Kategoriler

Vücutta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Vücutta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?
  • Cilt Bakımı
  • 20/03/2017 20:12 | Son Güncellenme: 06/03/2023 12:51
  • 0
  • 25.261

Vücutta çıkan sivilceler hepimizi rahatsız eder. Yaşadığımız hayatın getirdiği güzelliklerin yanı sıra çoğu zaman stres, kaygı, korku ve heyecan vücudumuzda pekçok tepkimelere yol açabilir. Bunların en belirgin özelliklerinden bir tanesi ise vücut sivilceleridir. Vücut sivilceleri genellikle boyun, ense, omuzlar, sırt ve kalçalar da kendini gösterir.

Vücut sivilceleri çoğunlukla rahatsız edici ve kaşıntı vericidir. Bu yüzden sıkça kaşınabilir ve kaşıdığımız sivilceleri soyabiliriz. Böylesi durumlarda ise vücut sivilceleri leke veya iz bırakabilir. Kış aylarında bu durumu önemsemesek bile yaz aylarında kısa kollu, dekolteli veya mayo giydiğimiz dönemlerde bu görüntüyü görmek istemeyiz.

 

Peki ama bu vücut sivilcelerinden kurtulmanın bir yolu yok mudur? Elbette ki vardır fakat daha öncesinde vücut sivilcelerinin türlerini bilmeli ve buna göre bir müdahalede bulunulmalıdır.

 

Vücut Sivilceleri Nasıl Geçer

İltihaplı Vücut Sivilceleri Nasıl Geçer?

En stresli dönemlerinizde baş göstermeye başlayan bu sivilceler adeta salgın bir hastalık gibi yayılır. Özellikle sırt ve ensede başlayan bu sivilcelerin ana kaynağı yoğun stres ve dengesiz beslenmektir. Aşırı yağlı veya çok fazla yemek yiyen kişilerin en rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi olan bu vücut sivilceleri için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Sivilcelere elden geldiğince dokunulmamalı ve kaşınmamalıdır. Aksi halde sivilcenin olmadığı bölgelere de yayılan bu iltihap sayesinde sivilcelerin çok daha sık çıkması muhtemeldir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Sivilce Nasıl Geçer Diyenlere Etkili Yöntemler

 

Siyah Noktalı Vücut Sivilceleri Nasıl Geçer?

Çok fazla kaşıntıya sebep olmayan bu sivilceler iltihaplı vücut sivilcelerinin aksine tek tük çıkarlar. Fakat oldukça büyük olan bu sivilceler zaman içinde kendiliğinden çıkmaya başlarla ve küçük bir müdahale ile siyah nokta sıkılarak ortadan kalkar. Bunun dışında oluşan içi kum gibi sert küçük sivilceler ise iyi bir peeling veya kese sayesinde kolaylıkla vücuttan atılabilir. Bunun dışında bir türlü vücudunuzdan çıkmayan ve kendini yenileyen sivilceleriniz varsa herhangi bir çözüm işinize de yaramadıysa mutlaka cilt doktorunuza görünmenizde fayda var.

Evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz ve uzunca bir süre de dayanacak olan vücut peelingi tarifimizi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Duş sırasında veya sonrasında tüm vücudunuza oval hareketler ile masaj yaparken uygulayacağınız bu doğal peeling sivilcelerin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede pek çok vücut sivilcesi de leke bırakmadan yok olacak.

Gerekli malzemeler ise 3 yemek kaşığı iri taneli şeker ve 3 yemek kaşığı katı formlu Hindistan cevizi yağı eğer Hindistan cevizi yağınız yoksa bunun yerine hakiki zeytinyağını da tercih edebilirsiniz. Bu iki yağ da cildi beslerken herhangi bir sivilce oluşumunu desteklemeyeceği için cildinizde var olan sivilceleri yok ederken aynı zamanda da cildi nemlendirip bakım yapacaktır.

 

Vücut Sivilceleri ve Akneler İçin Doğal Kürler

 

 

1. Sivilce Geçiren Limon Kürü

Sivilceli bölgelere direkt olarak uygulanan bu kür için gerekli olan tek bir malzeme bulunmaktadır. Üç günde bir defa uygulanacak olan bu işlem için yarım limonun suyu sıkılır ve elde edilen limon suyu vücut sivilcelerinin üzerine steril bir pamuk veya bez ile uygulanır. Bu uygulama sonrasında sivilceler zamanla sönmeye başlar ve eğer sivilceler siyah nokta haline gelirse yalnızca siyah noktaların bulunduğu kısım hafifçe bastırılarak siyah nokta çıkarılabilir. Herhangi bir uç olmayan kurumuş sivilcenin sıkılmasına gerek yoktur.

 

2. Sivilce Geçiren  Çay Ağacı Yağı ve Çam Terebentin Yağı

Bu iki yağ birer tatlı kaşığı olacak şekilde karıştırılır ve sivilcelerin üzerine uygulanır bir gece sabaha kadar beklendikten sonra temizlenir. Bu kür de haftada iki sefer kullanıma uygundur. Bu kür oldukça hızlı kurutacağı için sivilcelerinizin üzeri kabuklansa da kaşımamanızı tavsiye ederiz.

 

3. Sivilce Geçiren  Lavanta Kürü

Kurutulmuş lavantalar bir su bardağı kadar sıcak su ile demlenir. Demleme süresi 15 dakikadır. Demlenen lavantalı su süzüldükten sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan lavanta çayının içine üç damla çay ağacı yağı eklenir ve spreyli bir şişe içerisine eklendikten sonra gün aşırı sivilcelerin üzerine uygulanır. Oldukça güzel kokacağı için herhangi bir rahatsızlık vermediği gibi gün içinde de sıkça tekrarlanabilir.

 

4. Sivilce Geçiren  Maya Kürü

1 tatlı kaşığı kuru maya 5 yemek kaşığı ılık su üzerine eklenerek aktif hale gelmesi beklenir. Maya aktif hale geldiğinde üzerine kabarcıklar oluşacaktır. Bu aşamada sivilcelerin üzerine fırça ile uygulanır ve mayanın kuruması beklenir. Bu kür haftada bir defa kullanıma uygundur ve fazla gelen maya saklanmamalıdır. Her uygulama için taze yapılacak olan bu kür kuruduktan sonra ılık su ile durulanır ve üzerine varsa çay ağacı yağı uygulanır. Pek çok kürde karşınıza çıkacak olan çay ağacı yağının sivilceleri hızlıca kurutma etkisi bulunmaktadır.

 

5. Sivilce Geçiren Çilekli Aspirin Kürü

Bir adet aspirin ezilerek üzerine bir çilek eklenir ve çatal yardımı ile çokta fazla çileği ezmemek kaydı ile birbirlerine karıştırılır. Bu karışım sivilcelerin üzerine oldukça kalın bir tabaka halinde sürülür ve kuruyana dek beklenir. Özellikle omuz ve kollardaki sivilceleri kolaylıkla söndürdüğü için günü birlik kullanılabilir.

 

6. Sivilce Geçiren Bal ve Şeker Kürü

Bir tatlı kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı esmer toz şeker karıştırılarak vücut sivilcelerinin üzerine ince bir tabaka halinde uygulanır. İltihaplı vücut sivilcelerinin üzerine uygulamanızı tavsiye etmiyoruz fakat siyah noktalı vücut sivilcelerinin üzerine uygulandıktan sonra kuruması beklenir ve kuruduktan sonra da hafifçe bastırılarak peeling yapılır. Son olarak durulanan bu kür haftada 3-4 sefer kullanıma uygundur.

 

Vücudunuzda oluşan sivilce benzeri fakat sivilce olmayan bezeler vardır. Bunları vücut sivilceleri ile karıştırmamak gerekir. Bu anlamda emin olmadığınız veya sivilceden farklı görünen ve hissedilen herhangi bir durum ile karşılaşmanız halinde varsa kullandığınız kürü derhal terk etmeli ve doktorunuza danışmalısınız. Sağlıklı, sivilcesiz, pürüzsüz bir vücut ve cilde sahip olmanız dileği ile.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ