Selülit Yapan Yiyecekler İçecekler ve Selülit Önleyici Besinler Nelerdir?

Selülit Yapan Yiyecekler İçecekler ve Selülit Önleyici Besinler Nelerdir?

Selülit yapan yiyecekler içecekler ve Selüliti önleyen yiyecek ve içecekler nelerdir? Yaz aylarının gelmesiyle beraber havaların ısınması, tatil fırsatını yakalayan kadınların en büyük sorunlarından biri olan selülit problemi, kadınlar için kader olmamakla birlikte bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda aşılması mümkün bir sorundur.

Kadınların vücudunun en büyük problemlerinden biri olan selülit, doğru besin değerlerine sahip yiyecek ve uygun egzersizlerle çözüme kavuşabilmektedir. Öncelikli olarak kadınların bu soruna sahip olmamak için bazı besinlere dikkat etmesi ve selülite sebep olan ve önleyen özelliğe ve içeriğe sahip yiyecek ve içecekler sayesinde bu problemi en aza indirgemeleri büyük önem taşımaktadır.

Selülit Nedir?

Daha çok kadınlarda görülen bir problem olan selülit, uyluk, kalça ve karın bölgesindeki dokularda bulunan lenf dolaşımının yavaşlaması sonucu biriken lenf sıvılarından kaynaklı bir vücut deformasyonu olarak tanımlanabilir. Portakal kabuğuna benzetilen bir görüntü halinde olan selülit, lenf dolaşımının yavaşlamasından dolayı hücreler arasındaki yağların toplanmasına ve bu durum sonucunda selülitin artmasına neden oluyor.

Tıpta ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi ve adipoz ödemi gibi çeşitli ifadelerle adlandırılan bu sorunun nedeni kesin olarak bilinememekle birlikte yanlış beslenme, kilo alımı, kilo kaybı, genetik faktörler gibi birçok muhtemel durumlar değerlendirilmekte ve bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.

 

selülit nedir

Selülit Oluşumunun Başlıca Nedenleri

Selülit oluşum nedeni net olarak tespit edilememekle birlikte birçok faktör bu sorunu tetiklediği veya daha ileri boyuta götürdüğü yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır.

 • Hormonal değişiklikler,
 • Kalıtsal özellikler,
 • Aşırı kilo alımı veya aşırı kilo kaybı,
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme,
 • Hareketsizlik,
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Doğum Kontrol Hapları

Stres gibi sorunların selülitin oluşumunda önemli rol oynadığı ve bu konulara dikkat edilmesi durumunda olumlu sonuçlar alındığı ortaya çıkmıştır. Neredeyse bütün kadınların yaşadığı bir sorun olan selülit, sağlıklı diyet ve egzersizler sayesinde aşılması mümkün olmakta ve doğru beslenmeyle iyi sonuçlar alınmaktadır.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Vücudun kalça, uyluk ve karın gibi bölgelerinde oluşan çukur şeklinde girintili çıkıntılı görünüme neden olan selülit, görsel olarak kadınlar için rahatsızlık verici bir durumdur. Bu görüntüden kurtulmak isteyen ve selülit oluşumunun daha ileri bir boyuta gitmesini engellemek isteyen kadınların başvurduğu tedbirler sayesinde olumlu sonuçlar alınabiliyor. Selülit oluşumunun ileri boyuta gitmeden fark edilmesi çok daha etkili sonuçların alınmasını sağlamakta ve belirtilere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Genellikle süzme peynir veya portakal kabuğuna benzetilen bir görüntü oluşumuyla ortaya çıkan selülit, ciltte meydana gelen pürüzlü yapının fark edilmesiyle mümkündür. Sıklıkla uyluk ve kalça çevresi ve göğüs, alt karın ve üst kollarda görülen selülit, oluşumun başlamasıyla ciltteki farklılaşma şeklinde olmaktadır.

Selülit Riski Kimlerde Daha Çok Görülür?

Ergenlik dönemiyle birlikte ortaya çıkması beklenen bir sorun olan selülitler, yaşın ilerlemesiyle daha ileri boyutta görülmektedir. Yaşı ilerleyen kişilerin cilt yapıları değişmekte ve cildin incelmesi, gevşemesi gibi değişimler, selülit oluşumunda etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde açık tenli kadınlarda daha sık rastlanan selülit, her kadının %80 – 90 civarında görüldüğünü ortaya çıkarmıştır.

Erkeklerde kadınlara göre daha az görülen bu sorun, daha çok erkeklerin cilt yapısından ve yağ dokusunun daha az olmasından kaynaklı olmaktadır. Zayıf kişilerde de görülmesi muhtemel selülitler, kilo alımı, hamilelik dönemi ve hareketsiz yaşamı olan kişilerde bu sorunun oluşum riski yüksektir.

Selülit Derecesi ve Tipi Hakkında

Kendi içerisinde 3 farklı dereceye ayrılan selülit oluşumu, bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde belirlenmiştir.

1. Derece selülit oluşumu, portakal kabuğu görünümünde olan selülitler için tanımlanmaktadır. Cildin sıkıştırılmışcasına bir görünümün oluşmasıyla ortaya çıkan bu tipte yatarken veya ayakta dururken değişmeksizin fark edilmesi güç olup daha çok genç kızlarda ortaya çıkmaktadır.

2. Derece selülit oluşumu, ayakta veya bacak bacak üstüne atarken ortaya çıkan bir tür olmaktadır. Yatma sırasında fark edilmeyen bu sorun ayaktayken dikkat çekmekte ve bacak, kalça, basen ve kol bölgelerinde dalgalı bir görüntü ile kendini göstermektedir.

3. ve 4. Derece selülit oluşumu, ayakta durmanın yanında yatarken ve uzanırken de ortaya çıkan bir görüntü olmaktadır. Daha çok menopoz dönemindeki kadınlar görülmektedir.

 

selülit tipi ve derecesi

Selülit Oluşumunun Tedavisi Mümkün Müdür?

Tam olarak net bir tedavi yöntemi bulunmayan selülitler için en önemli husus oluşumunu ve ilerlemesini engelleyici tedbirler almaktır. Bu nedenle bilinçli olarak soruna yaklaşmalı ve bazı konularda dikkat olunmalıdır. Uzmanlar tarafından selülit oluşumunda alınabilecek en etkili tedbir sağlıklı beslenme olarak belirtilmektedir. Özellikle ileri boyuta ulaşmamış selüliti olan kişilerin birtakım yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi önemli olmaktadır. Ancak ileri boyutta olan selülit olumları için yiyecek ve içeceklerin yanı sıra uygun egzersizler, kremler, özel geliştirilmiş vücut terapisi yöntemlerine başvurmak da gerekmektedir. Bu nedenle kişilerin sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi kontrollü hareket etmeleri, selülit tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Selülitten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Birtakım önlemler sayesinde selülit oluşumunu engellemek ve azaltmak mümkün olmaktadır. Öncelikli olarak sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve gün içerisinde her bireyin ihtiyacı olan hareket ve egzersiz uygulaması yapmak gerekmektedir. Ayrıca ideal kiloya sahip olmak ve selülitin oluşum gösterdiği uyluk, kalça ve karın gibi bölgeler için uygun kas güçlendirici egzersizlerin yapılması, bu sorunu en aza indirgemektedir.

Hızlı kilo veren kişilerin de bu konuda dikkatli olması ve bu nedenle daha yavaş ve sağlıklı bir şekilde uzman eşliğinde zayıflaması gerekmektedir. Sigara kullanımı da selülit oluşumunu tetiklemekte ve sigarayı bırakmak cildin sağlığı açısından önemli olmaktadır. Sıkı bir cilde sahip olmak için uygun hareketler ve beslenme sayesinde selülitlerden kurtulmak mümkündür.

Selülit Yapan Yiyecekler ve İçecekler

Selülit riskini artıran önemli yiyecekler: Patates, et tavuk ve sebze kızartmaları, şekerli kurabiyeler, çikolatalar, şerbetli tatlılar gibi şekerli besinler selülit riskini artıran önemli yiyeceklerden olmaktadır.

 • Aşırı tuzlu gıdalardan kaçınmak gerekmekte ve yemeğe, salataya tuz eklemekten kaçınmak hem sağlık açısından hem de selüliti önlemek açısından önemlidir.
 • Katı yağ ve margarin gibi doymuş yağ yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağ kullanımına dikkat etmek ve aşırı yağ ve tuz içeren cipslerden kaçınmak gerekmektedir.
 • Çay ve kahve tüketiminin şekerli yapılması halinde selülit oluşumu muhtemel olmakta ve vücutta yağ ve kalori depolanmasına neden olan alkol de bu sorunu tetiklemektedir.
 • Ayrıca bakliyat, patates, elma ve havuç gibi doğru teknikle pişirilmesi durumunda da selülit sorunu ortaya çıkmaktadır.

selülit yapan yiyecek ve içecekler

Selülit Önleyici Besinler

 • Günde en az 2 litre su tüketmek,
 • Çay ve kahveyi sınırlı tüketmek.
 • Her gün 2 fincan kahve içmek,
 • Yeşil çay ve meyve çayı tercih etmek,
 • Beyaz undan vazgeçip tam buğday, yulaf ve çavdar unlarının içerdiği yiyecekleri tüketmek selülit önlemede son derece etkilidir.
 • Aynı zamanda portakal, limon gibi C vitamini yönünden zengin besin değerlerinden vücudu eksik bırakmamak, ızgara veya fırında pişirilmiş olması koşuluyla balık çeşitlerini sıklıkla tüketmek de gerekiyor.
 • Hem normal öğünlerde hem de ara öğünlerde ceviz, badem, keten tohumu, chia tohumu ve semizotu gibi Omega-3 içerek besinlerden faydalanmak önemlidir.

 

selülit önleyici besinler

Selülit Hakkında Genel Sonuç  

Selülit oluşumunun tedavisi hakkında net bir sonuç olmamakla birlikte geçici çözüm önerileri sayesinde uygun tedbirler ve tedavi yöntemleri bu sorunu en aza indirgemektedir. Selülit sorunuyla baş etmek isteyen kadınların öncelikle dikkat etmesi gereken en önemli husus olan sağlıklı beslenme, bu probleme neden olan ve oluşumu engelleyen besin önerilerini dikkate almaları önemli olmaktadır.

Selülit yapıcı besinlerin hayattan tamamen çıkarılması mümkün olmasa dahi çok daha sınırlı bir tüketim bu sorunu minimum hale getirmekte ve sağlıklı besinlerin yeterli ve dengeli tüketimi sayesinde olumlu sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır. Bu nedenler öncelikle doğru beslenmeli ve gerektiğinde uzman desteği almalı ve uygun egzersiz teknikleri uygulanarak hem sağlıklı hem güzel görünüm elde edilmesi sağlanmalıdır.

Selülit ile ilgili yardım olabilecek diğer ilgili makaleler;

Selülit İçin Yağ Karışımları Ve Bitkisel Çözümler

Selülit Tedavisi ve Selülit Tedavisi İçin Öneriler

Deniz Tuzu İle Selülit Maskesi Yapımı Ev Yapımı Selülit Peelingi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ