Kategoriler

Yağ Yakmak İçin ve Sağlıklı Zayıflamak İçin Önerileri

Yağ Yakmak İçin ve Sağlıklı Zayıflamak İçin Önerileri
  • Diyet
  • 13/04/2017 13:40 | Son Güncellenme: 04/03/2023 10:29
  • 0
  • 1.680

Hızlı yağ yakabilmeniz için önerilerde bulunacağımız bu yazımızda sağlıklı ve disiplinli bir şekilde kilolarınızdan kurtulabileceksiniz.

Tam olarak kilo verebilmek ve hızlıca yağ yakabilmeniz için, vücuttaki yağları sağlıklı bir şekilde yakmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmenizin tek yolu ise hem doğru beslenmeniz hem de doğru egzersizleri yapmanızdır. Uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile daha hızlı ve sağlıklı kilolarınızı yağ yakabilmeniz mümkündür.

Doğal Yoldan Hızlıca Yağ Yakmak İçin Önerilerimiz

 

Gerekli miktarlarda su içmelisiniz. Su içmeniz vücudunuzdaki toksinleri en hızlı şekilde arındırır. Metabolizmanızı canlandıran etkenlerin başında gelmektedir. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Suyu aç karnına içtiğiniz zaman vücudunuzdaki toksinler daha hızlı arındırılır. Aynı zamanda böbrek ve karaciğerlerin de daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. 4 litreden fazlasını tüketmeniz yararlı olmayabilmektedir.

 

Günde 3 öğün değil 6 öğün yiyin. Gün içinde öğün sayısını arttırmanız metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olacaktır. Akşam yemeği dışında ana öğünlerinizi atlamayın. Günlük 3 ana öğünün dışında 3 defa ara öğün koymalısınız. Doğru ara öğünlerle beraber metabolizmanız daha hızlı ve düzenli çalışacaktır. Bu şekilde de yağ yakmanız ve kilo vermeniz daha kolay bir hale gelecektir. Bedeninize girecek olan sık ama az yiyecekler metabolizmanızın hızlanmasında çok yardımcı olacaktır. Bu etken yanı zamanda ise kan şekerinizin dengesini de koruyacaktır.

Yağ yakıcı özelliği olan lahana suyu kürü içmeyi denediniz mi?

 

Vücudunuzun gerek duyduğu en önemli ihtiyaçlardan biri proteinlerdir. Proteinler sayesinde kilolarınızdan kurtulurken, sağlıklı kas oluşumu ve doku tamirini de bir arada çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda ise sıkı bir diyet yaparken, yağ ve karbonhidrat alımı az olacağından vücut proteinleri enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kilo verirken de protein eksikliği olması, vücudunuzda kas kayıplarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı da protein içerikli besinler tüketmelisiniz.

Çiğ sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Salatalarda kullanılan çiğ sebzeleri tüketmeniz, vücudun toksinlerden arınmasından dolayı su içmek kadar da faydalıdır. Çiğ sebze tüketmenin bir diğer önemli maddesi ise yağ yakımını hızlandırarak vücuda antioksidan ile posa alımını sağlamaktadır.

Şeker oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücudun gerektiğinden fazla şeker aldığınız zaman pankreastan insülin hormonunun salgılanmasına ve kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Vücudun gerekli şeker ihtiyacını aldıktan sonra kalan enerjiyi de yağ olarak depolamaktadır. Bundan dolayı da vücudun alacağı şeker oranına dikkat etmeniz sağlığınız açısından faydalıdır.

 

 

Kaloriye dikkat ettiğiniz kadar besinlerin içerikleri de önemli bir yer kaplamaktadır. Uygulanan diyet programlarındaki amaç, vücuda kalori yaktırmaktır. Diyet yapılan dönemlerde yapılacak egzersizler de yağ yakımını hızlandıracak önemli maddelerdendir. Diyet programı içerisine eğer şartlar uygunsa posa, mineral, antioksidanlar ve vitaminler açısından çeşitli olan yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Gereksiz ve sağlıksız atıştırmaları artık bir kenara bırakın. Kola, cips, bisküvi gibi gereksiz sağlık açısından yararı olmayan yiyecekler zayıflamak yerine daha fazla kilo almanıza neden olacaktır. Bu tarz yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Sağlıklı ve sporla zayıflamak için, egzersiz, tabiî ki de bunu ilk defa duymuyorsunuz, fakat egzersiz uzun vadeli kilo kayıplar için çok önemlidir. Egzersizin kilo kayıplarında etkili olması için haftada beş defa en azından yarım saatlik çalışmalar önerilmektedir.

Doğal ve Sağlıklı Zayıflamak İçin Önerilerimiz.

İyi gelen haberlerden biri ve önemli olan araştırmalar sonucunda gün içerisinde yapılan 10 dakikalık 3 çalışmanın 30 dakikalık çalışma kadar faydalı olduğu dile getirilmektedir.

Zevk aldığınız egzersizleri yapmanız programınıza sadık kalmanızı güçlendirecektir. Arkadaşınızla beraber yürümeyi, yakınınızda bulunan spor merkezine başlamayı düşünebilirsiniz. Egzersize şans verdiğiniz zaman onun pozitif etkilerini hissederek bir tutku haline getirebilirsiniz.

Ağırlık çalışmasını egzersizden ayırmak önemlidir. Çünkü belirgin kilo kaybı, ağırlık çalışmalarıyla yakından ilgilidir. Ne kadar çok kas dokusuna sahip olursanız o kadar da çok kalori yakarsınız. Profesyonel ağırlıkçı ve sporcuların neden kilolarını korumaları için binlerce kalori almalarını sağlamalarının esas nedenidir. Kas, yağ dokusunun aksine daha aktiftir. Buna artı olarak kaslar kendi varlıklarını korumak için her gün önemli miktarlar da kalori yakarlar.

 

Bir gıda günlüğü tutmanız size başarılı bir kilo kaybı adına çok şey sağlayabilir. Gününüzün küçük bir bölümünü o gün ne yediğiniz, ne kadar yediniz, beslenmenize bağlı açlık seviyeniz ve hislerinizi yazmanızı önermekteyiz. Bir gıda günlüğü ile kendinizin bile farkında olmadığınız şeylerin farkına varabilirsiniz. Öz denetimi geliştiren günlük tutma işi, aşırı yemenize neden olan duygunuzu ve düşüncelerinizi tespit etmenizde yardımcı olabilir. Porsiyonlarınızın büyüklüğünü kavramanız da ve sizi yemeye iten kişisel durumların keşfetmeniz işin vazgeçemeyeceğiniz bir yöntem olacaktır.

Uzun vadeli kilo kaybında başarılı olan insanların pek çoğunda görüldüğünden sağlık, fiziksel görüntü değişiminden çok daha iyi bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Gıda seçerken besininizin kilonuzu nasıl etkileyeceğini değil, sağlığınızı nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz.

Fast food kültürüyle gelen büyük boy kavramı ve artan porsiyon miktarları yemeğe ve porsiyonlara bakışı tamamen değiştirmektedir. Otururken yediğiniz gıdalar konusunda dikkatli olmalısınız. Dışarıda yerken gerektiğinizde yarıya bölerek paket yaptırabilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken şey ise tabağınızı silip süpürmemektir. Söz konusu devasa porsiyonlar bile olsa bu oldukça çok kolaydır. Açlık seviyenize dikkat etmeyi öğrenmelisiniz ve karnınızın gerçekten doyduğu anı hissederek bu duygunuzu kontrol altına almalısınız.

Uzun vadeli kilo kayıplarında bir diğer önemli nokta ise başkalarından cesaretlendirme ve desteğinizi almanızdır. Bu konuda çevrenizde varsa gruplara katılmak ve bir diyetisyen ile görüşmekten kaçınmamalısınız.

Pek çok beslenme bozukluğunda yalnızlık, stres, öfke, depresyon gibi nedenlerden dolayı da çok yeme bozukluğu çıkabilmektedir. Bu duygularla yemek olmadan başa çıkmayı öğrenmeniz uzun süreli kilo kayıplarında size inanılmaz bir avantaj sağlamaktadır. Çalışmalar duyguları yemek olmadan başa çıkmayı öğrenmiş insanlar diğerlerine göre çok daha avantaj sağlamaktadır.

Zayıf insanların yemek yemeleri oldukça uzun sürmektedir. Yavaş yemek kilo kaybında da sizlere yardımcı olabilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ