Kategoriler

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Maydanoz, hem yemeklerde hem içeceklerde hem kürler de birçok farklı amaçla kullanılan bir bitkidir. Özellikle sofralarda salataların vazgeçilmezi maydanoz, katıldığı her yemekte farklı bir lezzet ortaya koyar. Vücut için maydanoz suyunun faydaları saymakla bitmeyen, devamlı olarak tüketilmesi hakkında birçok rahatsızlığa karşı iyi gelen bir sebzedir.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanozu birçok farklı şekilde tüketmek mümkündür. Taneli olarak salatalarda tüketilmesinin yanı sıra, suyu çıkarılarak ta tüketilebilir. Yemeklere lezzet katan maydanoz, suyu ile de vücuda oldukça faydası dokunan bir sebzedir. Maydanoz suyunun faydalarını aşağıda sizler için sıraladık.

  • Maydanoz Böbreklere Ve Kalbe En Yarayışlı Besindir

Maydanozun kendine özel bir tadı ve kokusu vardır. Vücuda sayısız faydası olan maydanozun başlıca faydalarını sıralamak gerekirse; kalp sağlığı, böbrek sağlığı gibi ana organlardan söz edilebilir. Maydanoz, kalp sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Düzenli kullanımı ile kalp damarlarını açar ve vücuttaki fazla toksinleri atarak vücudu rahatlatır. Damarları genişleyen kalp böylelikle kan pompalama işlemini daha kolay ve rahat bir şekilde yapar ve fazla yorulmaz. Bu nedenlerden ötürü düzenli maydanoz kullanımı, kalp sağlığı açısından oldukça büyük bir önem taşır.

Maydanoz böbreklere iyi gelen bir besin öğesidir. Böbrek fonksiyonlarını düzenleyici etkiye sahip maydanoz, düzenli tüketim ile böbreğin daha düzenli çalışmasını sağlayabilir. Vücut için oldukça önemli olan böbreklerin düzenli maydanoz kullanımı ile sağlıklı çalışması sağlanabilir.

Detaylı bilgi için “Maydanoz kürü idrar yolu enfeksiyonu” makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Demir Eksikliğine Ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Birebir

Maydanoz, vücutta bulunan demir eksikliğine karşı birebir bir besindir. Maydanozun suyunun kaynatılarak içilmesi ile demir eksikliği problemi giderilebilir. Maydanozun suyunun kaynatılarak tüketilmesi vücuttaki idrar yolu enfeksiyonlarını da söktürücü etkiye sahiptir. Enfeksiyon kurutucu özelliği bulunan maydanoz, vücuttaki enfeksiyonları kısa bir zamanda kurutarak vücuttan atar.

  • Ödemi Gidererek,  Sindirim Sistemini Düzenlemeye Yardımcı

Maydanoz suyu tüketimi, düzenli kullanımlar ile vücuttaki ödemi atmaya yardımcıdır. El ve ayak gibi bölgelerde meydana gelen ödemleri söktürücü özelliği sayesinde, vücuttaki fazla suyu atarak uzuvların rahatlamasını sağlar. Ödemin atılmasına bağlı olarak vücutta bulunan şişlikler de giderilmiş olur. Gazı geçirme konusunda da etkili bir besindir. Maydanoz suyu, sindirim sistemini düzenleyici etkisi sayesinde, hazımsızlık problemlerini gidererek, mideyi rahatlatır. Gaz problemini de çözerek kişilerin yemekten sonraki şişkinlik problemlerini ortadan kaldırır.

  • Vücutta Sürekli Yeni Hücre Üretir

Maydanoz, vücutta hücre yenileyici bir özelliğe sahiptir. Başarılı bir şekilde hücre kontrolünü sağlayan maydanoz, çürüyen hücreleri temizleyerek, vücutta sürekli yeni hücre oluşumunu destekler.  Hücreleri yenilenen bir vücut, daha düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmaya başlar. Hücrelerin yenilenmesi, daha sağlıklı bir vücut için atılan ilk adımdır. Hücreler organları etkileyerek  zaman içerisinde organların da daha sağlıklı çalışmalarında etkili rol oynar. Maydanozun vücuda etkilerini hissedebilmek için belirli bir miktarda maydanoz yaprağını bir miktar su ile haşlayıp sıcakken tüketmek gerekir. Düzenli olarak uygulanan maydanoz kürü ile, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkündür.

maydanoz suyunun faydaları

  • Kilo Vermeye Yardımcıdır

Maydanozun vücuda etkileri saymakla bitmez. Maydanoz kuvvetli idrar söktürücü özelliğine ek olarak güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki yağları parçalayarak atma özelliğine sahip olan maydanoz suyu vücuttaki bütün yağları zamanla eriterek dışarı atar. Zayıflama yönünde olumlu sonuçlar veren maydanoz suyu kullanımı, sindirimi düzenleyerek vücutta zayıflama yönünde etki yaratır. Zayıflama üzerindeki olumlu etkileri, düzenli kullanım sonucu kilo problemlerinden kurtulmayı başaran birçok kişi tarafından onaylanan bir durumdur.

  • A Vitamini Desteği Sağlayarak Cildi Parlatır

Maydanoz suyunu düzenli olarak içmek, vücuttaki eksik halde bulunan A Vitamininin tamamlanmasını sağlar. Yüksek A vitamini içermesi nedeni ile hücrelere etki ederek, A vitamini eksikliğini giderici bir etkiye sahiptir. Maydanoz suyunun cilde faydaları kanıtlanmış olup, cildinizi parlatarak ışıltılı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Daha sağlıklı ve genç görünüme sahip olmak için maydanoz suyu düzenli olarak tüketilmelidir.

Maydanoz en temelde kanı temizleyen bir ürün olduğundan dolayı, vücutta birçok farklı etki yaratmaktadır. Ciltte çıkan sivilce ve yaralar genelde kan değerlerinden ve böbrek fonksiyonlarından dolayı meydana gelir. Detaylı bilgi için “https://guzelliksirlarim.org/sivilceler-icin-maydanoz-kuru/” makalemizi inceleyebilirsiniz. Maydanoz hem kanı temizleyici özelliğe sahiptir hem de böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Bu iki neden birleştirilince ortaya maydanoz kullanımı doğal olarak yüzdeki sivilceleri geçirerek cilde parlaklık katar sonucu çıkmaktadır.

  • Maydanoz Suyu Adet Söktürücü

Maydanoz suyu adet özelliği sayesinde oldukça kullanılan bir yöntem olup, rahmi uyarması sebebi ile kan akışının sağlanmasına yardımcı olur. Maydanoz suyunu kullanırken dikkat edilmesi husus; adet olunmasını tetiklediği için düşük yapmaya sebep olabileceğidir. Adet söktürücü maydanoz suyunun hazırlanması;

1 demet kadar aldığınız maydanozu iyice yıkayın. Ardından 5 su bardağı suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun içine maydanozları atın ve yaklaşık 30-40 dakika kadar beklettikten sonra süzün. İçilebilecek sıcaklığa düştükten sonra gün içerisin de ara ara maydanoz suyunuzu tüketin.

Maydanoz Suyu İle Zayıflamanın Kürü

Maydanoz, metabolizma için en etkili ve en yararlı ürünlerden bir tanesidir.  Düzenli olarak tüketilecek maydanoz suyu ile zayıflamak ve kilo vermek mümkündür.  Önemli olan burada düzenli olarak kullanmak gerektiğidir. İlk dönemlerde vücuttaki ödemi söktüğü için hafiflik hissi uyandıran maydanoz suyu, düzenli kullanıma bağlı olarak ödemin atılmasından sonraki aşamalarda yağları parçalayıcı özellik gösterir. Bunun için maydanoz kürünü haftada 4 ya da 5 gün kullanmak ve sonrasında 3 gün ara vermek gerekir. Bu program bu şekilde tekrarlanarak uygulanmalıdır. Maydanoz, ara verilmeden kullanıldığında vücutta problemlere neden olabilir. Bu nedenle aralıklar ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır

Maydanoz suyu kürü, birçok farklı şekilde hazırlanarak tüketilebilir. Bunlardan ilk yöntemi çiğ olarak tüketmektir ki bu yöntem daha sık olarak tavsiye edilir ve uygulanır. Yarım demet kadar maydanozun ince ince doğranarak mikserden çekilmesi ile ede edilen karışıma bir bardak su eklenerek soğuk bir içecek elde etmek mümkündür.  Bir miktar limon suyu ile bu karışım oldukça doğal bir içecek tavsiyedir. Diğer yöntem maydanozun haşlanarak suyunun içilmesidir. Maydanozun haşlanması ile elde edilecek su bir miktar limon suyu ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Maydanozun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Maydanozun faydaları bilinmekle birlikte olası zararlarından da haberdar olmak gerekir. Maydanoz vücutta birçok farklı etki yaratabilen bir besindir. Yağ yakımından böbrek sorunlarına, kalp damar sağlığından, vitamin eksikliğine,  hücre yenilemeden,  demir eksikliğine kadar birçok faydası bulunan maydanoz, bazı durumlarda vücuda yan etki yapabilen bir besindir.

Maydanoz suyu tüketimlerinde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Günlük belirtilen miktarda içilecek maydanoz suyu vücut için yararlıdır. Ancak bu sınırın dışına çıkıldığında vücutta bazı yan etkiler görülebilir. Bu nedenle maydanoz suyunun günlük tüketim miktarı bir bardak ile sınırlanmalıdır. Bir bardaktan fazla tüketimlerde maydanoz suyu olumsuz sonuçlara neden olur. Bunun yanı sıra her gün düzenli olarak maydanoz suyu tüketimi de tavsiye edilmez.  Art arda içilecek maydanoz suyu kürlerin de belirli dönemlerde içmeyerek vücudu dinlendirmek gerekir. Örneğin bir hafta art arda içilen maydanoz sularında, ilerleyen süreçteki ilk 4 5 gün de maydanoz suyu tüketilmemelidir.

  • Düzenli kullanılan ilaçlar, maydanoz suyu ile etkileşime girebilir.  Bu nedenle kronik rahatsızlık sahibi kişilerin, düzenli ilaç kullanımı bulunanların ve ciddi sağlık problemleri olan kişilerin maydanoz suyunu tüketmemeleri gerekir. 
  • Diyet esnasında uygulanacak maydanoz suyunun da diyete katkı sağlayacağı düşünülür. Ancak bu tam tersi bir etki yaratır.
  • Diyet programına sadık kalan kişilerin diyetle birlikte maydanoz suyu içmemeleri gerekir. En genel anlamda maydanoz suyu tüketilmeden önce faydaları ve zararları iyice araştırılarak, doktor tavsiyesi ile tüketilmesine karar verilmelidir.

Aksi durumların yaşanması halinde, maydanoz etkisi olduğu kadar fazla kullanıma bağlı olarak zararı da olabilecek bir  besindir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ