Kategoriler

Sağlıklı Diyet Yapma, Sağlıklı Diyet Nasıl Yaparım?

Sağlıklı Diyet Yapma, Sağlıklı Diyet Nasıl Yaparım?
  • Diyet
  • 08/08/2017 13:47 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:25
  • 0
  • 1.075

Sağlıklı Diyet Yapma, Sağlıklı ve doğru bir şekilde diyet yapmak istiyorsanız ilk olarak belirtelim ki iyi bir diyetisyenden yardım almanız gerekir. Fakat siz ben kendi diyetimi yapmak istiyorum derseniz de sağlıklı bir diyet için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

Her şeyin başında ise alınan fazla kilolarınızdan kurtulabilmek ve daha sağlıklı bir vücut için doğru bir diyet programını belirleyerek istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Hızlı olacak şekilde ve birden bire başlanarak birden bırakıldığı zaman kişi daha fazla kilo almaya neden olmaktadır. Sağlık açısından da fazla tehlikeli olabilmektedir.

Vücut ağırlığının denetlenmesiyle şişmanlığın kontrol altına da alınmasında temel ilke besinler ile vücuda alınan enerjiyle günlük hayatta harcanacak olan enerjinin de dengede tutulması gerekir. Zayıflama diyetlerindeyse ilk şart besinler ile sınırlı enerji alınmasıyla beraber vücudun ihtiyacını da besin öğesi gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bu maddeyi de mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Doktor kontrolünde veya diyetisyen gözetimi mutlaka olmalıdır.

Sağlıksız zayıflama diyetlerindeyse vücudun düşük enerji almasını sağlanır fakat vücudun ihtiyacı olan karbon, yağ, protein, mineral ve vitaminler gibi besin öğelerini yeterli ve dengeli olacak şekilde karşılayamamaktadır. Bundan dolayı da kısa ve uzun dönemlerde çeşitli sağlık problemlerine yol açar.

İlk olarak aceleci davranmamayı öğrenmelisiniz. Diyetin süresi boyunca kendinizi strese sokmamanız gerekiyor. Strese girdiğiniz zaman diyeti bozmanız daha kolay olur. Bu durumda da diyetiniz başarısız bir şekilde sonlandır. Sağlıklı olacak şekilde kilo verebilmek için haftada 0.5-1 kilo ağırlık kaybına yol açmış olan yavaş ve uzun bir sürede zayıflamayı da hedefliyorsanız uzun vadeli diyetleri seçin. Diyete başladığınız zaman ayda 3-4 kg verirken geçen bu sürede kilo verme hızınızın azalacağını da unutmamalısınız. Bazı durumlarda diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen de hiç kilo veremediğiniz de bu duruma dahildir. Bunun nedeniyse metabolizmanızın hep yaşamaya yönlendirilmiş bir şekilde yaratılmış olmasından kaynaklanıyor. Yani az besin tüketmeyle diyet yapmaya başladığınız zaman metabolizmanız bu durumu da siz kıtlıktasınız diye algılar. Aldığınız kaloriyi azaltınca da adapte olmakta ve alıktan ölmenizi engelleyebilmek içinde o da kendi harcadığı enerjiyi azaltıp sizin kilo vermenizi de yavaşlatır. Bundan dolayı da diyete başlarken akılcı hedefler koymaktadır ve her eçen günde ağırlık kaybetme hızınız azalacağından motivasyonunuzu da kaybetmezsiniz.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Diyetin yağ içeriğinde günlük enerjinin yaklaşık olacak şekilde %25-30’u belirlenmelidir. Yağ türüne de özen gösterilmesi gerekir. Zayıflama diyetlerindeyse daha çok yağ, tokluk hissi verdiğinden ve yağda erimiş olan A, D, E ve K vitaminleriyle vücudunuzda kullanımı sağladığından çok önemlidir. Bununla beraber yağ türüne de dikkat edilmesi gerekir. Yemeklerde de kullanılmış olan yağın bir kısmının zeytinyağı bir kısmının da mısırözü, soya ya da ayçiçeği gibi bitkisel olan sıvı yağlar olmasına özel gösterilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ