Kategoriler

Diş Etinde Sivilce ve Beyaz Şişlikler Neden Olur Nasıl Geçer?

Diş Etinde Sivilce ve Beyaz Şişlikler Neden Olur Nasıl Geçer?
  • Sağlık
  • 12/06/2018 20:32 | Son Güncellenme: 04/03/2023 11:41
  • 0
  • 81.233

Diş etinde sivilce ve beyaz şişliklerin sebebi nedir? Diş etinde sivilce ve beyaz şişliklerin geçirilmesi, diş etinde sivilce ve beyaz şişliklerin giderilmesi.  Diş eti sivilceleri, diş eti dokusunda ya da çene kemiğinde abse oluşumuna bağlı olarak oluşan, çoğunlukla beyaz kabarcıklar ya da renksiz, kırmızı renkli ya da beyaz renkli şişlikler olarak kendini gösteren aknemsi oluşumlardır.

Aft adı verilen ağız içi ve dil yaralarından farklı bir görüntüye ve altta yatan sebeplere bağlı olarak diş etleri üstünde çıkan sivilcelerin neden olduğuna ve diş etindeki beyaz şişlik ve kabarcıkların nasıl tedavi edileceğine dair faydalı bir yazıyı sizler için derledik.

Diş Etinde Sivilce ve Beyaz Kabarcıklar Oluşumunun Nedenleri?

gum pimple diş eti kabarcık

Diş etinizde, yukarıdaki görseldekine benzer sivilcemsi oluşumlar ve beyaz renkli ya da renksiz kabarcık, şişlik tarzı rahatsızlıkların oluşum nedenleri arasında, çözümü oldukça basit, kolayca tedavi edilebilen ve önüne geçilebilen ufak sorunlar bulunduğu kadar, diş hekimi ya da uzman dermatolog teşhisi ve tedavisi gerektirecek, daha ciddi boyutta rahatsızlıklar da yer alabilir.

 

Diş etlerinizin özellikle de üst damak bölgesinde sıklıkla görülen sivilcelenmelerinin başlıca nedenleri arasında aşağıdaki faktörleri sayabiliriz;

Apse en Yaygın Diş Eti Sivilcesi Sebebidir

Diş apsesi dediğimiz rahatsızlık, diş kökünde oluşabileceği gibi, diş eti çekilmesi nedeniyle, daha ciddi bir vaka haline gelerek, diş eti bölgesinde de oluşabilir ve içi iltihap dolu bu tip apselerin, uygun antibiyotik tedavisi ile diş etindeki enfeksiyonu kurutmak suretiyle tedavi edilmesi ve kabarcıklardan ve irin dolu şişliklerden kurtulunması mümkündür.

Diş etinde oluşan enfeksiyonlu apseler oldukça ağrılı olabileceği gibi, zararsız ve acısız basit sivilceler halinde de olabilir ancak vücudumuzda aktif bir enfeksiyonun varlığı bugün değilse yarın sorun çıkaracağından, uygun tedavinin sorunun tespitinin ardından derhal uygulanmaya başlanması isabetli bir davranış olacaktır.

Dişinizdeki çürük sebebiyle oluşan apse, kanal tedavisi sayesinde de tedavi edilebilir.

Diş etinizde iltihap olduğunu, kötü kokan nefesiniz, ağız içinde ağrılı sivilceler sebebiple tespit edebilirsiniz.

Kanal Tedavi Sonrası Diş Etinde Kabarma

Kanal tedavisi uygulaması başarılı geçmiş dahi olsa, iyileşme döneminde diş etleriniz hassasiyet göstererek tepki verebilir ve beyaz şişlikler halinde diş eti sivilceleri oluşabilir. Ağız içi hijyeninize dikkat etmeniz sorununun kendi kendiliğine çözülmesi için yeterli gelecek bir önlemdir.

Pamukçuklar Diş Etlerinde Beyaz Şişlikler Oluşturabilir

Genellikle yenidoğan dönemindeki bebeklerde görülmesi sık olsa da yetişkinlerde de görülebilen pamukçuk adı verilen diş eti rahatsızlığı, çoğunlukla, kola, fanta, portakal suyu, limon suyu gibi aşırı asitli maddelerin çok fazla tüketilerek, ağız içi florasının bozulmasından kaynaklanan, diş etinde beyaz renkli sivilceler ya da açık renkli bazen de sarımtrak kabarıklıklar olarak kendini gösteren, çoğu kez ağrıya ve acıya sebebiyet vermeyen ufak sorunlardır.

Fazla şekerli gıdaların tüketilmesi pamukçuk oluşumunu azdıracak bir sorundur. Diş etindeki beyaz sivilcelere sadece bir adet olabileceği gibi, onlarca tane olarak da bulunabilir. Tedavisi için karbonatlı su ya da tuzlu su ile diş etlerinin çalkalanması, ağız gargaralarından yararlanılması gibi basit önlemler yeterli gelecektir.

Ayrıca beyaz pamukçuklara sebebiyet veren ve tetikleyen gıdalardan uzak durmak da tedavi sürecinin başarısını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür.

Diş Telleri Diş Etlerinin Temizlenmesini Zorlaştırarak Bakteri ve Sivilcelere Yol Açıyor

Hem çocuklara hem de yetişkinlere takılabilen diş telleri, alışma sürecinde ağız içinde pek çok soruna yol açabiliyor ve bu sorunların en yaygın olanlarından biri de diş etinde çıkan sivilceler.  Diş tellerinin takılmasının ardından, diş ve diş eti temizliği yeterince iyi yapılamadığı zaman, diş eti dokusunda bakteri oluşumu gözleniyor ve bakteri dediğimiz şey de bildiğimiz üzere sivilcelere sebebiyet veren bir durum.

Diş ipi kullanımı ve damak ve diş etlerinin hijyeni için uygun gargara kullanımı sayesinde hijyen sağlamak için ağız içi sivilce oluşumunun önüne geçebilecek yegane çözüm yolu.

Sigara İçmek Ağız içi Yaraları ve Diş Eti Şişmesine Sebep Oluyor

Sigara içmek vücudumuzun her bölgesine ayrı ayrı zararlı olduğu gibi, dumanın ağız içi dolaşımı sebebiyle diş etlerimize de hasar vererek, aftlar ve sivilceler çıkmasına sebep olabiliyor.

Diş Eti Kanseri Israrcı Sivilce olarak Kendini Gösterebilir

Diş eti kanseri oldukça nadir görülen bir durum olmasına rağmen, diş etlerinizde bir ya da birden fazla sivilce var ise ve bu ağrısız akneler, her ne kullanırsanız kullanın yileşme eğilimi göstermiyorsa, daha ileri tetkik ve görüntüleme için en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmalısınız.

Diş Eti Sivilcesinin Tekrar Oluşumunun Önüne Geçmek İçin Neler Yapmalıyız?

  • Dişinizde herhangi bir çürük varsa, enfeksiyona sebebiyet verip diş etinizde kabarma yapmasına fırsat vermeden derhal bir diş hekimine başvurarak tedavi ettiriniz.
  • Dişlerinizden sonra diş etlerinizi de yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyiniz, erişemediğiniz bölgeler için gargara kullanınız.
  • Asitli yiyecek ve içeceklerden, sigara ve çok şekerli besinlerden uzak durunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ