Kategoriler

Topuk Çatlakları Nasıl Temizlenir? Topuk Çatlağını Giderme

Topuk Çatlakları Nasıl Temizlenir? Topuk Çatlağını Giderme

Topuktaki çatlaklar nasıl yok edilir? Topuk çatlağını önleme  yolları.

Topuklarınızda oluşan çatlaklıklar gerek sağlığınızdan dolayı ya da estetik açıdan hiç hoş durmamaktadır. Her ayak bakımlı olmak zorundadır. Gün içinde saatler boyunca üzerinde durduğumuz ve ayakkabılarımızın içerisinde havasız kalan ayaklarımızın bakımları çok önemlidir. Düzenli bir şekilde bakımı yapılmadığında kuruluk, topuk çatlakları ve nasır gibi problemler görülmektedir.

Çatlaklar ise ayaktaki aşırı kuruluktan oluşabilecek en son nokta olarak görülür. Kuruyan cildiniz esnekliğini kaybetmektedir. Cildiniz ilk önce hafif çatlaklar görülür ve daha sonrasında bu hafif olan çatlaklar da ağrı görülür. Önlem alınmadığı zaman enfeksiyona kadar sorunlar yaratabilmektedir. Nasır da ise cildinizin sürtünme ya da baskı sebebi ile belli bir bölgenizde tahriş olduğu zaman orası kalınlaşarak o bölgenizi korumaya alır. Bu durumda da nasır oluşur. Sürtünme ve baskı devam ettiğin de nasırın altında kalan deri hücresi iltihaplanarak ağrı ve rahatsızlık verebilmektedir. Yüzünüzün ve ellerinizin bakımına ne kadar önem veriyorsanız aynı şekilde ayak bakımınıza da önem vermeniz gerekmektedir.

Çoğu zaman topuk çatlamaları ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. Çok kurumuş ve ağrılı çatlakların oluşumu ise bakımınızı ihmal ettiğiniz zaman daha çok olacaktır. Yaş ve iş durumlarının dışında soğuk havalar ya da bir takım rahatsızlıklar da topuklarınız da çatlak oluşumlarına neden olabilmektedir.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilmektedir?

Her banyoya girdiğiniz zaman ponza taşı ile yumuşak bir şekilde ölü derilerinizi alıp götürün. Çatlak bölgelerinize E vitamini ve jojoba yağı içeren ayak kremlerini gün içerisinde sık sık kremleyin. Çatlaklarınızı kaybedene kadar sürekli çorap ve kapalı ayakkabılar tercih edin.

Gece yattığınızda topuklarınıza ezilmiş olan bir aspirinle karıştırdığınız zaman vazelini sürerek çorabı giyin. Bu problemi çözen bir yöntem ama uzun süreli bir şekilde kullandığınız zaman topuklarda sararmaya yol açmaktadır.
Soğuk suyun içerisine elma sirkesini koyarak yarım saat bekletin.
Gül losyonuyla ayağınıza masaj yapın.

Sarı Kantaron Otu Bitkisel Çözüm

  • Aynısafa çiçekten elde edilen krem, yağ veya sarı kantaron cildinizi yeniler. En çokta topuklara iyi gelmektedir. Kolay bir şekilde aktarlar da bulmanız mümkündür.
  • Topuklarınıza zeytinyağını sürün ve masaj yapın. Daha sonra ise galoş giyin ve yaklaşık olarak da 2 saat bekletin veya aynı işlemi de gece yaparak galoşla yatabilirsiniz.
  • 1 Çorba kaşığı limon, 1 çorba kaşığı gliserini karıştırarak ayaklarınıza sürün.

Önlemlerin Alınmasına Dikkat Edin

  • Düzenli bir şekilde çoraplarınızı giymelisiniz. Yazları çorap giymiyorsanız eğer gece yatmadan önce topuklarınıza vazelin sürerek nemlendirin. İmkanınız varsa çorap giymeyi de alışkanlık haline getirmeyi unutmayınız.
  • Uzun süreli ayakta kalıyorsanız ve devamlı ayakkabı giyiyorsanız bu sorunla daha fazla karşılaşabilirsiniz. Evde durduğunuz zamanlar deniz tuzu ve su karışımını yaparak ayaklarınızı dinlendirin. Bu karışım oldukça iyi gelecek ve ayaklarınızı nemlendirecektir. Kurumaya karşı da önlem almış olursunuz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ