmızı tonlarda farlar ile renklendirirler. Kırmızının yanı sıra mor ve tonlarının da çok yakıştığı yeşil gözlere her tozpembe rengi de bambaşka bir masumiyet katar. Dünyaca ünlü makyaj artistlerinin yeşil gözler için kullandığı püf noktalarından bir tanesini açıklıyoruz. Öncelikle alt kirpik diplerini siyah suya dayanıklı bir göz kalemi ile belirginleştirmelisiniz. Ardından en açık renk eflatundan en koyu renge kadar göz pınarından başlayıp göz bitimine kadar far uygulayın ve hiç taşırmadan ne çok ince ne de çok kalın olmak şartıyla kusursuz bir eyeliner çekin. Gözlerinizin daha aydınlık ve daha canlı görünmesini istiyorsanız göz pınarınıza ışıltılı şampanya renginde bir far veya aydınlatıcı uygulayın.

 

Kahverengi Gözler İçin Far Seçimi

Dünya üzerinde en fazla bulunan göz renklerinden birisi olan kahverengi aslında hiç de düşünüldüğü gibi sıradan değil. Yapmanız gereken küçücük ama çok basit aynı zamanda da oldukça etkileyici olan makyaj hileleriyle gözlerinizin eşinin benzerinin olmadığını göstermek. Kahverengi gözlere yetişebilecek bazı far renkleri ise şu şekilde; koyu lacivert, mavinin her tonu, bakır, bronz, haki  ve tüm toprak tonlarıdır. Kahverengi gözlere yapılacak makyajın ilk adımı, göz pınarlarından en açık renk ile başlayıp göz bitimine kadar rengi koyulaştırarak gözlere derinlik vermek olacaktır. Ardından yapılacak işlem ise tüm kirpik diplerine kahverengi yumuşak bir göz kalemiyle çerçeve yapmak ve bu göz kalemini hafifçe dağıtmak. Son olarak  göz pınarını hafif bir aydınlatıcı ile aydınlatıp aynı aydınlatıcı ile kaş çizginizi belirleyebilirsiniz. İki kat kadar uygulayacağınız suya dayanıklı bir rimel ile  harika bakışlara sahip olabilirsiniz. Bu tarz yapabileceğiniz bir makyajı günlük olarak kullanabilirsiniz.  Daha yoğun renklerdeki farları kullanarak da aynı şekilde yapacağınız makyajı geceye uyarlayabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

 

Ela Gözler İçin Far Seçimi

Ela gözler gün içerisinde farklı renklere büründüğü için hemen hemen bütün renkteki farları kolaylıkla kullanabilirler.  Günlük kullanım için eller gözlere önerebileceğimiz en doğal renk elbette ki kahverenginin her tonudur. Bunun yanısıra kullanılabilecek diğer far renkleri ise  hiç şüphesiz ki mor, turuncu, bakır, bronz, sedefli koyu tonlardaki pek çok far renkleri. Ela göz rengine sahip kişiler için yapılabilecek bir makyajda ilk olarak çok açık renk turuncu bir far ile göz pınarından başlanarak göz bebeği hizasına kadar girilir. Ardından yapılacak olan adım ise koyu renk ve mat olmak şartıyla kahverengi bir far ile bakışlara derinlik kazandırmaktır. Ela göz rengine sahip kişilerin en uygun makyaj fırçaları yardımıyla incecik çekeceği eyeliner pek çok göz makyajından daha büyük bir etkiye sahiptir.

 

Siyah Gözler İçin Far Seçimi

Siyah göz rengine sahip kişiler doğuştan şanslı olabiliyorlar. Çünkü hem tüm açık renkli farlar hem de tüm koyu renkli farlar doğru kullanılması siyah gözlülere çok yakışıyor. Özellikle siyah göz kalemi ile birlikte gözleri olduğundan daha büyük görüneceği için yüzlerindeki en dikkat çekici yer yine gözleri olacaktır. Siyah gözlere sahip kişilere önerebileceğiniz far renklerinden bazıları ise kahverengi, lacivert, koyu mavi, gri, şampanya rengidir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. catila dedi ki:

  bal regie gözü unutmuşsunuz

  1. Yaprak dedi ki:

   önemli bir ayrıntıyı unutmuşuz 🙂 teşekkürler. bal rengi gözler de oldukça yaygın gerçekten. Yazımıza en kısa sürede bal rengi gözler için en uygun far sürme ve makyaj şekilleri alt başlığını da ekleyeceğiz

BİR YORUM YAZ